SON DAKİKA

Anasayfa > Haberler > Eğitim Gündemi > Yeni Bir Vakıf Üniversitesi: Ankara’da Yüksek İhtisas Üniversitesi

Yeni Bir Vakıf Üniversitesi: Ankara’da Yüksek İhtisas Üniversitesi
Son Güncellenme : 01 Ağu 2013 18:14

Yeni Bir Vakıf Üniversitesi: Ankara’da Yüksek İhtisas Üniversitesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “Torba Kanun” olarak adlandırılan ve çok sayıda kanunda düzenleme öngören “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Gül, 6495 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderdi.

Kanun Metni:

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6495.html

Kanunda:

Ankara’da Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Vakfı tarafından, 2547 sayılı Kanunun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Yüksek İhtisas Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmuştur.”

Sürücü belgeleri süreli olarak verilecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar, en az bir yıl süre ile aday sürücü olarak kabul edilecek. Ehliyet yenilemede 15 lira alınacak.

Vekil Kur’an kursu öğreticisi olarak görev yapanlar ile 4 Mayıs 2005 ile 30 Haziran 2013 arasında en az 3 ay süreyle bu görevde bulunanlar kadroya geçirilecek.

Spor müsabakalarına dayalı yasa dışı bahis ya da şans oyunları oynatan ve  oynanmasına yer ya da imkan sağlayanlara yönelik para ve hapis cezaları artacak.

İzin verilen vakıf, kurum ve kuruluşlar dışında “diyanet” kelimesi isim olarak kullanılamayacak.

Kanun, 4/B’liler, mahalli idareler ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 100 bin sözleşmelipersonelin kadroya alınması, şehit yakını, gazi, muhtar ve köy korucularına yeni haklar verilmesi, meraların geçici yerleşime açılması, sürücü belgelerinin değiştirilmesinin de arasında bulunduğu çok sayıda düzenlemeyi içeriyor.

Gül’ün onayladığı kanuna göre 4/B’liler, mahalli idareler ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan100 bin sözleşmeli personel kadroya alınacak.

 

 

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6495.html

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Eğitim Gelecek Kariyer / Education Future Career
Eğitime ve Kariyere Dair / About Education and Career
T: 0216-336 1320 E:egitimvegelecek@gmail.com
Eğitime ve kariyere dair haberler verir. Okul öncesinden liseye, üniversiteden yaşam boyu eğitime eğitimin ve sınavların her düzeyinde danışmanlık hizmeti sunar. / News about educaion and career. Counseling on educaition of all level from preschool to lifelong education.