Yeni Üniversiteye Geçiş Sınav Tarihleri Açıklandı

üni yeni

Yeni Üniversiteye Geçiş Sınav Tarihleri Açıklandı

ÖSYM 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavları YKS

Temel Yeterlilik Testi ve Lisans Testlerinin 23 Haziran 2018 Cumartesi ve 24 Haziran 2018 Pazar yapılacağını duyurdu.

Ayrıca, sınav başlama saatinden 15 dakika önce öğrenci alımının durdurulması uygulaması da kaldırıldı.

12.10.2017

Yeni Üniversiteye Geçiş Sistemi Açıklandı

YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, yeni Üniversiteye Geçiş Sistemini açıkladı.

Sistem Ayrıntıları:

Yükseköğretim Kurumları Sınavları YKS

Temel Yeterlilik Testi

Lisans Sınavı

Yabancı Dil Sınavı

Tek hafta sonu (Haziran Cumartesi-Pazar)

Haziran Cumartesi

İki Oturum

İlk Oturum:

Temel Yeterlilik Testi (TYT)

İkinci Oturum:

Lisans Sınavı (LS)

Yabancı Dil Sınavı

Haziran Pazar

Tek gün

Tek oturum

Temel Yeterlilik Testi (TYT)

İlk Oturum

Haziran Cumartesi Sabah 10.00

Türkçe 40 Soru

Matematik 40 Soru

Temel Yeterlik Testi Puanı

Türkçe %50

Matematik %50

TYTP  Önlisans Programları İçin kullanılacak.

Önlisans tercihi için TYTP 150 olması gerekiyor.

TYTP 180 ve üzeri olan adaylar lisans tercihi yapabilecek.

TYTP 200 ve üzeri olan adaylar isterlerse puanlarını izleyen yıl da kullanabilecek.

İkinci Oturum:

Lisans Testi (LT)

Haziran 2017 Cumartesi 14.00

Matematik 40

Edebiyat-Coğrafya 40

Fen 40

Sosyal (Tarih-Coğrafya-Felsefe-Din) 40

LTS Sayısal (SAY) Mat %50 Fen %50

LTEA Eşit Ağırlık EA Mat %50 Ed-Coğ %50

LTSÖZ Sözel (SÖZ) Ed-Coğ %50 %50

LTDİL Yabancı Dil (DİL) Yabancı Dil %60 TYSP %40

OBP hesaplamasında değişiklik yok.

Temel Yeterlilik Testi’ne giren ve Temel Yeterlilik Testi puanı en az 150 olan adaylar, özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

11.10.2017

YÖK Yeni Üniversiteye Geçiş Sistemini Açıklıyor

YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç yarın (12.10.2017 Perşembe) 11.00’de, yeni Üniversiteye Geçiş Sistemini açıklayacak.

 

1.10.2017

YGS/LYS yerine getirilecek sistemi anlatan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, üniversiteye geçişte tek sınavın bu haziranda uygulanacağını dile getirdi.

“ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE TEK SINAV YAPILACAK”

Üniversite sınavında cumartesi başlasın pazar öğle bitsin istiyoruz. Tek sınav bu yıl uygulanacak ve 18 çeşit puandan 4 türe düşecek. Bu puanlara göre öğrenciler yerleşecek. Bu sınavda da Türkçe ve matematik ağırlıklı olacak.

Bakan: “Üniversiteye Geçişte daha yalın bir sistemi amaçlıyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Sınav stresini azaltacak, daha yalın bir sistemi amaçlıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Üniversite giriş sisteminin aksayan taraflarını gidererek sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın ve sade bir sistemi amaçlıyoruz.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 4 Eylül Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin Sivas Merkez İlçe 6. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, bu yola halkın ve Hakk’ın rızasını kazanmak için çıktılarını söyledi.

Hükümetleri döneminde yapılan yatırımlara değinen Yılmaz, bundan sonra yılmadan, yorulmadan daha çok çalışmak gerektiğini vurguladı.

Yılmaz, hükümete geldikleri günden bu yana kişi başına düşen milli gelirin, ihracaatın, sağlıkta memnuniyetin arttığını dile getirerek, eğitimin de çağın gereklere uygun değiştiğini, geliştiğini ve tecrübeler ışığında da güncellendiğini bildirdi.

Türkiye’nin bir çok ülkeden daha iyi noktaya gelmesinin sebebinin eğitim olduğunu vurgulayan Yılmaz, Türkiye’de eğitimin iyi bir yolda gittiğini söyledi. Yılmaz, değişen sınav sistemleriyle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

Üniversite giriş sistemiyle ilgili de bir değişiklik var. Üniversite giriş sisteminin aksayan taraflarını gidererek sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın ve sade bir sistemi amaçlıyoruz. Eğitim öğretimin bütün kademelerinde öğrencinin üzerindeki stresi azaltmak ana gayemizdir. Öğrenci stres içinde olursa başarıyı yakalayabilmesi mümkün değildir. Uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayındadır. Sınavlar 3 hafta sonuna yayılmakta ve toplam 5 gün sürmekteydi. YÖK tarafından yapılan yeni düzenlemeyle sınav bir hafta sonunda gerçekleştirilecektir. Yani cumartesi başlayacak, pazar günü öğlen bitecek.

Diğer bir önemli değişiklik, puan türleriyle ilgilidir. Şu an var olan 18 puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırmakta ayrıca bazı programlar için aday havuzunu daraltmaktaydı. 18 puan türü azaltılacak ve az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacaktır. Sayısal, sözel, eşit ağırlık bir de dili katarsak 4 puan türü olacak. Artık eskisi gibi 18 puan türü olmayacak. Yeni sistemde bir diğer önemli değişiklik de şudur, Türkçe ve matematik sınavın merkezinde olacak. Bu diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına gelmemektedir.

Milli Eğitimin müfredatı daha önce olduğu gibi sorgulanmaya devam edecektir. Yine baraj puanı da olacaktır. Sınavda YGS ve LYS ayrımı kalkacaktır. Yüksek öğrenim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanlarıyla girilecektir. Belirli alanlarda uygulanmakta olan başarı sıralaması bundan sonra da aranacaktır. Hangi alanlardı? Tıpta vardı, hukukda vardı, mimarlıkta vardı, eğitim fakültelerinde vardı. YÖK yeni düzenlemeyle sınavı öğrencilerimiz, aileleri, rehber hocaları için daha yalın, daha sade ve daha sistemli yönetilebilir bir hale getirmeyi hedeflemektedir.”

29.09.2017

Başbakan: “Üniversitelerde de sınavlar basitleştirilecek. Buna benzer bir şey. Bir sınav olacak tek bir sınav bir müddet daha ama bu da esasında ortaokuldan, liseden gelen başarıyla birleştirilerek bu sınav gerçekleştirilecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak”

26.09.2017

2018 Üniversite Giriş Sistemi Sil Baştan

YÖK Başkanı 2018’de uygulanacak yeni giriş sistemini açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde katıldığı 2017-2018 Yükseköğretim Yılı Açılışı’nda konuştu.

Saraç’ın açıklamaları şöyle:

Üniversite Giriş Sınavları (Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)) 3 hafta sonu yerine bir hafta sonu gerçekleştirilecek.

YGS ve LYS Haziran-2018’de uygulanacak.

18 olan (MF-1-2-3-4; TM-1-2-3; TS-1-2; DİL-1-2-3; YGS-1-2-3-4-5-6)

Puan Türleri 4’e düşürüldü:

Sayısal

Eşit-Ağırlık

Sözel

Dil

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)’de her puan türünde Türkçe ve Matematik testlerinin katkısı olacak.

 

———————————————————-


19.07.2014

Yeni Üniversiteye Geçiş Sistemi 2019’da Devreye Sokulacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni üniversiteye geçiş sistemi çalışmalarına devam ediyor.

Resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte, birbirinden bağımsız YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK ve MEB tarafından yapılan açıklamalarla sistemin ana başlıkları belirgenleşiyor.

MEB Müsteşarı Doç.Dr. Yusuf Tekin, medyadaki 2016 ya da 2017’de değişiklik haberlerini yaylanladı.

EGK Eğitim Gelecek Kariyer eğitim ve danışmanlık portalının ulaştığı ham bilgilere göre 2019’dan itibaren uygulamaya konulacak yeni üniversiteye geçiş sisteminin şöyle olması bekleniyor:

 • Her yükseköğretim programının (bölümün) bir puan türü olacak.
 • Yerleştirme Puanları 3 ayrı ölçütten oluşacak.
 • Bu 3 ölçüt: 1- Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ham puanı, 2- Lise 12. Sınıfa ait merkezi ortak okul sınavları(ASP) 3- Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
 • YGS, Ekim-Ocak-Mart aylarının son haftası her yıl 3 kez uygulanacak.
 • YGS lise 9-10. Sınıf sonuna kadar olan ders ve konuları kapsayacak.
 • YGS, Türkçe 40, Matematik-Geometri 40, Fen Bilimleri (Fizik-Kimya-Biyoloji) 40, Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 40 olmak üzere 160 soruluk 160 dakikalık bir sınav olacak.
 • Adaylar bu 3 YGS’den istediğine, dilerse her 3’üne de girebilecek. 1’den fazla girenler için aldıkları en yüksek ham puan geçerli olacak.
 • YGS’ye adaylar merkezi başvuru ve sistem esası ile girecek. Her aday, kendi okulunda değil, ÖSYM’ce belirlenen merkezlerde, okullarda sınava girecek.
 • YGS ham puanları 100-500 aralığında olacak.
 • YGS-Matematik Fen (YGS-MF); YGS-Türkçe-Matematik (YGS-TM); YGS-Türkçe-Sosyal (YGS-TS) ve YGS-Yabancı Dil (YGS-DİL) biçiminde 4 ayrı YGS ham puanı hesaplanacak.
 • Her puan türünde testlerin katkı katsayıları farklı olacak.
 • YGS-MF için Matematik 4, Fen Bilimleri 4, Türkçe 3, Sosyal Bilimler 1
 • YGS-TM için Matematik 4, Türkçe 4, Sosyal Bilimler 3, Fen Bilimleri 1
 • YGS-TS için, Türkçe 5, Sosyal Bilimler 5, Matematik 1, Fen Bilimleri 1
 • Önce her test için net sayılarının 2,5 ile çarpımı ile 100 üzerinden ve sonra da puan türüne göre ilgili katkı katsayıları ile çarpımı ile standart puanları (SP) hesaplanacak.
 • YGS-MF Formülü: (Matematik SP+ Fen Bilimleri SP+Türkçe SP+Sosyal Bilimler SP) x 0,42
 • YGS-TM Formülü: (Matematik SP+ Türkçe SP+Sosyal Bilimler SP+Fen Bilimleri SP) x 0,42
 • YGS-TS Formülü: (Türkçe SP+Sosyal Bilimler SP+Matematik SP+ Fen Bilimleri SP) x 0,42
 • Lise 12. Sınıfta, Türk Dili ve Anlatımı, Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil derslerinin her dönem 1 okul sınavı MEB tarafından ortak ve merkezi olarak (MS) uygulanacak.
 • Öğrenciler, MS’lere farklı öğretmenler gözetiminde kendi okullarında girecek.
 • MS’ler arka arkaya Pazartesi-Salı-Çarşamba- Perşembe-Cuma 5 gün içinde uygulanacak.
 • Her gün 2 sınav uygulanacak. Cuma günü 3 sınav uygulanacak.
 • MS’ler 1. Dönem kasım 2. Dönem ise nisan aylarının son haftası uygulanacak.
 • Matematik, Tarih, Pazartesi; Geometri, Coğrafya, Salı;  Fizik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Çarşamba; Kimya, Felsefe, Perşembe; Biyoloji, Türk Dili ve Anlatımı, Yabancı Dil Cuma günü uygulanacak.
 • Sınavlar, Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe 09.00-10.15, 10.45-12.00’de, Cuma günü ise 09.00-10.15, 10.45-12.00, 12.30-13.45’te uygulanacak.
 • MS’ler çoktan seçmeli olacak, her sınavda 50 soru sorulacak 75’er dakika süre verilecek. 2 Sınav arası 30 dakika ara verilecek.
 • Her MS için 100 üzerinden puan verilecek. Yılsonu MS puanı 1. Ve 2. Dönem aritmetik ortalaması alınarak yine 100 üzerinden puan oluşturulacak.
 • MS’ler Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS), Yabancı Dil (DİL) biçiminde gruplanarak değerlendirilecek.
 • MF için, Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerine ait MS puanları kullanılacak.
 • TM için, Matematik, Geometri, Türk Dili ve Anlatımı, Coğrafya derslerine ait MS puanları kullanılacak.
 • TS için, Türk Dili ve Anlatımı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ait MS puanları kullanılacak.
 • DİL için, Yabancı Dil dersine ait MS puanları kullanılacak.
 • MF, TM, TS, DİL için MS’lere ait 100’lü puanlar toplamından 100-500 aralığında ASP’ler hesaplanacak.
 • Her puan türünde derslerin katkı katsayıları 4 olacak.
 • MF-ASP Formülü: (Matematik MS+Geometri MS+Fizik MS+Kimya MS+Biyoloji MS) x 025
 • TM-ASP Formülü: (Matematik MS+Geometri MS+Türk Dili-Anlatımı MS+Coğrafya MS) x 031
 • TS-ASP Formülü: (Türk Dili-Anlatımı MS+Coğrafya MS+Tarih MS+Coğrafya MS+Felsefe MS+Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi MS) x 025
 • DİL-ASP Formülü: (Yabancı Dil MS) x 1,25
 • OBP ise, Diploma Puanı (DP) x 5 olacak.
 • Yerleştirme puanı (Y) ise: İlgili YGS puanı x 0,40 + İlgili ASP 0,40 + OBP x 0,20 olarak 100-500 aralığında hesaplanacak.
 • Y-MF Formülü: (YGS-MF x 0,40 + MF-ASP x 0,40 + OBP x 0,20)
 • Y-TM Formülü: (YGS-TM x 0,40 + TM-ASP x 0,40 + OBP x 0,20)
 • Y-TS Formülü:   (YGS-TS   x 0,40 + TS-ASP   x 0,40 + OBP x 0,20)
 • Y-DİL Formülü: (YGS-TS    x 0,40 + DİL-ASP x 0,40 + OBP x 0,20)
 • Programın istediği Y puan türünde 500 üzerinden 200 alan her aday tercih yapabilecek.
 • Ön lisans programları ve özel yetenek sınavı ile alan programlar için ise herhangi YGS Ham puanı 180 ve üzeri olan adaylar başvurabilecek. Engelli adaylar için bu barem 100 olacak.
 • Üniversite öğrencilerine ya da mezunlarına tekrar sınavlara girmesine gerek kalmadan yatay geçiş ya da ikinci üniversite şansları verilecek.

Yazar: Oktay Aydin

Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünden mezun olan Oktay AYDIN, New York Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Eğitim Bilimleri Yüksek Lisans Programına katılmıştır. 1986’dan bu yana, çeşitli kurumlarda eğitim yöneticisi ve psikolojik danışman olarak görev yapan Oktay Aydın, 1999-2003'te Bilgi Üniversitesi Kurumsal İletişim ve Tanıtım Koordinatörlüğü'nü üstlendi. Halen, Darüşşafaka Yönetim Kurulu Eğitim Danışmanlığı, Terakki Vakfı Okulları Üniversite Danışmanlığı Yurtiçi Üniversite Danışmanlığı görevlerini sürdürmektedir. “EGK / Eğitim Gelecek Kariyer” portalının akademik danışmanlığı ve genel yayın yönetmenliği görevini de sürdürmekte olan Oktay Aydın, Gelecek ve İnsan, YGS/LYS, TEOG/OGES, Lise, Üniversite, Bölüm ve Meslek Seçimi, İletişim ve Liderlik, Etkili Öğretmenlik, Eğitimde Başarı gibi konularda yazılar yayımlamakta, televizyon programları yapmakta ve konferanslar vermektedir. Oktay Aydın BÜMED üyesi ve Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği – İstanbul yönetim kurulu üyesidir.

“Yeni Üniversiteye Geçiş Sınav Tarihleri Açıklandı” için 3.545 yorum

 1. hocam sağlık liseleri için yeni düzenleme nasıl olacak sizce . üniversiteye sınavsız geçiş gelir mi? ve sağlık liselerinde avantaj yok gibi bi şey 12.sınıfta hem staj hem ders nasıl olcak bilginiz var mı???

 2. Merhaba ben MTAL üğrencisiyim ama özel eğitim öğretmenliği istiyorum bana ek puan gelmiyecekmi ve yaklaşık kaç net yapmam lazım. İstediğim bölüme yerleşmem için .

 3. Hocam oğlum 3 senedir okula gitmiyor ve ders çalışmadan açıktan okuyor . Bu yıl üniversiteye sınavına girecek . Ve iç mimar olmak istiyor . Bilgilerini unuttuğu için tm den girer herhalde . Bunun için nasıl bir yol izlemeli ders çalışma açısından . Hamgi derslere çalışmalı . Birde özel üniversiteler de mi puanla alıyor yeni düzene göre ? Şimdiden teşekkürler

  1. 9-10 Türkçe ve Matematik önem kazanacak gibi.
   Ne yazık ki Türkiye’de vakıf üniversiteleri de merkezi sisteme tabii.

  1. 2019’da değişiklik olursa doğal olarak seni de etkiler. Ama 2019’da sistem değişikliği beklenmiyor. Sadece çoklu YGS gelecek.

 4. hocam merhabalar ben 2017 ys den 203 puan aldım oda ygs3 puanım. sizce lysyede girip 4 yıllık bir fakülteye gidebilirmiyim hani bölümü tercih etmemk gerekir rica edersem yardımcı olurmusunuz?

 5. hocam ben bu ygs 3 anlayamadım nasıl olucak bide ben 2018 mezunu olucam yeni sistem beni etkiler mi şimdiden teşekkürler

  1. bu gidişle sistem 2019’da da aynı olacak gibi. araya başka başka konular giriyor. ösym meb yök bununla ilgilenecek gibi değil.

 6. ben 2017’de sınava gireceğim. ama eğer istediğim puanı alamazsam 2018’de yeniden deneyeceğim. yani bu yeni sistem beni etkiler mi?

  1. ts-2 puan türünden ham puan olarak 360 almak için tahminen kaç net yapmak hesaplayabilmek için senin sırasıyla tahmini de olsa test netlerini söylemen gerek ki ona göre yorum yapabilelim.
   YGS T S M F ve LYS 3 Ed C1 ve LYS 4 Tar C2 Fel netlerini yaz. bir de tahmini diploma puanını.

 7. Hocam seneye 3 ygs olacakta mezunlar o sinavlara girebilecek mi birini okul yapacak yaziyor cunku. Yani mezunlar da sinava girecek mi bende mezuna kalicam cünkü

  1. gelecek yıl 3 YGS olacak. kasım ocak mart isteyen istediğine isteyen hepsine girebilecek. en yüksek skorlar sayılacak.

  1. temmuzda açıklama olmadığı sürece sistem devam. temmuzda açıklama olursa izleyen eylülde lise 9’a başlayanlar ne zaman mezun olacaksa o yıl değişiklik olacak.

  1. her sistemin artıları eksileri var. sonuçta kaynak (iyi üniversiteler) az, talep (oraya girmek isteyenler) çok

  1. sizi değil, belki 2016 eylül’de liseye başlayacakları etkileyecek. o bile kesin değil. eğer yazın artık böyle olacak diye bir açıklama yaparlarsa.

 8. HOCAM MERHABA
  Ben 2 yıllık muhasebe bölümü 1. sınıf öğrencisiyim.İlk dönem ders kaydı yaptırırken zorunlu olmayan bir ders vardı ve o dersi işaretlemedim.İşaretlemediğim için AKTS puanı 27 oluyor meğer ilk dönem ve ikinci dönem AKTS puanı 30 olması gerekiyormuş.Okulum uzadı mı noldu hiç bilmiyorum.Öğrenci işlerine soruyorum AKTS puanın 30 olması gerekiyor diyip gönderiyorlar.Sizin bi bilginiz varmı bu konu hakkında

  1. her üni ders geçme kredi tamamlama yönetmeliği kendine özgüdür. yönetmelik linkini atarsan bakabilirim.

 9. hocam bir sorum daha var.Ben ileride ticaret yapmaya karar verdim bunun için iyi bir üniversitede işletme mi yoksa endüstri mühendisliği mi okumalıyım?

  1. her ikisi de olur. müh eğitimi ağırdır, ağır gelmez dersen sana çok şey katar. yok ağır olur dersen ticaret için işletme de yeter.

 10. hocam iyi günler türkiyedeki en iyi işletme eğitimi veren üniversite hangisidir?boğaziçi işletme ile odtü işletme arasında çok fark var mıdır?

 11. kolay gelsin yorumlarınızı okudum, çok güzel ilgileniyorsunuz. kızım yabancı dilden girecek, fakat diğer dersleri de başarılı, ayrıca sporda da dereceli.spor için verilen ek puanlar sadece besyo için mi geçerli

  1. evet spor için ek puanlar besyo için geçerli. bir de vakıf üni açıktan burs için başvurabilir.

 12. hocam bir de biz zorunlu olarak hem felsefe hem de din görüyoruz bunlar da ygs de var biz ygs de sosyal bilimlerin 40 sorusunun 40 ını da mı çözeceğiz bazen ilk 40 soruyu çözenlerin 41 45 arası yani din bölümü dikkate alınmayacaktır diyolar doğru mu

  1. ygs de 160 sorunun tüm puanlara (mf-tm-ts-dil) katkısı var.
   din sorusu konusu muaf olanlar (lise de gayri müslim oldukları için anayasa gereği bu dersi almayanlar) için geçerli onlar bu 5 soru yerine ekstra sorulmuş olan 5 felsefe sorusunu yanıtlayacak.
   sen muaf değilsen senin muhatabın 1-40 arası tüm sosyal sorularıdır. ek 5 soruya dokunmayacaksın. dokunsan da yok hükmündedir.

 13. hocam ygs de felsefe ve psikoloji gibi dersleri TM ve MF alanındakilerin ikisi de çözebilir mi etki ediyor mu ben sayısal öğrencisiyim ama eşit ağırlıktan da alan seçebilirim felsefe vb derslere de mi çalışmalyım

  1. YGS-sosyalin katkısı sırasıyla en fazla dil, ts, sonra tm ve az da olsa mf dir
   ne kadar yaparsa o kadar kardır.

 14. hocam sayısal öğrenciler veya eşit ağırlıkçılar lys 4 e giriyor mu sanırım sadece yani eşit ağırlık ve sayısal puanımıza etki ediyor mu lys 4

 15. hocam ben 11. sınıf öğrencisiyim ygs ye şimdi başladım sizce ortalama kaç ayda ygs biter ve ys ye ne zaman çalışmam gerek lütfen yardımcı olun

 16. hocam ygs çalışırken bulunduğumuz sınıfın konularını da aynı anda nasıl yürütebiiriz ve hocam ben 11. sınıfım ygs ye çalışmaya başlayacağım ve balıkesir tıp istiyorum sizce programlı çalışırsam mümkün olur mu ?

 17. hocam merhaba ben 11. sınıf öğrencisiyim şu ana kadar ygs konularına pek çalışamadım. sizce şimdiden ygs çalışmaya başlamalı mıyım ortalama ygs yi kaç ayda bitirebilirim sizce?

 18. hocam merhaba, 11. sınıfa gidiyorum ygs çalışmalarına başladım ama hala bir bilinmezlik içerisindeyim. Sizce bu saatten sonra 2017 ygs lys sistemini değiştirmeleri söz konusu olabilir mi? Teşekkürler.

 19. Hocam ben itü elektrik 2.sinif ögrencisiyim kardesim suan 11.sinif evden uzakta oldugum icin tam konuya hakim değilim anemlere agliyip sizliyormus yok iste sinav sistemi degismese bile mufredat degisicek ygs 2017 de diyor.Benim bir bilgim yok yardım ederseniz sevinirim.Bir tek sana mı değişecek diyorum mırın kırın ediyo telofondan.konular aynı mı?şimdiden tşkkürler

  1. konular aynı. sistem aynı. sadece bazı derslerde bazı konular meb müfredatında değiştiği için doğal olarak sınavda da değişiyor. ama kardeşin zaten o dersleri/konuları okulunda görüyor olacak, destek kurslarında sorularını çözüyor olacak. endişelenmesine gerek yok. bol bol konu tekrarı yapsın ve soru çözsün. sistem ne olursa olsun konular lisede 9-10 ygs ve lise 11-12 lys olacak şekilde okulda öğretilen konulardan oluşuyor.

 20. Hocam üniversite sınav sistemi kesin olarak 2019’damı değişecek yok daha yakın bir tarihte ve değiştiği zaman konularda değişiklik olurmu

  1. çözümü mf-4 için lys-2 fizik kimya biyoloji (11-12 konuları) sınavına bir yerde (okul destek programı- etüt merkezi-özel ders-kendi kendine) hazırlanman ve yüksek netler alman.

 21. Ben şu an meslek lisesi öğrencisiyim aile zoru ile gittim ve ben tıp okuyup üniversiteye gitmek istiyorum ancak şuan ki konuların değişeceğini söylüyorar sizce hangi konulara çalışmalıyım şuan 10 sınıf öğrencisiyim.

 22. iyi günler,11. sınıf öğrencisiyim koç endüstri tam bursluyu hedefliyorum,sbsde de ilk 100 de idim şu anda da en yüksek puanlı liselerden birindeyim,ancak şöyle bir sorunum var ki okul puanım şu anda 85.Bu hedefimi imkansız kılar ya da çok zorlaştırır mi gerçekten korkuyorum , yüksek obp ile kendime güvenirdim ama bu durumda ?

  1. obp 85 çok da düşük değil. 100 olana 60 sana da 51 gelecek. iyi bir ygs netleri ve lys-1 lys-2 netleriyle pek ala koç endüstri tam bursluyu kazanabilirsin.

  1. hukuk fakülteleri puanı yüksek yerler. LYS-1 ve LYS-3’te iyi netler yaparsan YGS T S ve M netlerin de ve de OBP’n çok yüksek olursa gereksinim olmyabailir.
   ama üst hukuklar için 40 soruda 10-15 fen gerekebilir.

 23. hocam şimdi ben ygs lys ye gireceğim ama belki 1 yada 2 yıl bekletebilirim o zaman ayrı yeni gelecek olan üniversite giriş sistemine göre mi girerim ygs lys ye göre mi ?

  1. bir bölüme yerleşen aday (kayıt yaptırsın yaptırmasın) hemen izleyen yıl ÖSYS’de OBP’si %50 kesilir.
   tercih yapıp yerleşemeyenin ya da tercih yapmayanın kesilmez.
   hemen ertesi yıl değil de bri sonraki yıl giren bir bölüme yerleşen aday (kayıt yaptırsın yaptırmasın) kesilmez.

  1. 2017 ve 2018’de YGSLYS olacak. Lise sonlar da mezunlar da üni öğrencileri de mezunları da terkleri de girebilecek.
   (Şu anki kararlar ve gösterdikleri tavırlar ve yaptıkları açıklamalar çerçves,inde ÖSYM YÖK MEB)

 24. şuan lise 3.sınıfım. yüksek lisansı iş imkanlarını düşünüyorum kafam o kadar karışık ki. yüksek lisans’ta tez yazmak zormudur acaba? okuduğum bazı sitelerde falan zor olduğunu insanı resmen yıprattığını bile yazmışlardı Ki araş.gör. zaten başlı başına kabus diyorlardı.
  Ve birde araştırma görevlisi süresi(3yıl) bittikten sonra hangi kademe var acaba?

 25. Hocam öncelikle merhaba
  Benim bir sorum olucakti.Ben sağlık meslek lisesi hemşirelik 2015 mezunuyum. Benim puanim normal bir anadolu lisesini tutuyordu ama babamın işi nedeniyle ben bu okulda okumak zorunda kaldım hiç istemeyerek girdim ve nefretle bitirdim.Benim çocukluğumdan beri en büyük hayalim isteğim doktor olmaktı ve hala ben bunun için çalışıyorum bu yıl mezuna kaldım çalışmaya devam ediyorum fakat bu sene puanim tıpa yetmeyecek gibi size asıl sormak istediğim şey 2017’de ygs-lys kesin olucakmi

  1. tüm okullarda devlet ise kpss ve atama, özel ise öğrt. mezunu ya da formasyon istenir.

 26. Üniversitede istediğimiz kadar araştırma görevlisi olabilir miyiz? yoksa 2 yılın sonunda(yüksek lisansın sonunda) üniversitedeki işimiz bitiyor ve direk doktoraya mı başvurmamız gerek ünide kalmak için?

 27. üniversitelerde araştırma görevlisi olmak zormudur? yani tamam ALES’e girdik kazandık. mezun olduğumuz üniversitede çalışmak istiyoruz. hemen ales’i kazanır kazanmaz direk o üniversiteye girebilir miyiz? yoksa atama falan varmı yoksa her üniversite almaz öyle diyede bilirmiyiz?

 28. 2008 Anadolu Meslek Lisesi mezunuyum ösym başvurusunda din kültürü zorunlu aldım veya almadım neyi etkiliyor seçmeli olarak bu dersi aldım neyi işaretlemeliyim .. teşekkürler

  1. dersi aldıysan e okulda görünüyor. aldım ı işaretleyeceksin. ygs din sorularını yanıtlayacaksın. alamamış olanlar onun yerine 5 felsefe sorusu yanıtlıyor. kılavuzda açık açık yazıyor. bir kez daha oku istersen o maddeyi.

 29. Hocam kusura bakmayın geç cevap verdim.Evet hocam dekontta 55 tl yazıyor sadece oturum 2 yazması kafamı karıştırdı bir sorun oluşur mu?Ygs tek oturumda gerçekleşiyor o yüzden.

  1. kılavuza göre 30.03.2012’den önce liseye kayıt olmuş olan herkes için geçerli.

 30. Ben,”türk dili ve edebiyatı bölümü için ALES’ten sayısal’a mı yoksa sözel’e mi dikkat ediyorlar puan hesaplama da??” sorusunu sormuştum. ve evet yüksek lisans için yani üniversitede araştırma görevlisi olmak için sözel netlere mi bakılıyor? çünkü matematiğim berbattır.

 31. Peki üniversitede sadece araştırma görevlisi olmak için sınava girmek gerekiyor mu? eğer öyleyse sınav ile ilgili bilgi verir misiniz? teşekkürler 🙂

 32. merhaba, üniversitede edebiyat öğretmeni olarak çalışmak için Ki ben türk dili edebiyatı istiyorum. mesleğimi lisede yapmak istemiyorum. Bunun için sadece yüksek lisans mı gerekir? yoksa doktora’da olmadan üniversitede çalışmak mümkün değilmidir?
  2.sorum, türk dili edebiyatı bölümü bitirilmesi zor bölümlerden mi?
  teşekkürler 🙂

  1. üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışılabilir, üni mezunu olarak ama aynı anda yüksek lisansa devam ediyor olmak gerekiyor. öğretim üyesi ya da görevlisi olarak çalışmak için doktora yapmış olmak ve atanmış olak gerekiyor. usat öğretici olarak sadece üni mezunları da hocalık yapabiliyor üniversitelerde.

 33. Hocam 12.sınıfım mezuna kalıp 2017de sınava girmeyi düşünüyorum ama müfredatları farklı mı yani öğrenmediğim konulardan gelir mi sorular

 34. Hocam meraba, ben şu an üniversite birinci sınıfta okuyorum bu yıl ortaokul başarı puanım kırılacağı için 2017 de hukuk için hazırlanmak istiyorum seneye sınav sistemi yine ygs-lys mi olacak? şimdiden teşekürler

 35. Hocam size 2 sorum olucak 1si ek puan kalktımı 2si ise ben meslek lisesi çoçuk gelişimi mezunuyum ygsk 2yıllık meslek yüksek okuluna yerleştim 2ci üniversite olarakta 2yıllık sosyal hizmetler okuyorum bu sene bidaha hazırlanıyorum zihinsel engelliler öğretmenliği için ek puan gelirmi bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. bu konuda YÖK açıklamaları ile kılavuz açıklamaları çelişiyor. Kılavuza göre 30.03.2012’den önce o tür liselere kayıt olanlar ve mezun olanlar için o hak devam ediyor. dolayısıyla eski mezunlarla 2015-2016 mezunları (01.09.2011’de liselere girdikleri için) ek puan devam ediyor.

 36. Hocam lutfen bu konuda yardimci olurmusun zbrn basvurumu yapamacam adim adim tamamlarken adres bilgilerine gelince mernisten getir diyor onu tiklamalimiyim birde mezun oldugum okul diploma notum yaziyor basvuruda kullan diye seceenk koymuslar onun basina onu tiklamalimiyim birde ben ogretmen lisesi 2015 mezunuyum biz okula girdigimizde ogretmen lisesiydi sonra degisti simdi ne yapacam 2012 den sonra mezun olanlar ek puan kullanamiyor diye yazi varya o bize vuruyomu simdi ne oluyror anlamdim hocam sonucra ben okula basladigimda ogretmen lisesiydi

  1. denilen adımları izlemende sakınca yok. okul adı türü değişse de eski ana öğrt lise mezunları ana öğrt lisesi olarak işaretleyecek ve haklarından yararlanacak. eski ana öğrt mezu tablo 3a daki şekilde ek puanları devame diyor

 37. Hocam 2016 ygs kaydını yaptım ücreti ödedim bankanın bana verdiği kağıtta 2 oturum yazıyor bilgileri kontrol ettiğimde hepsi doğru kafama takılan kağıtta 2 oturum yazması bir sorun oluşur mu?Teşekkür ederim.

 38. hocam ben size yorum yazıyorum ama eskiden direk gözüküyodu şimdi gözükmüyor bir gözüküyor bir gözükmüyor bu neden oluyor size sorduğum çoğu soru çıkmıyor

 39. hocam ben 2015 mezunuyum bu sene tekrar girecem mezunum öğretmen lisesi çıkışlıyım yani bizdeyken adı değişti öğretmen liseleri kalınca ama ben öğretmen lisesi olarak başladım okula 2012 den sonra mezun olmuş oluyorum şimdi benim 30 puan hakkım olmuyormu bu ek puan mı kalkıyor birde hocam ygs başvurusunda adres bilgilerinde adres bilgilerini mernisten getir diye biyer var adresin uyuşup uyuşmadığını denetliyo sanırsam onu tıklamalımıyım birde hocam eğitim bölümüne gelince mezun olduğum lisem diploma notum yazıyor başvuruda kullan diye boşluk bırakmışlar tıklamalımıyım orayı yani başvuruda kullanılması için tıklamlımıyım yoksa boş nu bırakmalıyım allah rızası için yardım edin hocam ya

 40. hocam benim aklım günden güne karışıyor ne olur yardım edin şimdi ben 11.sınıfım ygs lys olacakmı yada çoklu sınavın olması 2016 aralıkta netlik kazaır dediniz ya sizce bu sistem seney bize vururmu buna nsıl bakıyorsunuz bir eğitimci olarak hocam bundaki gerçekleşme ihtimalini nasıl görüyorsunuz benim birde 9 a giden kardeşim var meb bakanı olsun bir çocuk lisye nasıl başlarsa öyle mezun olacak ve 9 a başlayanlara sitemi tanıtacağız diyorlar bu sene onlar 9 a başlarken hiç bir şey bahsedilmedi onlarında ygs lys de hakkı olacak daha bu akşam haberlerinde 9 sınıf tarih fizik kitaplarındaki yanlışları gösterdiler bir sürü önemli yanlış e sınavlarda mebin kitaplarından sorumlu oluyoruz ben şimdiden ygs me 1 yıl kalmiş çalişiyorum ama piyasada yeni müf uygun sınav kitabı yok ara sınıf kitabı varda ygs lys soru bankası tarzında bizim müfredata göre lan kitaplar yok bende ygs lys kitapları soru banaksı falan baya var zaten mat geo birleşik bile olsa geo yu hep ygs lys soru bankası tarzından çalıştım bu zaman kadr şimdi bu yazda o kitaplardsan çalışıcam bu beni olumsuz etkilermi sınavda bana zorluk yartırmı ve müfredatın değişik olması sınavlarda bir değişikliğe yol açrmı birde nette haber okuken hocam sağlık baknı tıptaki 12 bine varan kontejanların aşağa çekilmesi gerekçesiyle yök başkanıyla konuşmuş ben tıp okumak istiyorum hocam hemen seneye kadar ısralamalarda farklılık oluşurmu lütfen bana bu konularda yardımcı olurmusunuz hocam

  1. bu platformda ücretsiz arkadaşlarına yardımcı olmaya çalışıyorum. sense 88.231.206.190 numaran ile bir eski mezun oluyorsun bir 11. sınıf bir fm bir tm bir tıp bir mühendislik istiyorsun. internette eğlenebileceğin dalganı geçebileceğin tonlarca yer varken neden burayı eğlenme amaçlı kullanıyorsun? arkadaşlarının haklarını da haksızca meşgul etmiş oluyorsunç lütfen bu davranışını terket.

 41. biz 2017 de ne olacak bilmiyoruz hocam sınav sis aynı diyorlar ama sınav sayısını arttırmakta bir değişikliktir bu beni olumsuz etkiler hocam daha çok strese koyar bu çalışma seneye kesin uygulanırmı yani siyasi bir sürü hamle yapılıyor hocam eğitimde arda kaynamasın seneye ocaktan sınava başlayacaklarsa 1 yıldan başka bir zamanımız yok buna ne zaman netlik kazandırmayı düşünüyorlar acaba hocam

 42. sımdı bize okul puanı gelick ya ygs ye mı eklencek yoksa lys ye mı.. hngı yerden tercıh yaparsak oraya mı eklenck anlamadım. bn lys den tercıh yapıcam okul puanımın tamamı lys ye mı eklencek?

 43. hocam merhaba .aklıma bsy takıldı smdı bıze okul puanı gelıcek ya bu okul puanı ygsye mı eklencek yoksa lys ye mı.. hngı yerden tercıh yaparsak oraya mı eklencek anlamadım bı acıklar mısınız ama ben lys den tercih yapıcam .

 44. merhaba hocam. Aklıma bsy takıldı smdı bıze okul puanı gelcek ya ygs ye mı eklencek yoksa lys ye mı.. hngı yerden tercıh yaparsak oraya mı eklenck anlamadım bı acıklar mısınız. ama ben lys den tercih yapcam

 45. Merhaba hocam ben 2004 sayısal mezunuyum istediğim bölümler konusunda kafam karışım aslında sayısal istemiyorum başka bölüm derslerine çalışsam şansım olurmuş sayısal pldığum için 10 yıl aradan sonra böyle bir istek geldi teşekkürler çok önemli

  1. lys-1 mat/geo ve lys-3 edebiyat/coğrafya hazırlanabilir tm-1-2-3 tercihi yapıp işletme ekonomi hukuk siyaset bilimi pdr psikoloji vs okuyabilirsin.

 46. yeni sistemde bile obp hep olacakmı? ve birde seneye psikolojiden mezun olucam acaba hemen bir klinikte çalışma imkanım olurmu sizce? master lazımmı?

  1. obp olacak. psikoloji mezunu olarak danışmanlık merkezlerinde çalışabilirsin. yasal olarak klinikte çalışmana bir engel yok. ama genelde klinikler yüksek lisans istiyor, klinik psikolojide.

 47. hocam merhabalar. ben şuan bi üniversite okumaktayım ama sınava gireceğim seneye. başka bir bölüm istiyorum. 2017 ygs lys sisteminde bir değişiklik var mı? varsa bile bu benim sınava girmemi engeller mi?

 48. Hocam konuyla biraz alakasız olabilir ama herkesden farklı şeyler duyuyorum sizin gibi bi eğitimcinin fikrine ihtiyacım var. ben 96 doğumluyum universitedeyim 4 yıl sonra okulum bitecek. Lisede iyi bi öğrenciydim fakat talihsizlikten bi yıl daha beklemekten korktuğumdan yerleştim (ftr okuyorum).4 yıl sonra mezun olacağım uniden. Uniyi bırakamam özelde okuyorum ailem sıcak bakmaz. Tıp fakültesi hep içimde kaldı. Sizce mezun olduktan sonra tıp için bir daha sınava girmek ne kadar mantıklı ? Şimdiden hazırlık yapmalı mıyım okumak istiyosam ve hangi puan türüne göre hazırlanmalıyım ? Hocam şimdiden çok teşekkürler vereceğiniz cevap benim için çok önemli kolay gelsin.

  1. erkek öğrenciler askerlik yapmadan lisans programlarını bitirdikten sonra ikinci bir lisansı okuyamıyor. önce askerlik sonra ygs lys. tutkun tıp ise peşini bırakma oku.

 49. hocam ben meslek lisesi öğrencisiyim ve sınava 2018-2019 eğitim öğretim yılında gireceğim , 11. ve 12 . sınıfda matematik , fizik , biyoloji derslerim olamayacak ama ben etütü merkezi vs ile arayı kapatmayı planlıyorum size olan soruma gelince de ben bu derlseri görmeyeğim için bu derslerin sınavlarına girememe veay tercihde bu sınırmala olurmu yani meb bana mühendislik fakültesi yazamassın diyebilirmi

  1. mühendislik MF-4 ile alır. MF-4 puanı YGS T S M F netleri ve LYS 1 M G ve LYS 2 F K B netlerinden oluşur. MF-4 puanının ham 180 için için LYS’lerin 1 ve 2’sine girmek ve her bir testten en az %20 net çıkarman gerekecek.

 50. merhaba ilk sorum ben 2017 de ygs sınavına gırıcem ygs lys de sıstem degışıklıği olacak mı 2017 de ? yoksa aynı sıstem 2017 de devam mı olucak mı? ıkıncı sorum eger ılk sene kazanamazsam ya da kazanıp gıtmezsem obur sene hazırlanıcm fakat obur sene dıploma puanım tamamen mı kesılecek yoksa yarısı mı kesılecek sımdıden tesekkurler 🙂

  1. 2017 sistem aynı. 2017’de girer tercih yapar kazanamazsan 2018’de obp kesintisiz olur. Ama 2017’de tercih yapar yerleşirsen kayıt yaptırsan da yaptırmasan da obp %50 kesilir.

 51. İyi günler ben 12. Sinif ogrencisiyim biz bu sene ygs ye giricez Allah izin verirse ama çok çalışmadiğımı düşünüyorum herkes farklı şeyler söylüyor bu sene değişecek gibisinden değişse bile bizim artık diploma notu geçerli olmaz heralde seneye yani o yüzden kesin ve net olarak açıklar mısınız

  1. sistem bu yıl geçen seneki ile aynı olacak. 2017’de de 2018’de de aynı olacak. sadece 2017’den itibaren ygs belki lys’ler de bir öğrencinin birden fazla (isteğe bağlı olarak) girebileceği ve aldığı puanlardan en yükseğinin geçerli olacağı çoklu uygulama başlayacak. SAT TOEFL vb sınavlarda olduğu gibi. Yani 2017’de lise sonlar mezunlar ocak şubat mart YGS lerden birine ikisine ya da üçüne girebilecek. Yüksek olan skorunu saydırabilecek.

 52. Hocam iyi günler 2019 da mevcut universitemi bitirecem.İyi bi diploma notum vardı lisedeyken anadolu lisesi çıkışlıyım.Meyzun olunca tıp fakültesine sınavsız girme ihtimalim var mı yoksa 2019 sınav sistemine mi hazırlanmalıyım ?

  1. üni mezunlarının tıp fakültelerine sınavsız geçiş hakları yok. ileride olacağını da sanmam. o zamanki sınav sistemlerinden geçerek ancak girebilirsin.

 53. iyi günler.. ben 12. sınıf ögrencisiyim bu sene ygs ve lys sınavlarına giricem inşallah. sözelim çok iyi ama sayısalım bıraz sıkıntılı. sayısalımı geliştircegıme inanıyorum fakat bunun için de zaman olması gerekıyo o yuzden 2017 de sınawa gırmeyı düşünüyorum. benım asıl sorunum korkum sınav sisteminin deqisikliqi.. 2017 de değisir mi acaba kesin bi bilgi istiyorum şimdiden allah razı olsun.

 54. hocam Odtü-hacettepe-ankara üniversitelerinde işletme okumak ileride iş imkanları açısından iyi olanaklar sağlar mı?
  yoksa işletme okumak kötü müdür?

  1. puan türleri aynı. ygs den en iyi yaptığın lys den de girdiklerinden en iyi yaptıklarının netleri ile puan aynı şekilde hesaplanacak.

 55. Hocam önümüzdeki yıl ygs lys sınav sistemi değişiyor mu çünkü ben 64. Hükümetin eylem planı arasında 1 yıl içinde üniversite ye geçiş sunavlarında sistem değişikliği olacağı yer alıyordu

 56. Hocam mrblar ben 11. Sınıfım seneye ygs lys sistemi değişiyor gibi 64. Hükümetin eylem planında 1 yıl içerisinde ygs lys sistemi değişecek diyordu Başbakan ve çok ciddi bir dil kullandı Başbakan sizce değişirmi

  1. 1 yıl içinde değişir demiyor. 1 yıl içinde, önmüzdeki yıl yılda birden çok uygulanacak ve siz en yüksek olanı saydırabileceksiniz diyor.

 57. Kafam karışık biraz. 2 acık lise sınavı zaten lise bitirme sınavı. Mecbur giricem. Onlara calıştım bile o konularda sıkıntı yok hiç.

  Kpss ise ekim de çok zaman var hazırlanıp girecegim hem tarih coğ tr falan iyidir benim. Tek matematik geometri falan sıkıntı. Ekime kadar düzelir belki biraz ama ygs-lys ye mümkün değil.
  Ygs ve lys ye hem de kpss ye girmek istememin sebebi hem calışup hem okuyabileceğime inancımdan kaynaklanıyor aslında ikinci öğretim olursa özellikle de…
  Yani ben kpssye gireceğim fakat ygs ve lys konusunda ne yapacagımı bilmiyorum sorum bu… _2017 kadar sayısalları düzeltip öyle mi girsem istedigim meslek tm de zaten. Yoksa yine de bi girsem mi hem kendimi denemiş olurum hem de kpss yi kazanamazsam ona da girmemiş olursam hiçbişi yapmamış olacagim.. Kafam karışık degerli fijirlerinizi bekliyorum uni sınavları konusunda

  1. ts için lys-3 ve 4 gerekli onlar da sayısal değil. sadece ygs de 40 mat 40 fen var. ygs de türkçe ve sosyali tam yaparsan mat tan da seçeceğin üni ye ve taban puanına göre biraz yapsan yeter.

 58. Merhaba hocam. Benim sözel derslerim fena degil de sayısallar kötü hep. 2016 da ygs ve lys ye gireceğim sadece sözel dersleri yapmak istiyorum. Ts lerden iyi puan gelebilir mi yerleşebilir miyim bir yere bu şekilde de. Olmazsa 2017 ye kadar sayısalları geliştirip 2017 de tekrar girmek istiyorum. Okula hastayım diye 8 yaşımda başlamıştım. Bu yüzden 1 sene kaybettim önümüzdeki sene girmezsem 1 sene daha kaybedecegim bu beni rahatsız ediyor. Ayrıca önümüzdeki yıl kpss ye de girecegim. Ygs ve lys de sayısallar için zaman az fakat kpssye matematiği yetiştirebilirim diye düşünüyorum ne dersiniz hocaam bir de ocakta ve martta acık lise son sınavlarına giricem zamanı daha iyi kullanmadığım için pişmanım. Ama acık lise sınavları zaten kolay oluyor bir hafta caluşmayla herkesin bütün dersleri geçebildiği çok kolay sınavlar. Ondan yana endişem yok. Dershaneye vs gitmiyorum evde kitaplardan calışıyoeum hem maddiyat hem de psikolojik bazı sıkıntılardan dolayı ders almıyorum.

 59. Ben 11.sınıf öğrencisiyim alanım sayısal Nasıl bi ygs sınavına gireceğim . Nasıl çalışmam gerek bu konu Hakkı’nda yardımcı olurmusunuz?

 60. hocam bu yıl sınava girdim istediğim puanı alamadım sadece matematik netlerim çok düşüktü 2 yıla kadar dershaneye gidip lys matematik dahil bitirmek istiyorum 2-3 yıla kadar yeni sistem devreye girer mi.TEŞEKKÜRLER

 61. Merhabalar hocam.Ben şu an 12.sınıf öğrencisiyim tıp ı çok istiyorum bu yıl sınava gireceğim yani YGS LYS ye.Bu yıl kazanamazsam seneye de gireceğim ama sınav sistemi değişir diye korkuyorum çünkü 9 10 ve 11 lerin müfredatları değişti müfredat değişti diye sınav sistemi değişmez değil mi değişse bile muzunlar muhakkak düşünülürmü yani her koşulda mezunlar sınava girebilirmi bir kaç soruyu aynı anda sordum 🙂 cevap verirseniz çok mutlu olurum şimdiden çok teşekkür ederim iyi akşamlar 😉

 62. Türkçe:39 d 1 y mat:33 d 7 y fen:32 d 8 y sosyal :31d 9 y
  Mf-4 ten tercih yapmayı düşünüyorum hedefim boğaziçi endüstri mühendisliği,ilk denememdi ve 11. Sınıfım yeniden belirtmek istiyorum.

 63. Türkçe :39d 1 y
  Matematik:33d 7y
  Fen:32d 8 y
  Sosyal 31 d 9 y
  Mf-4 ten tercih yapmayı düşünüyorum,11 olduğumu ve ilk denemem olduğumu belirtmek istiyorum.

  1. çok güzel netler T 38,75 M 31,75 F 30 S 28,75
   bu tablo devam eder hatta az da olsa M ve F artarsa ve LYS-1 ile 2 de böyle olursa OBP’n de yüksekse istediğin her yere girebilirsin.

  1. henüz bu konuları belirleyen bir meslek yasası vs yok. piyasadaki eğilim o yönde. ama eğitim danışmanlığı merkezi vs için master şart vs değpil.

  1. Programlarına kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerin mezun oldukları ön lisans programlarında aldıkları dersler kayıt yaptırdıkları bölüm tarafından incelenerek Üniversitede alacakları derslere karar verilir. Daha önce alınan derslerden uygun görülenler ilgili yönetim kurulu tarafından dış transfer dersleri gibi incelenir ve işlem görür. Bu derslerin kredilerinin 17 ye bölünmesiyle bulunan süre, öğrencinin azami süresinden düşülür. Bu süre öğrencinin mezun olduğu programda fiilen okuduğu dönem sayısından fazla ise, sadece fiilen okunan sayıda dönem göz önüne alınır.

 64. hocam arkadaşın sorduğu ek puanı meslek liselerini kapsayan bir durum değilmi daha önce de ek puana ilişki n böyle soru almıştınız ben anadolu lisesiyim beni etkilemiyor değilmi hani obp kalkacak haberleride çıkyor ya onu merak ederek sordum

  1. dgs ile geçişte 2 yıl daha okumanız gereken dersler var. bazı üni lerde bu 3 yıl da olabiliyor.

 65. Editöre soruyorum…. 2016 da meslek liselerinden mezun olan öğrenciler için OBP’ye eklenen 0,06 ek puanın devam edeceğini söylüyorsunuz. Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz.30 mart 2012 de değişen madde : “MADDE 14– 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 45 inci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya bunlara en yakın olan mesleki ve teknik önlisans yükseköğretim programlarına sınavsız olarak yerleştirilebilir. Bu öğrencilerin yerleştirilmesine ilişkin usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığının görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir” bu maddede ek puandan bahsedilmiyor ve şuana kadar bu madde değişmedi.

  1. ocakta kılavuza kadar net değil bu konu. kılavuzda göreceğiz. ek puan olup olmadığını. yasada eskisi gibi devam eder maddesi var. eskisinden ne anladıklarını göreceğiz.

 66. psikoloji’den mezun olduktan sonra kliniklerde veya da psikolojinin çalışma alanı olan her yerde iş bulmak için yüksek lisans isteniyormu yani artık bu şartmı oldu?

 67. Ben pdr çalışma alanlarını sormuştumda. Yani bu ÖZEL okullarda,şirketlerde veyada rehabilitasyon merkezlerinde ramda falan çalışmak için kpss şart değil yani öylemi?

  1. ram devlet kurumu kpss şart. devlet olmayan özel ofislerde şart değil. kamuda her yerde kpss şart. özelde hiç bir yerde şart değil.

 68. PDR mezunları kpss sınavına girmeden nerelerde çalışabilirler? Benim bildiğime kpss eğitim alanlarında rehber öğretmen olarak çalışmak için girilen zorlunlu sonav değilmi? Ama ben kpss olmadan çalışılabilecek yer istiyorum. önerileriniz varmı?

  1. özel okullarda rehber öğretmen. kendi pdr ofisi. pdr ofislerinde pdr. şirketlerde ik larda. şirketlerde eğitim departmanlarında.

 69. ben 2017’de sınava gireceğim fakat eğer istediğim puanı alamazsam 2. yılımda tekrar girmeyi düşnüyorum da yani 2018’e denk geliyor acaba 2018de değişiklik varmı?

 70. TM-3 (360 ham puanı için);
  YGS, Türkiçe:30, sosyal:26-27, mat:15.
  LYS, mat:18-19, geometri:5-6, edb:46-47, coğ:16-17 net.
  bu netler yeterli olmazmı benim sayısal biraz kötü.

 71. Pdr bölümünden ingilitere de master yapıp oradaki (ingiliteredeki) herhangi bir rehabilitasyon merkezinde ya da kliniklerde çalışabilir miyiz? Veya da üniveristede görev yapılabilirmi?

 72. Ben geometri yapmasak lysde tm-3’de değeri düştü demiştim. sorum şöyle, geometrinin değeri coğrafyaya göre düşük %7. coğrafya %10, edebiyat %28 matematik %18. Yani demek istediğim geometri’Den lys’de hiçbir soru yapmasak. Sadece mat,edebiyat ve coğrafya ‘dan netlerimizi yüksek tutsak yinde iyi bir net çıkarmı? geometri çözmesek? ben pdr,psikoloji yada hukuk istiyorum yani tm-3’ten.

  1. lys puanlarında 180 barajını geçmek için girilen her testten en az %20 başarı şart. yani en az 50 de 10 mat, en az 30 da 6 geo net, 56 ed ta 11,2 net ve 24 coğrafyada 24 soruda 4,8 net çıkarman lazım.

 73. lys’de tm-3’de geometrinin değeri çok düştü yani geometri hiç yapmasak sadece mat-edb-cğrafya’ya yüklensek olmazmı? mesela mat’da en az 20 net olmazmı? yada 18 net?

  1. psikolojide böyle bir barem yok. başvurduğun üniversitelerin herhangi birinde tercih edenler arasında Y-YM-3 puan/sırana göre kontenjan kadar yukarda olursan yerleşirsin. ek bir ömnkoşul barem vs yok.

 74. 1 ay önce meb açık uçlu sistem olacak demişti. bu haber 3 yıl önce vardı ama 2016-2017 ‘de kesinleşti sanırım artık. Off kesin mi acaba? ve iyi olacakmı sizce bizler açısından?

 75. Biliyorsunuz ki “Mantık” temel matematik konuları içinde uer alıyordu ancak yeni müfredatla 11. Sınıf konusu haline geldi. Mesela o hala bir ygs konusu mudur,yoksa 11. Sınıf müfredatında yer aldığı için artık lys de mi ?

  1. 2016 YGS Matematik Konuları ve Dağılımları:

   1 Sayılar
   2 Basamak Kavramı
   3 Taban Aritmetiği
   4 Bölme-Bölünebilme
   5 OBEB-OKEK
   6 Rasyonel Sayılar
   7 Sıralama-Basit Eşitsizlikler
   8 Mutlak Değer *
   9 Üslü İfadeler *
   10 Köklü İfadeler *
   11 Oran-Orantı
   12 Denklem Çözme
   13 Problemler
   14 Mantık
   15 Kümeler
   16 Bağıntı-Fonksiyon
   17 İşlem-Modüler Aritmetik
   18 Permütasyon-Kombinasyon-Olasılık

 76. 2017 senesinde YGS-LYS olacağı kesin mi , kesinse YGS konuları 9. Ve 10. Sınıfı mı kapsayacak yoksa eski konu dağılımına devam mı ,liseye 2012 girişlilerin müfredatı değişti bildiğiniz üzere

  1. ygs devam. ağırlık 9-10 ama bazı derslerde 11 tümüyle ya da bazı konuları ile yer alacak. ösym yök meb artık bu konuda eşgüdümlü çalışıyor. meb müfredatı ne ise ygs lys de o.

 77. İşte ben de onu diyorum.
  Geçici madde 2011-2012 yılında lise okuyan öğrencileri kapsarken 2012-2013 yılı itbariyle okula başlayanları kapsamıyor..
  en kesin durum 2016 kılavuzda belli olacaktır.
  saygılar.

  1. bizim yorumumuz, ek puan devam edecek. onu anlıyoruz yeni yasadaki eskisi gibi uygulanır’dan. ama yine de resmi açıklama en sağlıklısı.

 78. Yükseköğretim kanununda 2012de yapılan değişiklikte orta öğretim başarı puanı ile ilgili olarak 0.12 ile çarpılır ifadesi var.
  Önceki kanun maddesinde 0.12 nin yanında 0.06 ile çarpılır ifadesi vardı.
  Geçici 61.madde kapsamında daha önceki yıllarda geliyordu ek puan..
  2012-2013 eğitim ögretim yılında okula kayıt olan öğrencilere ek puan olmuyor bu durumda..
  Bi inceleyin isterseniz..

  1. İLKÖĞRETİM VE EĞİTİM KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK
   YAPILMASINA DAİR KANUN

   Kanun No. 6287

   Kabul Tarihi: 30/3/2012

   MADDE 16- 2547 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
   “GEÇİCİ MADDE 61- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler bakımından, bu kurumların mezunlarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen aynı meslek dalında yer alan yükseköğretim programlarına yerleşmelerinde merkezî sınavlardan almış olduğu puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanı hesaplanmasında, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki mevzuat hükümleri uygulanır.”

  2. Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece
   adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.
   6287 sayılı Kanun’la 2547 sayılı Kanun’a ek “GEÇİCİ MADDE 61” gereği; bir mesleğe yönelik program uygulayan
   ortaöğretim kurumlarının mezunları, Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek alanlarda bir yükseköğretim
   lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanlar
   da yerleştirme puanlarına eklenecektir

  3. ÖSYM Kılavuz 2015:
   Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece
   adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.
   6287 sayılı Kanun’la 2547 sayılı Kanun’a ek “GEÇİCİ MADDE 61” gereği; bir mesleğe yönelik program uygulayan
   ortaöğretim kurumlarının mezunları, Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek alanlarda bir yükseköğretim
   lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanlar
   da yerleştirme puanlarına eklenecektir

 79. Hocam size yalvarırim cevaplarmisiniz bana yardimci olurmusunuz ben 11 sinifim ama hangi sinvla uni girecegimi bilmiyorum kitaplarim ygs lys hazirlik ama hergun bu egitimle olan haberlee kafami karistiriyor bu sinav degisecek muhabbeti bayadir devam ediyor dershenelerinde kapanmasi ile iyice ihtiyac gibi gosteriliyor bir degisiklik soz konusu ama ne zaman olacagi belli degil ben kendi adima cok huzursuzum hep bu haberler hep secimdeki bu belirsizlikhem mufredat degisikligi hepsi bana vurdu hocam okul hocalarina kalsa seneye biz teog gibi sinava girecekmisiz ygs lys olmayakmis bunlarin dogruluk payi ne hocam benim seneye ygs lys yani adindan kastim sinava devam eden haliyle girmem kesinmi hocam yoksa 1 kasimdan sonra bir gol yiyebilirmiyim bu degisiklik haberleri coktan beri var ama ne zaman degisecegi belli degil hocam bu ne zaman aciklanacak basbananimiz degisiklik simdi yok diyor degisiklik 2 3 kere olmasi daha degismicek diyor sayfada haberlerdegordum hocam oyle diyor ama bir tarih demiyor ote yenden e sinav yapiliyor acik uclu sirularla ve fatih projesi iyice oturunca ortak sinav ygs lys ordan yapilacak diye anladim ben o habdi yani ygs lys tabletle acik uclu sorulRinda oldugu teog haline donecek ben bunu cikarttim ama basbakanimiz sadece gun degisikligi yapacagiz diyor bunlar ne zaman olacak hocam allah rizasi icin yardim edin net bir sey soyleyin emeklerim bosa gitmesin onumuzdeki surecte ne zamannetlik kazanir kesin bir sey soyliyebiliyormusunuz ygs lys ye gireceksin diye bana tum gercekligiyle bir ogretimci olarak fikirlerinizi ve onumuzdeki 1.5 senede sinavda birsey olurmu hocam lutfen yardim edin hocam yalvaririm size

  1. bunlar seçim öncesi genel ifadeler. her zaman konuşulur. ama uygulamada hepsi olmaz. 2016 ve 2017’de değişiklik olmaz. 2018’de de radikal değişiklik olmaz. ancak bu tür küçük uygulama değişkilikleri olabilir. sınav sayısı, dersleri testleri değiştirmiyor.

 80. Hocam ben bir sene mezuna kalmıştı bu sene yerleştim fakat bölümü ve şehre ısınamadım bu sene girersem okul puanım yarıya düşecek.Dondurup hazırlanmayı düşünüyorum.Asıl sorun bu sene iyi bir puan alamassam 2016 2017 senesinde sınav sistemi nasıl olacak? o sene mezunlar sınava girebilecek mi? Eğer sistem değişirse okul puanının önemi artacak mı ?

 81. Hocam ben saglik meslek lisesi mezunuyum 2014 de mezun oldum bu yıl ftr bölümü istiyorum nasıl gecebilirim oraya yardımcı olursanız sevinirim

 82. Merhaba hocam suanda ilahiyat fakultesi birinci sinif meslek lisesi mezunuyum gecen sene bi uni de hazirlik okudum ancak sehri ve uniyi sevemedigim icin bu sene tekrar sinava girmek istiyorum bana ek puan gelir mi okuldan

  1. ek puan gelir. 2015’te girdiysen obp %50 kesilir yalnız. 2014 girişli isen hiçbir kesinti olmaz.

 83. Sayın hocam merhaba
  Ben 12.Sınıf öğrencisiyim,meslek lisesiyim.Bu sene sınava gireceğim ,alanımla ilgili tercih yapmak istiyorum fakat ek puan kalktı diyorlar doğru mu?

 84. meslek lisesi mezunuyum ve bu yıl (2016) ygs lys sınavı tekrar girecegim 0,12 katsayılı OBP puanının vericelecegi fakat
  0,18 ek katsayılı OBP nın verilmeyecegını soylenıyor bunun dogruluk derecesi nedir ? yanı ben kendı alanımı secersem ek puan alamayacakmıyım …..

 85. Hocam meslek liselerine ek puan kalktı diye söylentiler var şu an 12.sınıfım bu yıl sınava girecem ,bize geçerli mi ?

 86. Hocam Selam;
  Buse arkadaşımızın söylediği az önceki durum benim için de geçerli.Çok merak ediyorum .Ne yapayım ,ne edeyim bir fikrim yok.Bir cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler şimdiden

 87. Merhaba hocam ben 12.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim.2016 yılında ek puan kalktı diye söylentiler var öyle bir ihtimal var mı hocam?

 88. hocam ben liseden mezun olalı 2 yıl oldu.herhangi bir üniversiteye girmedim ailevi nedenlerden ötürü.hukuk fakültesine girmek istiyorum.matematiğim yok lise sürecini laylaylom geçirdim fakat sözelde iyiyimdir.sınav sisteminin belirsizliği,matematiğimin olmayışı beni tedirgin ediyor.kendimi verirsem matematiği halledeceğimi düşünüyorum.benim durumumdaki biri için sınava hazırlanma sürecinde neler önerirsiniz?2017 de 2018 de ygs lys sistemi devam edecek mi?yeni sınav sistemi gelirse o vakte kadar,geçmiş yıllarda mezun olanların durumu ne olacak?ygs lys sisteminde çalışılan konuların ve çalışma stilinin yeni sistemde ne gibi getiri-götürüleri olur?

 89. Sn. Hocam
  Suanki 12.siniflar ygs lys icin epeyce calisiyor cunku onlar kac sinava girecegini hangi konulardan cikacagini biliyorlar ben 2017 deki sınav icin hazirlaniyorum sinavin hangi tarihte hangi konulardan olacagiyla ilgili bir arastirma yaptim ama kesin birsey ogrenemedim bilgiler birbiriyle çelisiyor simdi napicagimi neye hazirlanicagimi bilmiyorum herseyi son seneye birakmak istemedigim icin simdiden calismaya baslamak istiyorum ama ygs lys kalkicagi icin neye calisacagimi bilmiyorum bu konuda cok endiseliyim 2017 deki sinavin nasil olacagi kac sinav olacagi kesinlesmisse lutfen bilgi verin birde ders notlari disinda spor resim muzik gibi sosyal aktivitelerede bakilacagi ve burdan da puan verilecegi dogrumu bu sinav puanini ne kadar etkiler ?

 90. Meraba ben suan 12.sinif öğrencisiyim 2016 daki ygs lys sinavlarina girip istedigim puani alamadigimda 2017 deki sinava hazirlanmayi dusunuyorum ama sinav sistemi nasil olacak bilmiyorum ygs lys deki konulardan mi cikacak teog sistemine gore toplam kac sinav olucaz hangi tarihlerde hangi araliklarda olucaz lutfen bilgi verin

 91. syn hocam ben Erciyes Üniversitesi Turist Rehberliği mezunu 2012 kpss türkiye alan birincisiyim.atanamadım formasyon takip ediyorum ama açılan bir yer yok.denklik olabilir mi.en azından ingilizce mi değerlendirip öğretmen olabilirmiyim.bu konu ile alakalı ne yapabilirim?TEŞEKKÜR EDERİM

 92. Merhaba ;
  Ben 2015 saglik meslek lisesi mezunuyum ve bu yil ygs lys sinavinda istedigim basariyi ne yazik ki yakalayamadim 2016 daki sinava tekrar hazirlaniyorum ve soylentilere gore ek pua verilmeyecekmis bu dogrumu yani ben universitede hemsirelik secsem bana ek luan verilmeyecek mi eger bilgilendirirseniz sevinirim …

 93. ben 2017 ygs lys sınavına hazırlanıyorum 2016 yılındaki sınava giremeyeceğım olaki bi sistem değişti ben 2017 yılında hangı sınava gırecem

 94. hocam ben iyi bir lise kazandım lisem 455 ile kapattı bu sizce yüksek bir puan mı hocam bu sene lise öğretmenlerinin hepsi rotasyon nedeniyle değişecek mi hocam birde ygs lys 2019 da kalkıyormus bende 2019 da sınava gireceğim o zaman ygs lys kalkacağı için sınav teog gibi sadece 12.sınıf konularından ve lise 4 de kadar tüm ortalamalarımız etlkili mi olacak

 95. hocam kyk dan yurt cıktı fakat gıttım gördum sordum ınternnet yok yenı bır yerlesım yerınde ben ıse bu sene sınava hazırlanıyorum dersleri netten ızlıyorum oyuzden. bu sene kayıt yaptırmazsam sonrakı sene tekrar basvuru sansım oluyor mu yok diye duydum ama acıklamada oyle bır ıbare yok yardımcı olursanız sevınrıım?

 96. hocam merhaba, yaşım 49, 2016-2017 öğr.yılında AÖF sosyoloji okumayı planlıyorum,başvuruyu nasıl yapabilirim ? (uzun yıllar ara verince bilgiden de yoksun oluyor insan )

 97. Hocam meslek liselerine ek puan uygulaması kalktı mı ? Bende 2016 da mezun olucam ayla arkadasım sormus ama cevap alamamıs cevap verirseniz memnun olurum cok endiseliyim

 98. hocam ben seneye sınava giricem. Odtü okul öncesi istiyorum sıralamasına baktımda 2013de 48bin 2014de 57bin 2015de 52bin olmuş. Seneye 45bine yükselir mi 50binlerde mi kalır sizce?

 99. hocam ben seneye sınava giricem. Odtü okul öncesi istiyorum sıralamasına baktımda 2013de 48bin 2014de 57bin 2015de 52bin olmuş. seneye 45bine kadar yükselir mi 50binlerde mi kalır sizce?

 100. Hocam merhaba ben meslek lisesinde çocuk gelişimi okuyorum 2016 da mezun olacağım fakat 2016 mezunlarına artık ek puan verilmeyecek söylentileri var ek puan kalktı mı 2016 mezunlarına verilmeyecek mi

 101. hocam ? ben 2014 de kayıt oldum ama hazırlıkta kaldım muafıyete gırcem bellı de degıl kaldım sımdı basvuru yaparken kayıt ı sonradan alınacakların arasında kurum yurtlarında kalanların ogrenım suresı uzarsa kaydı sonradan alınır dıyor benm kladıgım yurt ozeldı sorun yok herhalde bırde devam ettıgımde ara sınıf mı 2015 kayıtlı mı dıyor ara mı secıcez muafıyet gecemezsem 2015 gibi olcak napıcaz onu ?

 102. Hocam merhaba bu sene mezun oldum sınava girdim istediğim bölüm gelmedi düşük puan yaptım açıkta kalmamak için tercih yaptım istanbul sosyoloji bölümünü kazandım ama hiç gitmek istemiyorum. Sistem değişecek ygs lys önümüzdeki dönem kalkacak deniliyor bu doğrumudr eğer öylesle bile müfredaat değişecekmi ? sınav sistemi kalkınca mezunlara nolacak onlara farklı bir sınavmı olacak ? son olarakta hocam Dershaneler için etüt merkezi yada özel okul olacak denildi fakat çevremdeki tüm dershanaler özel okul oldu ders açığını mezun gurubu nerde nasıl kapatacak cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim size

 103. Hocam merhaba ben bu sene 12. Sınıf oldum 2016 da üniv sınavına gireceğim yani anadolu meslek lisesi okuyorum sınavsız 2 yıllığa geçiş hakkım mümkün mu acaba?

 104. hocam , aynı dersleri pespese gunlerde calısmanın sakıncası var mı mesela : pazartesi mat 2 türkçe salı mat2 türkçe çarsamba mat2 türkçe … gibi ben pespese günlerde calısınca konular arasındakı baglantının kurulmasının daha kolay olacagını dusunuyorum. bilmedigim bi sakıncası var mı diyede sıze danısmak ıstedım ?

  1. herkesin en verim aldığı yöntem en doğru yöntemdir. devam. sakıncası yok. amaç anlamak. nasıl olacağı sana bağlı.

 105. Hocam açıköğretimle örgün bir arada okunabilrmi açıköğretim tercihleri ayri yerden mi tercih ediliyor birde sadece açıköğretim okusam seneye sınava girsem obp puanı kesilir mi bu üc sorunun cevabını net bulamadım açıklar mısınız?

 106. 15 Pts 19:18:52

  Hocam arkadas demis ya sinav bir daha girebilecekmiyim sinir yok demissiniz ya sistem degisip teog gibi olursa disaridan nasil girecekler ayrica son 4 5 soruda sinav degisiyormu hocam 2016 2017 de degisecek diye internette haber var demis arkadaslar bende diyorum mesela hocam http://www.osym2015.com/node/450 bu haberde bir suru resmi kurumun adida var bunlar hakkinda ne yapmali neye inanmaliyiz bir resmiyet yokken nasil 2019 kadar devam edecek diyorsunuz hocam okul hocalari muf degisti diyor benim donemime ben 11 oldum o yuzden yeni bir sistem sart diyor ogretmenlerim bana etrafta ogretmen tanidiklarimizda hep oyle diyor bu is ne zaman resmiyet kazanir herkes simdi 12 olanlar eski muf le okudugu icin ygs lys yle degerlendirilecek gozuyle bakilyor amam bize gelince yeni bir sistem bekliyor allah rizasi icin birsey deyin hocam
  Hocam size bu sorumu sormustum ama cevaplamammissiniz lutfen cevaplarmisiniz bu konuda bilgi ve fikirinize ihtiyacim var rica ediyorum

 107. Hocam s.a ben tercih yaptım ama iptal etmek istiyorum okul puanın gitmesin diye ama iptali mümkün değilmiş yüksek puanlı yerleri yazsam tutmasa puanın silinir mi acil cevap yazsananız ***

 108. Hocam ben açıköğretim programlarından puanımın yetmedigi bi bölümü tercih ettim. Gelme imkanı varmı yoksa başarı sıralamasına göre de mi alıyorlar bi yardımcı olurmusunuz.

 109. Hocam arkadas demis ya sinav bir daha girebilecekmiyim sinir yok demissiniz ya sistem degisip teog gibi olursa disaridan nasil girecekler ayrica son 4 5 soruda sinav degisiyormu hocam 2016 2017 de degisecek diye internette haber var demis arkadaslar bende diyorum mesela hocam http://www.osym2015.com/node/450 bu haberde bir suru resmi kurumun adida var bunlar hakkinda ne yapmali neye inanmaliyiz bir resmiyet yokken nasil 2019 kadar devam edecek diyorsunuz hocam okul hocalari muf degisti diyor benim donemime ben 11 oldum o yuzden yeni bir sistem sart diyor ogretmenlerim bana etrafta ogretmen tanidiklarimizda hep oyle diyor bu is ne zaman resmiyet kazanir herkes simdi 12 olanlar eski muf le okudugu icin ygs lys yle degerlendirilecek gozuyle bakilyor amam bize gelince yeni bir sistem bekliyor allah rizasi icin birsey deyin hocam

 110. hocam iyi günler ygs lys 2019 a kadar devam diyorsunuz ama ösym den resmi bir açıklama yok bu sene 24bindeyim diş istediğim için mezuna kalmayı düşünüyorum ama sınav sisteminin belirsizliği beni korkutuyor sizce bu sıralama ile neler yapabilirim? mezuna kalmalı mıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim

 111. hocam sıstem degısecek mı dıye sorular soruyoruz falan bunun cevabı net degıl anladık onu her ne kadar tatmın edıcı bır sey olmasada ama asıl soru şu bız ygs lys mantııgıyla calısmaya basladık ve sıstem degıstı bu bızı etkıler mı ? netıce mufredat ve soru tıplerını bastan asagı degıstırmeyecekler degıl ?

 112. Hocam merhaba. Benim mf3 siralamam 12080. Tip tercih etmek istiyorum istedigim Kirikkale tip 12. 300 Duzce 13. 100 Tipta bu sene kontenjan azalmasi olmasi beni nasil etkiler kirikkale gelmez mi? Kontenjan toplamda 550 kisi azalmis hesaplamama gore. Cok tedirgin oluyorum

  1. tek etken kontenjan değil. yeni vakıf tıplardaki burslar vs de var. kırıkkale gelme şansın var. tercihlerin arasında yer ver. ihtiyaten düzce vs de (eğer okuyabileceğini düşünüyorsan tabii) yaz.

 113. Hocam merhaba. Ben seneye sınava giricem. Ama istedeğim bölümü kazanamazsam tekrar sınava gireceğim. O zaman 2016-2017 öğretim yılı oluyor. Ben nasıl üniversiteye gideceğim. Ygs lys kalkıyor mu o zaman ya da ygs lys ye girebilecek miyim. Lütfen cevaplayın. İçim içimi yiyior. Çok sağolun.

 114. Hocam, Lise son 12.sınıf öğrencisiyim, alttan 1 dersim var sorumlu, lys’ye girdim, üniversiteyi kazandım, lakin her sene eylülde yapılan üniversite kayıtları bu sene erkene çekilmiş 3-7 Ağustosa alınmış, sorumluluk sınavı eylülde ben sorumluluk sınavına ne zaman gireceğim, nasıl olacak , yardım edermisiniz. ?

 115. bütün internet haberlerinde 2016da değişeceği söyleniyor kesin olarak 2019 da mı ve de değiştiğinde mezun öğrenciler de yeni sınav sisteminden faydalanabilecek mi?

 116. Merabalar hocam. Allah’ın izniyle lys de bitti . Bn okul birincisiyim de . Üniversitelerdeki okul birincisi kontanjanının kalktğı söyleniyor doğru mu hocam ?? Teşekkür ederim. ..

 117. benim 2.yılım gitmek istedıgım bolum ıcın yeterlı puanı alamadım gelecek yıl tekrar dusunuyorum,gelecek yıl kesın ygs olucak mı en onemlısı ?

 118. hocam, okul puanı kac kere kesılır mesela gecen sene yerlesen bırının bu sene kesılır bılıyorum ama. Bu senede yerlestıgı yerden de dıyelım memnun degıl yatay gecıs veya yenıden sınava gırecek sınava gırmesı durumun da kesılmıs halınden tekrar mı kesılır yoksa gene kesılen halı mı eklenır .?

 119. 10. sınıfım. Bulunduğum ilde de bir çok dershane koleje temel liseye vs. dönüştü. İçinde bir tanesi var ki dershanecilik alanında başarılı ilde 1. türkiye ‘ de ilk 10 da olan bir dershane.Okulum da Türkiye dereceli fakat rotasyon sonucu öğretmenler değişecek.Gelecek sıkıntısı yaşayanılabileceği için okulumuz 11 den 12 ye geçen öğrencilerin yarısı bu koleje geçmiş bulunmakta. Bu kolejin hocalarını tanıyorum.Çoğunun dersine girdim.Hepsi çok başarılı insanlar. Sizce geçmekle yanlış yapar mıyım

 120. hocam 11. sınıf mf öğrencisiyim hukuk ya da gazetecilik istiyorum. 10. sınıfta mf derslerinde biraz başarılıydım ancak bu yıl mf derslerim bayağı düştü.Edebiyat,tarih,coğrafya yapabiliyorum ve önceki yıllardaki notlarımı incelediğimde tm derslerinde daha başarılı olduğumu gördüm.Seneye tm ye geçmeyi düşünüyordum fakat çevremdeki insanlar son yıl tm ye geçmemin saçma olacağını bi kazancımın olmayacağını söylediler ne yapmalıyım? Sorumu cevaplarsanız sevinirim

 121. Hocam iyi günler çok sorulan bir soruyu soruyor olabilirim mazur görün tedirginim.Ygs lys 2016da son değil 2019a kadar var diyorsunuz ben mezunum 2016 ygs lysye hazırlanıyorum istediğim bölüme giremediğim için,kesin mi 2016da ygs lysnin aynı şekilde uygulanacağı ve nereden geliyor bu kesinlik ? çok teşekkür ederim şimdiden hocam çok tekrar eden soruysa da özür dilerim

 122. hocam açıköğretim işletmeye 2002 yılında kaydoldum.Aslında amacım okumak falan değildi askere gitmemek içindi. Bir kaç yıl sonra da askere gittim ve açıköğretimi de dondurdum.Şimdi de 2015 yılının şubat ayında yani 2014/2015 eğitim-öğretim yılının 2.dönemi pasif olarak görünen aöf’ye tekrar kayıt yaptırdım.Benim size sorum şu olacak hocam;Ben 2016 yılında ygs-lys’ye girmek istiyorum.Ama şimdi sistem değişmiş kontenjanlı olmuş tüm açıköğretim bölümleri.Ben seneye sınava gireceğim zaman ortaöğretim başarı puanım düşer mi?

 123. Merhabalar hocam 3. sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ortalamamı yükseltmek istiyorum tekrar üniversite sınavına girdim bu yıl ders saydırma durumu söz konusu diyor kimi üniversiteye göre değişiyor mu ortalamayı bu yol ile yükseltmek mümkün müdür? tesekkurler.

 124. Hocam meraba.Ben 2013 yılında lİse den mezun oldum.bir yıl daha hazırladım ama yine de belli sıkıntılardan dolayı istediğim bölüme yani psikoloji ye yerlesemedim.ama hala psikoloji istiyorum.şu an sosyoloji okuyorum2014 te girdim ve hem okul hem de sınava hazırlanmak çok çok zor old için ygs den sonra bıraktım çalışmayı. Bir dönem okulu bırakıp tekrar hazırlanmayı düşündüm ama o da çok riskli.ikinci uni hakkı nasıl bir şey olur yani sınavsız psikoloji okuyabilir miyim bunun için ne gerekir.yatay geçiş veya çift diploma şansım yokmuş bunun isl cin uni ye girdiğim yılın puanının istediğim bölümü tutması gerekiyormuş. Ne yapacağım konusunda co kararsizim.Bana yardımcı olabilir misiniz.psikoloji yi gerçekten çok istiyorum.yeni gelecek sınav sistemi bana ne sağlar.Bir de okul ne zamana kadar bana puan verir.Şimdiden çok teşekkür ederim…

 125. hocam bide benim puan düşük olunca mecburen ikinci öğretim yazcam kaltımı yada ücretler biraz daha mı azaldı ikici öğretimde biraz bilgi verirmisiniz

 126. Hocam merhaba cevaplarsanız sevinirim ;

  Ben 11.sınıfa gidiyorum. Okulda TM bölümüyüm. (bölüm derken ders seçimim öyle) Seneye sınav var. Ben yanlış alan seçtiğimi farkettim. Edebiyat ezber yapamıyorum. MF puanıyla alan bölümler daha çok hoşuma gidiyor. Ben seneye okulda MF ye geçmelimiyim yoksa hiç karışmamalımıyım ?

 127. hocam iyi günler dilerim
  açık öğretim lisesinde 14 dönem okudum kısmetse seneye ygs ye giricem
  anadolu üni.ilahiyat fakültesi önlisans okumak istiyorum
  açık lise diploma notu ygs ye ne gibi yansır ve fakülteye girebilmem için
  en az nekadar ygs puanına ihtiyacım var
  şimdiden çok teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim

 128. hocam 2016 yılında SINAVA (YGS-LYS) LİSEDEN MEZUN OLUP ŞUAN BEN GİBİ ÜNİVERSİTE OKUMAKTA OLAN öğrenciler girecek mi ? 2016 senesinde YGS-LYS olacak ı yardımcı olursanız sevinirim

 129. Pek saygı değer hocam ben 1 uni bıraktım ve şuan matematik okuyorum (2. uni) okulum 2019 veya 2020 de bitecek ve ben hukuk için tekrar hazırlanıyorum
  Sorularım

  1 .2.universitemide yarıda bırakırsam puan kırılma durumu nasıl olacak

  2.ben 25 yaşında 2020 de hukuk okumak istersem merkezi sınav filan diyorlar ben 2012 de mezun oldum oysa benım tekrar uni okuma şanşım olmayacakmı

  diploma puanım 64 hukuk için uniye girdiğimde iyi bir puan alaçağıma eminim fakat bu yeni sistem beni yarış dışımı bırakıcak . somut bir sınav olucakmııı lisemin canı cehenneme ben sınav istiyorum

 130. Ya hocam inanin anlamiyorum kusura bakmayin tekrar soracagim daha once hatirlarsaniz sormustum fakat anlamadim cevabinizi ama gercekten oyle ek puanla siralama cok ilerdeydii…yaa size resim gonderme sansim yok muu direk puanlarimi atardim

 131. Hocam simdiki soracagim soruya rehber hicam bilemiyorum dedi belki de ben dogru anlatamadim.Simdi sorum su hocam.;Ben meslek lisesi mezunuyum gecen yil ygs6 siralamam 450 bindi fakat ek puan ile 50 bin olmustu.Fakat puani benden yuksek olan arkadasimin siralamasi dahada gerideydi.Simdi hocam ben kendi alanimda ilerleseydim kendi alanimi ve istedigim universiteyi secseydim puan olarak gelmiyormus baktim ama siralama olarak geliyor.Kafam cok karisti hocam.Bu yilda ygs6 siralamam 160 bin.

  1. öyle bir şey yok. ham puan var. y puanı var. y puanı senin için 2 tür. kendi alanında ek puanlıda obp x 0,18 diğer tüm bölümlerde 0,12. y puanında başarı sırası y puanına göre olan sıradır zaten. puanın ayrı başarı sırası ayrı bir değer değil ki.

 132. merabalar ben sizden bilgi almak istiyorum ben ygs3 den 140 31511 almısım…. ben 2007 yılında muhasebe bölümünden mezun olamadım tercih yapmısstım 2 yıllık sınavsız gecis hakkımı kullanmıstım gidemedim mezun olmadıgım için …sonra acıktan düz liseyi bitirdim diploma notum 57.69 diploma notu kesilirmi yoksa tammı gelir ilkkez üniversiteye gidicem . 2 yıllık istiyorum ama taban puanlara baktıgımda hep 211 lerde üniversite okuma sansım nedir hocam
  puanlarım söle :ygs1: 129.72456 ygs2 129.75105 ygs3 140.31511 ygs4 138.11518 ygs5 137.45406 ygs6 134.19847

  bilgilendirirseniz sevinirim tesekkürler

 133. hocam ben 140 brajını ygs 3,4,5,6 dn gctm 180 barajını gecemedm bana yine 2 yıllığa gidebilmem için okul puanı verirlermi bide seneye martta tekrar sınava girsem kazasam 2 yıllığı bırakıp 4 yıllığa tekrardan gidebilir miyim, bide meslek liselerine sınavsız geçiş nasıl olck bn mezunum

 134. Hocam peki mezunların durumu ne olacak? meslek lisesi hemşirelik mezunuyum ve gecen sene bitti okul istediğim bölüm için bikaç seneye daha ihtiyacım var yani 2019 a kadar şansımı deneyebilir miyim kesin mi bu sistemin 2019 yılında uygulanacağı? Cevabınız için teşekkür eder saygılarımı arz ederim…

 135. Yani hocam diyelimki makine mühendisliğini tercih edeceğim puanım 305 ama tercih edeceğim üniversitenin taban puanı 310 tercih edebiliyorum demi öyle bir kısıtlama yok öylemi

  1. şimdilik barem sadece tıp ve hukukta diğerlerinde tercih edenler arasında kontenjana giren herkes yerleşebilir.

 136. hocam iyi günler bu sene üniversite tercihlerinde puanımız üniversitenin taban puanının altındaysa tercih yapamıyor muyuz? öyle birşeyler duydumda

 137. merhabalar hocam, ben üniversite birinci sinif ögrencisiyim ama bölümümden memnun degilim erasmusa gitmeye de hak kazandim eger bu sene gidersem erasmusa 2016 ygs son ygs olacak muhtemelen onu kacirmis olucam erasmusa gitmesemde sinava nasil hazirlanacagimi bilmiyorum dersaneye gidemem tekrar o strese girmelimiyim yada mezun olduktan sonra ikinci bir universite okuma sansim var mi yeni sisteme göre?

 138. hocam merhaba
  ben şuan 10.sınıfım.seneye için temel liseye geçmeyi düşünüyorum.fakat üniversiteye yerleştirmede önceliği devlet okulundakilerine vereceklerini söylüyorlar.doğruluk payı var mıdır?ne yapmalıyım sizce?

  1. üni yerleştirmede öncelik vs yok. ygs lys netleri ve obp si yüksek olan girer düşük olan giremez.

 139. hocam benim ygs 3den 203 4 den 201 5den 195 6 dan 185 turizm mezunuyum barajı geçemedim okul puanıyla bunlar oluyo hocam sizce 2 yıllık bi yer gelir mi yada turizm rehberliği falan vr 2.öğretim gelebilirmi sizce hocm 2.öğretimin avantajları neler bide hocam 2015 tercihlerinin zamanı belli mi nolur hocam 2 senelik bari bi yer gelse bütün kış çalıştım ama barajı dahi geçemedim seneye zaten sınav sistemi değişirse mezunlar hepten yandı biraz yardımcı oluveri misiniz hocam bide bn2013 mezuu olunca sınavsız geçişte önceliğim yok o yuzden bana azda olsa yardımcı olun hocam

  1. tercih edip şansını denemelisin. 6-16 temmuz tercihler. 27 temmuz yerleştirme sonucu açıklanır.

 140. merhabalar hocam. ben 12.sınıf ögrencisiyim ygs ye girdim 80 binlerde oldum beklentimin altında kaldım lysden iyi bir puan alamayıp 20-30 bin arası çekemezsem seneye tekrar girmeyi düşünüyorum.Ama seneye 3sınav olcak falan deniyor bunlar doğru mu? YGS -lys devam edilcekse seneye yani 2016da obp ygs ve lys yüzde kaç etkiler seneye hocam oranları değişir mi? birde okul puanım 53 düşer mi? şimdiden teşekkürler hocam.

  1. 2019’a kadar ygs lys devam. obp tercih yapar ve yerleşrisen 2016’da 53 yerine 26,5 olur. tercih yapmazsan ya da tercih yapsan da yerleşmezsen düşmez. 53 kalır.

 141. hocam merhaba ben 2013 meslek lisesi mezunuyum. Üniversite icin 2014 Yılında muhasebe kazandım ama bir takım sorunlardan dolayı bırakmak zorunda kaldım 2. Döneminde. Bu sene okuyorum diye basvurmadım ygs’ye. Ama bırakıcagımı bılmıyordum.
  Seneye ygs ye gireceğim. size sorularım olacak. Bu durumlarda ;
  1) Bu sistem kesin olarak 2019 damı uygulamaya baslanacak?
  2) Ygs seneye devam ederse okuldaki OBP puanım ve yatay gecis hakkım hala devam eder mi?
  3) Bu uygulama 2016-2017 kapsıyorsa biz neye göre calısacagız bilgi alabirmiyim. Tesekkürler.

 142. merabalar hocam, ben fen bilgisi öğr. okuyorum ygs girdim çok iyi bir puan almadım, lys çalışmayı düşünüyorum ama konular yetişebilir mi 2 ayda, sizce ne yapabilirim?

 143. sınavsız geçiş hakkımı kullanıp bu yıl iki yıllık açık öğretime yazılsam seneye de ygs ye girip kazamndığımda, aynı bölümü içeriden okumak için yazabilir miyim?

 144. Hocam kusura bakmayın sürekli rahatsız ediyorum cevremde bilgi alabileceğim kimse yokta hangi yayın evi önerisiniz seneye denersem eğer sizce olur mu

 145. Hocam tavsiye edebileceğiniz bi ders calşma stili olabilir mi seneye derhsneye olmayacak mesela bunu kendim halladebilir miyim seneye daha farklı olabilir mi sistem

  1. halk eğitim mrk de ücretsiz kurslar olacak onlara katılabilirsin. ya da yayınevlerinden birinden konu anlatımlı örnek soru çözümlü testli ve deneme sınavı setli yayınlar alıp kendin de hazırlanabilirsin.

 146. hocam iyi günler ben taban puanla yatay geçiş yapacağım. eski üniversitemde 3 yıl geçirdim.yeni üniversitemde azami sürem tekrar 7 yıl mı olacak?

 147. hocam iyi günler boğaziçi üniversitesi uluslararası ticaret bölümü uygulamalı bilimler yüksekokulu olarak geçiyor.ben boğaziçi üniversitesi uluslararası ticaretle boğaziçi işletme arasında kaldım.eğer birisini seçersem hangisini tercih etmeliyim

 148. hocam iyi günler ben üniversite öğrencisiyim 3 yıl oldu. taban puanım yeten başka bir üniversiteye geçiş yapacağım.yeni başlayacağım üniversitede azami sürem yine 7 yıl mı olacak yoksa daha az mı olacak?

  1. sayılan derslerin kredisine göre senatoca yeniden geçirilen süre belirlenir. toplam süre 7 yılı geçemez.

 149. Hocam ben bu sene ygs girdim sayısal öğrensiyim barajı ikinci sene oldu hala gecemiyorum iki sene de oldu istediğim bölüm sayısal da ben yine sayısal dan denemk istiyorum bu körü körüne yanlışa gitmek gibi mi olur 3 sene hazırlanmak cevre tarafından cok kötü gözüküyor seneye dershane olmadığından ben evde netten calışmak istiorum hocam Sizce bu olabilir birsey mi yada bana tavsiye edebileceğiniz baska bi öneriniz olur mu şimdiden teşekkür ederim

 150. Hocam öncelikle merhaba size sorularım olacak ben bu sene 2015 YGS ye girdim puanım baya bir düşük geldi lys te girip puanımı yukarı çekmeye çalışacam ama istediğim bölüm olmazsa 1 sene hazırlık yapıp sınava öyle giricem öncelikle ilk sorum 2016 yılında YGS lys kalkacakmi? Kalkarsa mezunlar napacak üniversiteye yerleşmek için dershaneler kalkarsa mezunlar kendi imkânlarıyla bir yere kadar çalışır genede bir yerde takviye lazım olacak bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz 2016 yılında mezunları neler beklio eğer tercih yapmazsam okul puanim dusermi şimdiden teşekkür ederim hocam. Cevaplariniz icin

  1. tercih yapmazsan, ya da yapsan da yerleşmezsen 2016’da obp kaybın olmaz. obp tam eklenir (%60). hazırlık için ise MEB mezunlara halk eğitimlede ücretsiz kurslar açacak.

 151. Hocam öncelikle merhaba size sorularım olacak ben bu sene 2015 YGS ye girdim puanım baya bir düşük geldi lys te girip puanımı yukarı çekmeye çalışacam ama istediğim bölüm olmazsa 1 sene hazırlık yapıp sınava öyle giricem öncelikle ilk sorum 2016

 152. ayrıca hocam yeni sistemin pilot olarak lise 1 lere başlatılacakmış bu ygs nin 3 sene daha devm edeceği anlamına mı gelr

 153. hocam cevaplarsanız sevinirim bu sene puanımı kıracaklar seneye sınava girmeyi düşünüyorum seneye ygs devam edecek mi hocam lütfen cvplayın

 154. hocam ben ygs den barajı geçemedim ygs 3 4 5 6 danda 140 barajını geçtim meslek lisesi mezunuyum okuldan 42,22 puan geliyo üzerine koyduğumuz zaman ygs3 den 205 4den 201 5 den 195 6 dan 185 oluşuyo hocam sizce güzel bi 2 senelik önlisans geçiş yapabilir miyim? yani tercih zamanında çünki bir sürü yer var benim puana hiç zaman kaybetmiyim hocam bn zaten 2016 ygsye yine gircem olursa ordan bırakır 4 yıllık okurum bide hocam bn 2013 turizm mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var benim biliyom öncelik yeni mezunlara bn ikisinide tercih yapabilir miyim hoc@am biraz bilgi verebilir misiniz çünki lys hakkım yok

  1. hem sınavsız geçiş hem de alan dışı ygs ilgili puanda 140 ı aştıklarında 2 yıllık tercih yapabilirsin.

 155. iki yıllık sınavsız geçiş hakkım var ilahiyat bölümüne.bu yıl istediğim puanı alamadım. açık öğretime kayıt yaptırıp tekrar hazırlanmayı düşünüyorum. seneye bi ilahiyat fakültesi kazanırsam açık öğretime yaptırdığım kayıt puanımı düşürür mü? bir de eğer açık öğretimden birinci yıl sınavlarını verip geçersem örgün eğitimde baştan mı almam gerekiyor ? lütfen yardımcı olun bilgi alabileceğim başka bir yer bulamadım. şimdiden teşekkür ederim.

 156. iyi akşamlar hocam 2015 ygs1 181 puan aldım lise diploma notum 4.92 açıköğretim ilahiyat istiyorum 2 yıllık olur mu,2008 de üniversiteyi 3.sınıfta bırakmıştım okul başarı puanım düşer mi teşekkürler

 157. Hocam ygs sonuclari aciklandi biliyorsunuz.Hocam inanin normalde cok daha iydim.Siralamam ygs5 te 129 bin de.Psikoloji istiyorum 30 bine 40 bine cekmem gererekiyor.Edebiyatim cok iyi ayni sekilde cografyamda.mat 2 den de elimden gelenin en iyisi yapmaya calisacagim.Sizce imkansiz gibi bir sey mii.Yani cok cok cok mu zor cekebilir miyim sizce bu siralamaya gorusunuz nedir??

 158. hocam benim arkadasim ist iktisat 3 sinifta sinava girdi ve hukuk istiyor gormus oldugu hukum derslerini orda tekrar almadan saydirabilecgini idda ediyor boyle bir sey var mi yani gorulen hukuk derslerinin hukuk fakulteSinde gecerliligi var mi

  1. her öğrenci zamanında aldığı (ama diplomasını almadığı) dersleri, geçeceği yeni bölümde de aynı dersler varsa saydırmak için başvurabilir. sayıp saymamak geçeceği fakültenin senato kararına bağlı. sayarsa o dersleri almaz. saymazlarsa aynısı bile olsa almak zorunda.

 159. hocam bu sene ygs ve lys nın etkı yuzdesı degıstı dıyorlar bu konu hakkında bılgınız var mı % 40 ygs % 60 lys dıye bılıyorum ben

  1. obp herkes için aynı: diploma puanı x 0,5 tir.

   obp ham puana katılımı herkes için aynı obp x 0,12

   bir öncekiş yıl yerleşmiş ise 0,06

   meslek liselei ve kendi alanında ek puanlı bl tercih ederse 0,18

 160. Hocam ygs lys 2016’da kalkacak mı? Yeni sınav sistemi nasıl daha mı zor?Ayrıca mezun öğrenciler obp puani ndan nasil yararlanıyor?

 161. Hocam iyi gunler ygs ye cok az bir zaman kaldi.Fakat soyle bir durum var; netlerimde azalmaya oluyor nedense denemeler zorlasti galiba ondandir diye dusunuyorum.Sormak istedigim sizce deneme cozmeye devam etmemde fayda var mi yoksa artik birakip dinleneyim mi?

  1. daha vakit var. 2-3 deneme olabilir. yapamadığın ve kısa sürede birine sorarak yapar hale geleceğin konuları hızlıca halledebilirsin. 3-5 net 3-5 nettir.

 162. “Üniversite öğrencilerine ya da mezunlarına tekrar sınavlara girmesine gerek kalmadan yatay geçiş ya da ikinci üniversite şansları verilecek.” derken tam olarak ne demek istiyor? Lise son sınıf yabancı dil öğrencisiyim. Bu sene hedeflediğim yeri tutturamazsam tekrar sınava girmeyi düşünüyorum. Bu yeni sınav sistemi benim dönemime yetişir mi?

 163. Hocam Türkiye herhangi bir üniversite de (Pamukkale Üniversitesi , süleyman Demirel Üniversitesi vb.) mezun olsam almanyada yüksek lisans başvurusunda bulunsam kabul alır mıyım yoksa daha iyi bir üniversite olmalı mi ?

  1. başvuracağın üni ye bağlı. diplomanı yeterli görürlerse yl a kabul ederler. şu üni olur şu olmaz diye bir liste yok. Elbette o üni de tanınan üni den gelenleri daha kolay kabul eder. BÜ, İTÜ, ODTÜ gibi. Ama diğerlerinden de pek ala YL kabulu alan çok öğrenci var. Başvurduğun ülke ve üni ile ilgili daha çok.

 164. Hocam ygs ye giris icin kimlik yanimizda bulunmali fakat beni resmim 2 yil onceki yani tekrardan kimlikteki fotografi degistirmeme gerek var mi???

 165. Londra da ya da Newyork’ta önerebileceğiniz herhangi bir devlet üniversitesi var mı? yani master yapmak için? yüksek lisans ve doktora ücretleri ile ilgili bilgi de verir misiniz?

 166. anadolu lisesinde felsefe öğretmeniyim. aynı zamanda 10. sınıf, sınıf rehber öğretmeniyim. benim anladığım kadarıyla yukarıda belirttiğiniz sistem de kesin değil. çünkü öyle olması bekleniyor yazmışsınız. hal böyle iken ben öğrencilerime ne yönde çalışmalarını tavsiye edebileceğim. bahsettiğiniz sistem ne zaman kesinlik kazanacaktır? eğer biz hala papatya falı gibi acaba şöyle mi olacak böyle mi olacak şeklinde, tahminlerle yönlendirme yapacaksak, bu öğrencilerimizin zamanını çalarak onlara yazık etmiyor muyuz?

 167. hocam ben 12. sınıf öğrencisiyim. bu sene istediğim üniversiteyi tutturmam imkansız. bir yıl ara verip dersane ile kendimi desteklemeyi düşünmüştüm fakat dersaneler kapatılaca ve temel lise olacak yani ben dersaneye gidemeyeceğim. peki bunun yerine yani dersane yerine başka sınava hazırlık kurumları açılacak mı? ne yapmam nasıl hazırlanmam gerekiyor nerden destek almam gerekiyor?

 168. merhaba, ben açıköğretim öğrenciyim …2016 yılında tekrar üniversite sınavına girmek istiyorum ..liseden mezun durumundayım … 2016 yılında sınav olacak mı ? şimdi den çalışmaya başlayım mı ? sınav kalkacak deniliyor fakat mezunlara ne olacak kimse bunları cevaplamıyor ..teşekkürler

 169. merhaba hocam suan 10. sınıfım bölüm seçimi yapacak mıyım bu sene okulda ve 2017 de nasıl bir üniversiteye giriş sınavına tabi tutulacağım??teşekkürler..

 170. Merhaba Hocam
  Oğlum bu sene 11.sınıfta(Anadolu Lisesi) dershaneye gidiyor fakat dersleri 9.sınıftan beri pek iyi değil dolayısıyla diploma notu pek parlak olmayacak, biliyorsunuz 1 eylül itibariyle dershaneler kapanıyor ve Temel Lise oluyor 12 sınıf için oğlumu temel liseye göndermek daha doğru gibi geliyor çünkü bu liselere giden öğrencileri sadece ünv.sınavına hazırlayacaklar 12 sınıf ders notları yüksek verilecek fakat oğlum kendi okulunda kalırsa hem okul notlarını yüksek tutmak için uğraşacak hemde ünv.sınavına kendisi hazırlanmak zorunda kalacak. Düşüncem doğru mu bana yardımcı olabilir misiniz. Oğlum 12.sınıfta Anadolu Lisesinde mi kalsın Temel Liseye mi gitsin

  1. OBP Yerleştirme puanının %10’ununu oluşturuyor. OBP 9-10-11-12 4 yılın ortalaması olan diploma puanının %60’ı. 9-10-11 zaten geçti. Geriye sadece 12 kaldı. Yani 3/4 ü geçmiş durumda. Salt 12 için ve not için okul değiştirmek çok doğru olmayabilir. Ha hedefi çok yüksek 1 puan bile bizim için önemli diyorsa o başka. Bir de gideceği temel lisede hem 12 hem ygs lys hazırlığı yapabileceğinden iyice emin olmalısınız. Kalmak da gitmek de doğru ya da yanlış olabilir. Okulunuza gideceği liseye hedefinize çocuğunuzun iç disiplinine vs bağlı.

 171. hocam ben bu sene 10.sınıf öğrencisiyim bu sınav sistemi bize denk geliyormu ? ve müfredat değiştiği için sınava hazırlanmakdada zorlanıyorum yeni müfredata göre ygs konularının yazdığı bir site önerir misiniz?

 172. mrb hocam ben imam hatip lisesi öğrencisiyim.
  ve okulumuzda tarih , edebiyat ,coğrafya dersi görmüyoruz onlar seçmeli ders olarak gözüküküyor ve okul seçmemiş ygs ye nasıl hazırlanacağım ?? çok korkuyorum..

 173. hocam merhaba ben bu sene 12.sınıfım bilgisayar öğretmenliği istiyorum diyelim bu sene kazanamadım seneye bir mezun olarak bizlere ne olacak lütfen bilgi verirmisiniz 🙂

 174. hocam şuan 11.sınıf öğrencisiyim ankarada orta dereceli bir Anadolu lisesinde okuyorum öğretmenlerden cok iyi ders anlatanlarda var hiçbir şey anlatamayanlarda var. ilk başlarda temel liseye geçme konusunda kararlıydım ama bir kaç gün önce dersane hocalarımdan bir kaçının devlete atandığını öğrendim ve kafam çok karıştı sizce seneye temel liseye geçmelimiyim ?

  1. geçmene gerek yok. hafta sonları okulunda ücretsiz kurslar artı kendi hazırlık planınla yaparsın.

 175. hocam ben şuan 11.sınıf öğrencisiyim seneye nasıl bir sınav sistemiyle karşılaşacağım konusunda biraz bilgi verirmisiniz

 176. 1.5 sene ingilizce kursuna gitmek sizce yeterli olurmu lys5 de yüksek puan almama? yani 400’lerde bir puan istemiyorum. sadece 350 alsam ve okul panım 48-50 arası olsa ?

  1. 80 ing sorusu var. teofl vb gibi tam ing yetkinliği ölçülmüyor. sorulara yönelik iyi bir hazırlıkla alabilirsin o puanları. 1,5 yılda ing tam olarak bile öğrenebilirsin.

 177. Hocam ben tm ogrencisiyim.Ygs ye az bir zaman kaldi fakat ben hem ygs hem de lys konularini cok iyi bir sekilde yurutemiyorum.Sizce suan icin ygs denemelerine mi daha cok agirlik vermeliyim yoksa lys mat 2 ve edebiyata mi…

  1. ygs çok yakın ona ağırlık ver. ama ygs den sonra zaman lys için az. o yğüzden az da olsa lys yi de kat çalışmalarına.

 178. Hocam moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü hakkında fikriniz nedir acaba? girdiğim deneme sınavlarında biyoloji netim fizik kimyanın iki katı oluyor genelde

  1. yatkınsan, yapabilceğin bir alansa tercih edebilirsin. TR’de yeni yeni geliştiğini de göz önüne alarak. ama bu tercih etmeni engellememeli. her aland rekabet var.

 179. hocam sayısal dersleri veya eşit ağırlık derslerini seçen biri dil derslerini görecek mi lisede. veya dil dersleri lys ygs de çıkacak mı ????

  1. dersi seçerse görecek. lys 5 dil sınavı. ing. fra. alm. dil 1 2 3 puanları için. dil bölümleri için.

 180. merhaba hocam benim soruma yok öyle bişey demişsiniz de unuturuz diyince hayır unutmazsınız anlamında mı dediniz yoksa sadece 12. sınıftan çıkacak anlamında mı ??

 181. hocam sayısal alandaki dersleri seçen biri hukuk isteyebilir mi veya mat edb tar derslerini seçen tıp okuyabilir mi yani tıp isteyen biri olmazsa hukuk isteyebilir mi ikisi bir olur mu

 182. hocam lys ve ygs 9 10 11 ve 12 den yani karışık sorular olacak biz geçmiş yıllardaki bilgilerimizi unutabiliriz gerçekte karma mı olacak lys ve ygs

 183. hocam aynı anda bir öğrenci önce tıp olmazsa hukuk isteyebilir mi ?? çünkü hukuk eşit ağırlığa giriyor tıp ise sayısala.??? yani sayısal dersleri seçen hukuk isteyemez mii mesela . ??

  1. isteyebilir. lys 1 zaten ortak lys 3 e de gier ve yeterli tm 3 puanı laırsa girebilir. engel yok. seçim sınırsız.

 184. hocam bu paket dersler seçmekten kastınız ders seçimi değil mi ?bir de mesela fizik seçen kimya ve biyolojiye girmek zorunda mı ??seçtiğimiz derslerden mi sınav olacağız lys ygs ve okul denemelerinde ?????

  1. zorunlu ortak dersler var seçmen gerekn bir de bir alana denk gelen dersler o çerçevede okul belirliyor. karma yapman çok olası değili ya Mat fiz kim biy ya da mat ed tar seçiyosun. lys de neye gireceğin sana bağlı.

 185. Hocam ben 10. sınıftayım eşit ağırlık sayısal sözel kalktı diyorlar gerçekten kalktı mıı ?? yoksa 11. sınıfta seçecek miyiz

  1. alan yok ama varmış gibi paket dersler seçeceksiniz. ileride gireceğin lys’lere göre ders seçmen gerek. aslında yok ama yine alınan derslere göre sınıflar fm tm ts dil gibi oluşuyor.

 186. Hocam benim bölümüm sayısal olduğu halde biyoloji, kimya, fizik, matematik, geometri görmüyoruz sadece meslek dersleri görüyoruz

 187. Hocam ben meslek lisesiyim üniversite de Türk Dili ve Edebiyat bölümünü okumak istiyorum YGS ye çalışmayı düşünüyorum hangi dersten çalışmayı başlamalıyım fakat benim bölümüm sayısal.

 188. hocam yeni sistem de 12 ayrı sınav yapılacakmış bu sistem 2019 da mı uygulanmaya başlanacak yoksa 2016 da filan mı ben 10. sınıftayım ve ayrıca sadece 12. sınıf mı olacak yoksa 9 10 11 12 karışık mı biz o sınıftaki bilgilerimizi unutabiliriz lütfen cevap verinn

 189. Hocam iyi günler ve çalışmalar dilerim. Benim oğlum 11 inci sınıf 2016 da sistem değişiyormuş milliyet ve bir sürü gazate haber yapmiş acaba bu doğru mu ona göre bir çalışma yapacağiz veya sizin fikrinizi öğrenebilirmiyim

 190. Benim bi sorum olucaktı. liseden mezun olduktan sonra okulun bize verdiği puan ile üniversite puanı ekleniyor ve ben ilk yılımda düşüşk bir puan aldım mesele tercihde vermedim 2. yıl üniv. sınavına girdim bu 2. yıl okulpuanı yarıya mı ininyor yoksa aynen mi verilıyor??? lütfen cevap nolurr?

 191. Hocam araştırdım bn cok ama kimisi odtü daha iyi diyor kimisi itü iyi diyor ben sizin fikrinizi merak ediyorum .yurt dışında çalışmayı düşünüyorum sizce hangi si ideal ?

  1. daha tercihlere çok var. araştırma ve öğrenmen için yeterli zaman var temmuza kadar. web sitelerine gir. mezunlarını bulabilirsen sor. okuyan öğrencilerine sor. kampüslerini gez. ikisi de iyi üni. ikisinin de müh fak güçlü. odtü ing de daha önde. itü de istanbul’da. karar senin. hedefine hangisi daha kolay daha sağlam ulaştıracksa o.

 192. Merhaba hocam ben 11.sınıf esit agırlık ogrencisiyim. Iyi bir anadolu lisesinde okuyorum. Ama ben hiç ders calışmadım derslere ilgili olmadım. Seneye dersaneler kapanıp temel liseler açılacak oraya gitmeyi düşünüyorum. Sizce gitmelimiyim okulda ders çalışamıyorum haftasonu kurslarınında yeterli olacağını düşünmüyorum. Gideceğim temel lise Fem olsa Askeri okullara giriste bi sıkıntı çıkabilirmi ?

  1. iyi bir Anadolu lisesinde okuyorsan 12. sınıf lys de önemli orayı bırakıp da bir temel liseye gitmen çok da doğru olmaz. kendin bir program yaparak ve h sonları ücretsiz kurslara (okulunda) katılarak bu işi çözebilirsin. şu anki konjoktürde fem vb kuruluşların diplomaları devlette ve askeride karşına sorun olarak çıkabilir.

 193. Hocam iyi aksamlar tekrar soruyorum.Hukuk fakultesini cok istiyorum fakat gerek cevremde gerek internet sitelerinde soylenenler hic hos degil..Artik hukuk fakultesi bitti…Eskisisi gibi degil …Kontenjan artti mezun cok issiz kalma riskin cok yuksek..Yani hocam ben boyle dusunmuyorum.Ayrica yeni bir avukat ortalama cok birsey beklemiyordum ama genel olarak 600 700 tl ile ise baslarsin gibi duyumlarda cok aliyorum.Hocam tabi bunun cevabini cok net veremeyebilirsiniz fakat yorumlariniz gercekten onemli…

  1. her alanda çok mezun var az iş var iyi olan iyi kazanır. hakim savcı açığı hala var. iyi de alıyorlar. yeni başlayanlar 5-6 bin. avukatlık biraz daha rekabet fazla. ama kendini geliştiren iyi ofislerle ya da şirketlere hukuk danışmanı olarak iyi kazanıyor.

 194. Hocam iyi akşamlar.internette pek çok sitede hatta çevremde hukuk fakültesi için söylenenler hiç hoş değil yani artık hukuk fakültesinin bittiğini çok mezun olmasının işsiz kalınacağı anlamına geldiği söyleniyor.Ayrıca tabi tam bilemeyiz fakat yeni mezun olan bir avukat ayda gerçekten 600 700 tl mi alıyor yani çok yüksek bir şey beklemiyordum ama bu çok saçma geldi bilgilendirebilir misiniz?

 195. hocam 2014 te kazandım kayıt yaptırdım ama gitmedim.2015 teki sınavda puanım kırılacak ancak yinede sınava gireceğim olaki 2015 teki krık puanım ile şu an kayıtlı olduum üniden kaydımı aldırıp başka bir üniye kayıt yaptırdığımı varsayıyorum bu şartlarda 2016 daki sınavda puanım kırılırmı yoksa tam puanmı gelir acaba

 196. hocam ben meslek lisesiyim 2016 da YGS ye girecem fakat dershaneler kapatılıyor kendimi düz liselerle kıyasarsam çok açığım var onu da dershane ile kapatırım diye düşünüyordum dershaneleri kapattılar.ben 11 sınıf öğrencisiyim YGS ye ne zaman başlamalıyım

  1. fırsat buldukça okul dersleri yanında hemen. hafta sonları okulunuzda kurslar olacak ücretsiz. onlara katılırsın.

 197. Hocamdediğim gb yabancı firmalarda bn ing ogrensem dahi inşaat terimlerinin ingilizce karşılık larini bilmem lazim dimi son olarak ?

  1. yurt dışı içib dil yetkinliği şart. ancka bunu nasıl edinceğin sana bağlı. ister türkçe olan bir bölümde oku dili dışarıdan hallet istersen dili ing olan bölümde oku öyle hallet hallet de nasıl halledersen hallet.

  1. kesin cevabı yök meb ösym söyler. açıklamalardan çıkarılabilecek sonuç: 2019’a kadar ygs lys devam.

 198. Hocam sorum anlasilmamis.Tekrar soruyorum.Mesela tip okuyup devlet kadrosunda doktor olan birisi isterse meslegini birakip hukuk okuyabilir mi yani hukuta ilerleyebilir mi kendi meslegini birakip.ben oyle bir sey olmayacagini dusunuyordum ama arkadaslarin dedikleriyle aklima takildi.

  1. ygs lys girmekte yaş ve sayı sınırı yok. doktor olan birisi pek ala işini bırakrak ya da bırakmadan ygs lys lere katılarak yeterli puanı alabiliyorsa hukuk fak. girer. bitirebilirse ve ilgili sınavları geçerse avukat yargıç savcı olabilir. engel yok. tersi de mümkün. hukukçu biri tıp okuyo doktor olabilir.

 199. Hocam acil bisey sorcam . Bn inşaat mühendisliği okumak istiyorum. Yurt dışında yabancı şirketlerde calismak istiyorum .itü inşaat mühendisliği türkçe ve ingilizce programlari var . Bn türkçe okusam zaten 1 yıl hazırlık okucam ogrenirim ing. yi sonra turkce okurken inşaat terimlerinin ingilizce karşılıklarini ogrenemem bu ilerde yurt dışında yabancı firmalarda işe girerken bana eksisi olur mu ,yoksa ing. biliyo musun biliyorsan yeter mi dicekler ?Hocam yardimci olun lütfen

  1. yurt dışındaki şirketler 3 şeye bakar 1- alan yetkinliğin 2- ing. bilgi düzeyin (alanına özgü özellikle) 3- genel beceriler
   bunları nasıl kazanıp kazanmadığın san kalmış ister Türkçe öğretim ama hazırıkta ing. ister haz ing + ö dili de ing. yani dil becerin olursa ö. dili Türkçe olması sorun olmaz.

 200. Hocam yariyil tatili ve dersane yok size sormak zorundayiz.Belki yapilan sey sakaydi ama aklimiza takildi.Simdi hocam tip okuyup bitirip doktor olan birisi yani devlet kadrosuna yerlesip ardinda isterse hukuk okuyup meslegini birakabilir kadrolu hemde mi yani isterse hukukta ilerleyebilir mi oyle bisey var mi ki.

 201. hocam ben 2015-2016 da sınava gircem .diyelimki kazanamadım bidahaki sene sistem ygs-lys devammı yoksa teogmu ? dershaneler kaldırılırmı ? şimdiden kaydolsakmı ? bide ygs kitapları alıcam konu anlatım soru bankası falan kaynak önerebilirmsnz sorularını kaliteli gördügünüz yayınları vs. teşekkürler 🙂

  1. ygs lys devam. şimdiden kayıt da olsan 1 eylül 2015’ten itibaren yasa gereği dershaneler kapalı.

 202. hocam yardım edin vala ya panik oldum.ben şimdi 11.snf ögrencisiyim. sömertrda 11.snf çalışmayı düşünüyorum.konuları toparlamak amaçlı.2.dönem 11 sınıf artı ygs düşünüyorum.bu arada bölümüm sayısal.hocam ben bi plan yaptımda bi okuyun sizde önerileriniz varsa yada yanlış yapıyosun dediginiz biyer varsa beni bi uyarın 🙂 şimdi 11.snf konularını biliyorum şu sömertrdada sıkı cok sıkı çalışıp açıklarımı kapatırım.2.dönem 11 snf ve ygs devam edicem.ygsyi yaz tatiline kadar bitirebilirmiyim ? şubattan haziranın sonuna kadar 9.snfı sadece ve 10.snfın zor konularını ) sonra temmuzdada 1 ayda 10.sınıfı hallederim.zaten 11.ide tamamlamış olcam.sonra agustostada.sonra 12 sınıfa geçiçemya dershaneler kaldırılırmı ? kldırılmazsa dershaneyle beraber bidaha ygs dönerim. 12.sınıftada 3 gün ygs 4 gün lys çalışırım ygsye kadar ygsden sonrada full lys 🙂 nasıl olur hocam bi yardım edinn 🙂 teşekkürler

  1. istekli kararlı planlı olman güzel. 12 ye kadar 10-11 konularını ve ygs yi halletmeyi planlaman güzel. yapılabilir. 12 de dershane olnayacak. okullarda h sonu kurslar olacak onlara katılırsın. kendin çalışırsın. herkes öyle olacağı için şartlar eşit. bol şans.

 203. Hocam yardimci olur musunuz?Cevaplariniz icin de cok tesekkur ederim.Ygs ye az bir zaman kaldi tum konular bitti esit agirlik ogrencisiyim.Sizce genel bir tekrar mi yapmak daha mantikli yoksa bol bol soru mu cozmek.Bol bol deneme

 204. Yardım edin !!!
  Türkçe öğretmeni olmak istiyorum ancak atamaların çok az olduğunu söylüyorlar bide bazı sitelerde türkçe öğretmenliğinin puanları fakli sizce hangi site daha guvenlii

 205. Merhaba hocam. Şu anda 11. sınıf öğrencisiyim. İstanbul’ da bir anadolu lisesinde okuyorum. Sizin de bildiğiniz gibi seneye dershanelerin bazıları kapanacak, bazıları da liseye dönüşecek. Şu anda dershaneye gidiyorum, gittiğim dershane seneye okul olacak. Ben de gelecek sene için kayıt yaptırdım. Temel liseler seneye okul puanı vermeyecekmiş diye duydum. Kafam çok karıştı. Şu anda ortalamam yüksek, okul puanı vermezlerse büyük bir kaybım olacak. Gerçekten de böyle bir durum var mı? Temel liseler puan veriyor mu? Şimdiden teşekkür ederim. Allah razı olsun

  1. öyle bir şey yok. türü adı ne olursa olsun her lise mezunu diploma puanı x 5 x 0,12 yani 30 ile 60 arasında ham puanına OBP katkısı alacak.

 206. Hocam merhaba ben 10. Sınıf öğrencisiyim seneye alan seçimi var ama ben çok kararsızım hangi alanı seçeyim diye TM derslerim Fena deil ama MF derslerimde iyi sizce nasıl bi seçim yapmalıyım

  1. üni de ne okuyacağına ve ileride hangi alanda çalışmak isteyebileceğine bağlı olarak birini seç.

 207. yök taban puan uygulamsı getirdi hocam bu sene ilk tıp ve hukuk için uygulanması bekleniyor hocam önümüze sürekli bir rngel geliyor bu puan neye göre belirlenicek bu durum bizi çok olumsuz etkilermi her ünü için farklımı olacak yoksa taban bölümde belirlenen bir puanmı olacak bu işimizi dahadamı çıkılmaz bir hale getiriyor hocam bu eğişikliğin bize etkisi ne olur

 208. hocam üniversitede ilk yıl sınıfta kalan ve kyk geri ödemeli bursa başvurmayana bir öğrenci geri ödemeli krediye sınıfta kalsa dai 2016 daki kyk geri ödemeli bursu için başvurabilirmi ve bu bursu alırmı birde hocam okulu dondurunca geri ödemeli bursu almaya devam edebilirmyiz acaba

 209. hocam ben devlet üni psikoloji ya da tam burslu psikoloji istiyorum. hukuk tm-3 e geçti malum. bu duruma göre psikoloji sıralaması düşer de şansım artar mı yoksa sıralama daha da yükselir şansım azalır mı ?

  1. çok az da olsa tm 3 kitlesinin bazılarının hukuk a kayma durumu var . ama sıralamayı oyntacak kadar olur mu emin değilim. sıralamalar üç aşağı beş yukarı aynı olur. puanların durumu sınav sonrası ort st sapma vs de bağlı. sen elinden gelen netleri ortaya koymaya bak.

 210. hocam ben devlet üni psikoloji ya ada tam burslu psikoloji istiyorum. hukuk tm-3 e geçti malum. bu duruma göre psikoloji sıralaması düşer de şansım artar mı yoksa sıralama daha da yükselir şansım azalır mı ?

 211. hocam neden dediğimi es geçtiniz her soruyu cevaplamanız 7/24 bizle ilgilenmeniz olanaksız bende biiyorumda nasıl temmuzda bakrsın diyebiliyorsunuz ya sınav aynı olmazsa hocam

 212. Hocam merebalar ygs başvurumu herhangi bir okulda yaptım mezun öğrenciyim.fakat verilen kağıtta ödeme yapılmadı deniliyor daha sonra bankaya ücretini yatırdım ve internetten baktığımda ödendi yazıyor tekrardan ödendi olan kağıdı mı çıkartmam gerekiyor sınava giriş için yoksa o önceki bana verilen yeterlimi ödenmedi yazan.

 213. hocam sakın yazdığımı kinayeli bir hva olarak anlamyın zaten puanımıza göre yerleşip yerleşmeyeceğimize kara vereceğiz de orda sıkıntı yok ama bu sınav sis değişikliği bizi darmadağan ediyor daha bir netlik verilmedi ne olacağı bilinmiyor sınav değişecekse ne olacaksa neresi tutarsa gitmelimiyiz sınavın değişmeme garantisi olsa bir rahat oh çekeceğiz böyle çok zan altındayız sınav günü kolum kırılır diye seçenekleri geçiriyorum aklımdan bu durum nasıl olacak temmuza kadar belli olurmuki temmuzda oh mezun kalırıım diyenler diyebilsin

 214. hocam ben geçen sene tm3den 39.000 e girdim ve tercih yapıp yerleştim.Şimdi okulu bırakıp tekrar hazırlanmaya karar verdim.Ama bu sene yetişir mi ? YGS yi 2 ayda halledebilir miyim ?Ben hukuk istiyorum bunun için kaybettiğim 25 puanı telafi edip üzerine koyabilir miyim ? Emin değilim.Sınav değişikliği olma ihtimalide beni çok korkutuyor -dershaneler kalkacak diyorlar- sizce bu sene tutturduğum bölüme gitmeli miyim yoksa seneye de hazırlanmayı göze almalı mıyım ? cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 215. hocam internette gördüm bu yıl soruların yüzde onu verilecekmiş önce verilecek dendi ama anayasa mahkemesindeydi olay ama sonuç olarak yüzde onu verilecekmiş bu tamamıylre sınav değişikliği için olan bir önlemmi soru havuzunda soru daralıyor deniyor çünkü yeni sistem olursa açıkladıklarına göre çok sayıda sınav olacakmışız bu onun için alınan bir önlem olabilirmi soru yazacaklarına nelerle uğreşıyorlar bu direk seneye sınavın değşeceğini gösterirmi yoksa bu soruları göstermeyerek bu sürecin altyapısımı hazırlanır hocam yoksa herşey hallolmuşmudur seneye ygs lys olmazmı birde hocam ortalam yükseltme sınavları dönem içindemi yapılacakmış artık bunlar hep okula bağlı sınav sistemelrinin oturması içinmi yapılan hamleller hocam seneye sistem değişecek diye korkmalımıyım zaten korkuyorum sanki başıma vuracak gibi ama ne yapıyım hocam ne olur bir cevap

 216. hocam attığınız linkte sayfa sonnuna doğru giren öğrencı sayıları yer almış ta gördüğümüz gibi mezun ve ya isteğe bağlı kesimin sınava giren sayısı çok daha fazla eğer ünü sis değişirse bu nasıl olur hocam çünkü yıllardır olan bu sınav maratonunda isteyen istediği zaman sınava girebiliyor bir başvuruya bakıyor bu insanların kendi hakkı oluyor böyle olursa sistem değişirse nasıl olacak ki hoocam ayrıca hukuk için puan değşşikliğide olmuş yavaş yavaş değişiklikler oluyor seneyede pat diye sınav değişebilirmi okuldaki hocalrımız seneye değişecek diyor hatta seneye değşişeceği için şuan yazılıları hep klasik oluyormuuz teog gibi olacakmış bunu size daha öncede yazmıştım hocam öğretmenlerin dediğine göre soruların klasik olmasi mebden gelen bir yazı sonucuymuş böyle bir şey varmı hocam dinden bile klasik oluyoruz teog gibi olacaksa şimdi 8 lere uygulanan teog tets oluyor bize seneye gelirse test olmazmı ve biz seneye dershane olmadan nasıl hazırlanıcaz hocam halk eğitim kursları var deniyorda meb yök hepsi farklıdır bu sınavlar deneme çözerek hazırlanılıyor biz deneme nasıl olucaz o zaman da diyorumki hocam dershane kalktı demekki şuan açıklanmıyor ama seneye pat diye sınavda değişecek bu yüzden çok korkuyorum hocam bir sürü değişiklik yapıyorlar 2 ay sonra çark bizim için dönmeye başlayacak ama nasıl bir sınava gireceğimizi dahi bilimiyoruz ygs lys sistemi rahat çünkü en iyiyede en kötüyede hitap ediyor şimdi yeni sis okul dışı ünülerde sınav yapacak ya iyi ünüler hep ulaşılmaz olacak ama ygs lysyle şansımız daha yüksek olur diye düşünüyorum ayrıca ünüler kendi sınav yapacaksa bu kadar insan mesela boğaziçi sınav yaptımı 500bin kişi şansını denemek isticek o kadar kişi yi nereye sığdırmayı düşünüyorlar yani resmen torpil işine dönecek bu sistemin kalması demek özel ünülerin kapısını açmak fakir dursun parası olan okusun demek olacak o yüzden seneye kesinlikle sınav olsun hocam 3 yıldır lisede çalışıyorum ve ygs lys yi haake ediyorum yeni gelen bir sistemle haytımın kaymasını istemiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz hocam çok oluyorum ama rica ediyorum hocam sizi takip ediyorum hocam ve uzun süredir bir haftadır yoksunuz hocam en sıcak gelişmeleri paylaşmanızı istiyorum lütfen sorularıma genelleme yapmadan açıklayıcı şekilde cevap verebilirmisiniz hocam iletişime geçebildiğim bir siz varsınız hacam geri dönütleriniz içinde tşkkür edrim hocam okulda sına değişecek diye öğretmenlere burdan yaptığınız açıklamalrınızı sunduğumda hyr dewğişiyor diyorlar bende dolu bir kafayla içimdekileri size kusuyorum ne olur affedin hocam ve allah sizden razı olsun

 217. Hocam, ygs mat 30 turkce 35 sosyal 36 lys mat 41 geo 15 edebiyat 50 cografya 19 net okul puañi 40 dı gecen sene yerlestim sizce ortalama siralamam ne kadar duser bunu telafi etmek icin hangi netleri artırmalıyim…

 218. Hocam lütfen cevaplarmısınız. Obp ile ilgili benim diploma notu 66.40 tam 40 puana denk geliyor. Ama okul sonuncusuyum. Arastirdim okul sonuncusuna 30 puan diyor simdi ben 30 puan mı alacam

  1. o eskidendi artık birinci sonuncu sabit değil. diploma puanı ne ise x 5 ve x 0,12 sen 66,40 ile 38,84 alacaksın.

 219. Hocam ben 11 sinifim 1 sene sinifta kaldim suan ygs ye hazirlaniyorum dersahaneye gidiyorum
  Ben ygs ye girebilirmiyim lutfen cevap verin
  Ders calismama engek okuyor

 220. Hocam inşaat mühendisliği nde odtü mü itü(ing) mü, karar veremedim. Ayrıca bölümü ingilizce okumak önemli mi yardimci olursanız sevinirim lutfen

 221. hocam bir şey sorabilirmiyim lütfen cevap verin bize okuldan hocalarımız seneye ygs lys yok sınav teog gibi olacak diyor hatta hocalar sin dersi için bilr eskiden yazılıyı test olurken şimdi klasik oluyoruz okuldaki hocaların dediğine göre milli eğitimden yazı gelmiş sınavların bu yönde yapılması için oyüzden biz klasik olyormuşuz bu doğrumu hocam miili eğitim okullara böyle yazı gönderdimi haberiniz varmi hocam lütfen bilgilendirirmisiniz sistem değişeceği için hazırlık olrak böyle bir yazı geldiği için yazılıları böyle olyormuşuz hoca öyle dedi

 222. hocam lütfen cevap verin lütfen şimdi sınav değişikliği gündemde ya ne olacağını bilmiyoruz bu sınav değişikliği gündeme düştüğünde meb bakanı 2016 ya kadar sınav değişikliği tamamlanır bu dershanelerin kapatılmasıyla paralele yürüyen bir olaya dedi şimdi dershaneler resmen kapatıldı sınavda pat diye değişebilirmi hocam bir cevap verin lütfen okudğum yazıda teog usulü sınav ve öğrencilere verdiğimiz tablet üzerinden yapılacak sınavdan bahsediyordu amacımız liseyede ünüversiteyede girişteki sınavları test usulünden kurtarmak yazıyordu gerçi siz bu yazılanları basında geçenleri benden daha iyi bilirsinizde hocam böyle ir den pat diye söylenen tarih 2016 diye hiç bir şey demeden sınavı değiştirebilirlermi buna hakkalrı varmı gerçi herşeye hakları olduğu kesin de bir diğier sorumda hocam okul üzerinden tabletten yapacaklersa mezun kalanlara ne olacak bunun kısıtlayamazlarki insanların hür iradesi insanlar 40 yaşından sonra üni okuyor sonuçta bunu ellerinden alamazlarki böyle olursa herkesi istemediği yere yerleştirrmek durumunda kalıyorlar buda insanların özgürlüğünü kısıtlamazmı

 223. hocam öncelilkle yeni yılınız şimdiden kutlu olsun sağlıklı huzurlu bir yıl olsun sizin için sizi takip eden biri olrak uzun zamandır yoksunuz yani bu süre zarfı bana uzun geldi hocam o kadar sıkıntılı o kadar mutsuzum ki ailem psikolojik destek almaammı istiyor nasıl bir sağlıkla bunları yazıyorum bende bilmiyorum ama derdimi size açmam gerekir hocam canım çok sıkkın sürekli ağlama pes etme çevrenin dediklerini takma kendimi bunalıma sokma bugün dershane öğretmeni bu seneden ne yaparsanız yapın yerleşin diyor tutunki olmadı seneye mezun klama gibi bir durum yokmuş sınav kalkıyormuş ayrıca akademik lise denen yerlere kaydolamıcakmışız sadece halk eğitim ve özel ders alırlar mezun kalanlar dedi siyaset hakkındada baya konuştu o yüzden mezun klamıyorsunuz sınav seneye kalkıyor dedi bu konuda lütfen birşeyler söyleyin hoccam lütfen bir cevap verin

 224. hocam yukarda yeni sistemi okudumda aklıma birkaç soru takıldı cevaplarsanız sevinirim.1. si ygs olacak diyor yukarıdaki yazıda ve 91 10. sınf konularını kapsayacak diyor peki ygs matematik temi 9. sınıf konularının yanında 10. sınıf konularını kapsayacak yani parabol eşitsizlik 2. dereceden denkelmeler ve pollinom vs. 2. sorum 12. sınıfta msler olacak deniliyor bu msler 12. sınıf konularıı içerecekse tmden mslere girecek olan bir kişi türk edebiyatı coğrafya matematik ve geometri çözecek peki 10. ve 11. sınftaki edebiyat matematik cografya yada geometri konularından herhangi bir soru çıkmayacakmı anlamına geliyor bu 12. sınıfta msler olacak cümlesinden bunumu anlamalıyım yani10 ve 11. sınıf konuları müfrettandanmı kalkmış oluyor bu durumda

 225. hocam öncelikle bize zaman ayırdığınız için sonsuz teşekkürler bende diğer arkadaşlarım gibi ygs lys sınav sistemi hakkında bilgi almak istiyorum hocam iyi bi bölüme gitmek istiyorum onun için 2016 yılına kadar hazırlanmayı düşünüyorum bu yıl ne gelirse gitmelimiyim yoksa bi yıl daha hazırlanıp temeli oturtup iyi bi bölümemi gitmelyim ne yapmalıyız hocamm …

 226. hocam , ygs : türkçe 35 mat 30 sosyal 37 … lys: mat 41 geo 15 edebıyat 50 cog 15 civarı okuldan gecen sene 40 kusur geldı ve yerlestım sızce sıralamam kac bın oynar bu olumsuzlugu en aza ındırgemek ıcın ne yapmalıyım hangı netlerı yukseltmelıyım mesela tm ci olark ygs 5 6 gıbı bır fen netı ekarte eder mı bu durumu simdiden t.ederm

 227. Hocam ygs mat 30 turkce 35 sosyal 36 lys mat 41 geo 15 edebiyat 50 cografya 19 net okul puañi 40 dı gecen sene yerlestim sizce ortalam siralamam ne kadar duser bunu telafi etmek icin hangi netleri artırmalıyim

 228. hocam meraba sürekli bu sorularla karşınızdayım ama hocam sürekli herkeste bir not ortalaması heyecanı cıkmış bu gerçekten ister istemez çok geriyor sizce önemi var mı not ortalamasınınn yani birde yeni sistem diyorlar ben 2017 mezunu olacağım inşallah denk gelmez çünkü hocam inanın herkes esit şartlarda okul sınavlarına girmiyor eğer ygs lys olursa ki insallah olur hocam onda bu not ortalamaları yeni konuşulan sistem kadar önemli mi

 229. hocam öneden 2016 da ygs var diye cevap veriyordunuz ama şuan hiç bir şey net değil diyorsunuz bu konuda herkes bir fikir atıyor ben resmi bir açıklama olmamasına rağmen sizin kendi fikrinizi ne düşündüğünüzü çok merak ediyorum siz bu durumları değerlendirdiğinizde olaylara nerden bakıyorsunuz hocam eğer seneye yeni bir sistem gelecekse bu olasılığı yüzde kaç olrak görüyorsunuz tecrübelerinize dayanarak sadece sizin şahsi fikirlerinizi öğrenmek istiyorum hocam seneye eğitim yılına nasıl bakıyorsunuz her anlamda kendi düşüncelerünüzi benimle paylaşırmısınız hocam sizden rica ediyorum bir de hocam bazıları 2016 için ygs lys var netlik kazanmiış gözüyle bakıyor ondan sonraki yıllar hakkında bir bilgi yok deniyor birde hocam halk eğitim de ygs lys kursları verilek demişsiniz seneye benim endişe sınav kalkıyor mu acaba halk eğitimler kalkacak yada kalkması düşünülen sınavın kursunu niye versin ki hocam

 230. yani hocam seneye her şey olabilirmi ygs lys var diye sevinmeyelim yani öylemi hocam yoksa tam anlamıyla umudumuzu kaybetmeyip bir açıklamamı bekleyelim

 231. hocam körfez dershaneleri eğitime devam diyor bunu nasıl buluyorsunuz bu süreçten haberiniz varmı seneye dershanelere devam ediyorlar bu nasıl oluyor şuan bu kadar karışıklık varken ülkede her şey bir gündem olurken gündem yaratırken pat diye seneye önümüze yeni bir sistem koyabilirlermi bu süreç hiç bir şekilde netlik kazanmadı olan bize oluyor biz ne yapıcaz hocam lütfen bir akıl fikir verin hocam lütfen

 232. hocam bir eğitimci olarak denedayanarak bu saaten itibaren sistem değişkliğine gidilebilirmi pat diye ansızın bir açıklama yaparlarmı?

  1. kesin bilgiyi meb ösym yök verebilir. açıklanan bir şey yok. 2019’a kadar ygs lys devam diye demeçleri var.

 233. hocam benim bu ygs’den kafam karıştı diyorlarki ygs 1,2,3,4,5,6,7,8,9. sınıfları kapsıyor ben en fazla 7.sınıfı hatırlıyorum 1 2 3 4 5 6 nerden toparlayacam gerçekten böylemi bana ygs hangi sınıflaran temel lys hangi sınıflardan yazarmısınız ygs için hangi sınıftan temel almam gerek

 234. hocam akademik lise nasıl oluyor aynı okul gibi yazılı puanlı sözlülü falan mı yoksa bilinen dershanelerin isim değiştirmiş halimi oluyor birde seneye dershane yok ya hocam körfez dershaneleri egitime devam diyerek ocak ayında seviye tespit sınavı yapacak o nasıl oluyor hoocam

 235. 1- 2015’te YGS LYS var. Açık uçlu soru yok. Bu resmi açıklama
  2- 2016’da da YGS LYS var. Açık uçlu soru yok. Bu MEB gayrı resmi açıklaması
  3- 2017’de de YGS LYS var. Açık uçlu soru yok. Bu MEB gayrı resmi açıklaması
  4- Bu gayrı resmi açıklamalar her dönem başı (ağustos) resmi açıklamalarla teyit edilir.
  5- Bunun dışında YÖK MEB ÖSYM’den ne resmi ne de gayrı resmi açıklama var. İnternet sitelerindeki haberlere itibar etmeyin

 236. hocam daha düne kadar 2016 ygs devam diyordunuz şimdi bi haber yok bekleyip göreceğiz tarzında cevaplar variyorsunuz sakın yanlış anlamayın sitemim size değil hocam sizizn söyledikleriniz içime biraz olsun su serpiyordu ama şimdi sizde böyle ikilemli cevap verince çıldıracak gibi oluyorum lütfen bir cevap verin hocam sizin yakın çevreniz bu sistemi takip eden arkadaşınız falan tüm bilgi edinebildiğiniz kaynaklar bu konu hakkında resmi bir açıklamanın ne zaman yapılacağı işlerin nereye varacağı bunu bize yasl olarak açıklanma sürecinin olması gerekiyormu bunun karşısında hak talep edibiliyormuyuz bu konuda beni bilgilendirebilirmisiniz lütfen

 237. hocam ben kendimi yicem bu kuruntulardan seneye ne olucak yeni bir sistem varsa herkese vardır herkes eşittiri kabul etmiyorum çünkü yeni sistem tamamen biz çalışanların önüne geçen insanlarla dolacak bu haberi geçen yaz öğrendim şuan 11. sınıf öğrencisiyim ve benim çalışmaktan başka hiç bir çarem yok çünkü ailemin bana bir gelecek vadedecek durumu yok her şeyi kendim inşa etmek zorundayım kendimi bildim bileli bu sistemlerin içine girenden beri çalışıyorum ve herkes diyor ya mezunlarda sisteme dahil olacakmı diye benim öyle bir lüksüm bile yok bu sınav benim gerçekten herşeyim ama ben çok korkuyorum kafam allak bullak herkes birşeyler söylüyor gelecek olan sistem bundan iyi olmıcak bunlarda bile ne kadar skandallar yaşandığını duyuyoruz resmen şanssızım hocam çim okdar karamsar ki kesin seneye pat diye değişecek ve bu pat diye değişmesinde elimizden bir şey gelmicek ve olan bana olcak başıma gelecekleri az çok görebiliyorum ne olur bir akıl verin hocam