Açık öğretim okullarının sınavları hafta sonu yapılacak

Açık öğretim okullarının sınavları hafta sonu yapılacak

MEB tarafından, açık öğretim ortaokulu 1. dönem sınavı ile açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi sınavları bu hafta sonu gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, açık öğretim ortaokulu 1. dönem sınavı ile açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi sınavları hafta sonu yapılacak.

MEB, 2-3 Ocak 2016 tarihlerinde, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi sınavlarını gerçekleştirecek.

Sınavlar 2-3 Ocak tarihlerinde yapılacak

Açık öğretim ortaokulu 1. dönem sınavı, 3 Ocak 2016 pazar günü iki oturum halinde, yurt içinde 433 sınav merkezinde, yurt dışında 5 sınav merkezinde, toplam 193 bin 71 öğrencinin katılımı ile yapılacak.

Açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi sınavları 1. dönem sınavları, 2-3 Ocak 2016 tarihlerinde yurt içinde 720 sınav merkezinde, 1 milyon 346 bin 741 öğrenci, yurt dışında 16 sınav merkezinde, bin 846 öğrenci olmak üzere toplam 1 milyon 348 bin 587 öğrencinin katılımı ile yapılacak.

AÖF sınav sonuçları ‘e-mail’ adreslerine gönderilecek

AÖF sınav sonuçları ‘e-mail’ adreslerine gönderilecek

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açık Öğretim Fatültesi’nde (AÖF) eğitim gören öğrenciler artık sınav sonuçlarını şahsi mail adreslerinden öğrenebilecek.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AÖF’de öğrenim gören öğrencilerin daha önce sınav sonuçlarını fakültenin internet sitesinden öğrenebildiklerini anımsattı.

Her yıl sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen yüz binlerce öğrencinin eş zamanlı sisteme girmek istediğini ve yoğunluk oluştuğunu belirten Gündoğan, “Artık sosyal medya çok yaygın bir şekilde kullanıldığı için sınav açıklandığı zaman herkes bir anda sisteme girmek istiyordu. Aşırı yoğunluktan dolayı sistemde gecikmeler yaşanabiliyordu. Bu nedenle öğrenci sınav sonucunu gecikmeli öğreniyordu” dedi.

Öğrencilerin sınav sonuçlarını daha hızlı öğrenmeleri için yeni bir çalışma yaptıklarını ifade eden Gündoğan, şunları söyledi:

“AÖF’de öğrenim gören öğrencilerimizin sınav sonuçlarını artık kendi mail adreslerine göndereceğiz. Öğrencilerimiz sonuçları kendilerine verdiğimiz ‘anadolu.edu.tr’ uzantılı ya da sisteme kayıtlı kişisel mail adreslerinden öğrenebilecek. Bu yöntemle öğrencilerin hiçbir şekilde sisteme girmesine gerek kalmayacak. Bu mail adreslerinin kullanılması ile bu sorunu da ortadan kaldırmış olacağız. Şu an 1 milyon 200 bin öğrencimizin 150 ile 200 bini mail adresini kullanıyor. Bu yapacağımız sistem ile herkesin mail adresinin de kullanmasını sağlayacağız.”

Gündoğan, AÖF öğrencilerinden “https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim” adresinden sisteme girerek, mail adreslerini güncellemelerini istedi.

11 Mart 2015

AÖF bahar dönemi kayıtları 23 Mart-1 Nisan’da yapılacak

Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakülteleri Azerbaycan, Bulgaristan, Kosova ve Makedonya Programlarının kayıt yenileme işlemleri 23 Mart-1 Nisan’da yapılacak.

 

Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakülteleri Azerbaycan, Bulgaristan, Kosova ve Makedonya Programlarının 2014-2015 öğretim yılı bahar dönemi kayıt yenileme işlemleri  23 Mart’ta başlayıp 1 Nisan’da sona erecek.

Üniversitenin resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, kayıtların yenilenmesinin, ders ekle-sil işlemi, ilgili bedelin bankaya ödenmesi ve Açıköğretim kayıt merkezinde onay olmak üzere üç aşamada gerçekleştirileceği bildirildi.

İşlemlerin 23 Mart’ta başlayıp 1 Nisan günü mesai saati bitiminde sona ereceği duyurulan açıklamada, mazeretli öğrencilerin kayıtlarını 2-3 Nisan’da yeniletebileceği bilgisi verildi.

Ders ekle-sil işleminin “http://kayit.anadolu.edu.tr” web adresinde ilgili programın “kayıt yenileme” bağlantısından yapılacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Öğrenciler, AÖF (Açıköğretim Fakültesi) kayıt merkezinde kayıt yenileme onayı yaptırmadığı sürece ders ekle-sil işlemi yapabilirler. AÖF kayıt merkezinde kayıt yenileme onayı yapıldıktan sonra ders ekle-sil işlemi yapılamaz. Ders ekle-sil işlemi yapmadan kayıt yenileme onayı yaptıran öğrenciler, fakülte tarafından atanan dersleri kabul etmiş sayılır. Öğrenciler bahar dönemi kayıt yenileme ödeme bilgileriniAÖF kayıt merkezinden öğreneceklerdir. 3 Nisan’dan sonra mazeret kabul edilmeyecek ve bahar dönemi kayıt yenileme işlemi yapılmayacaktır. Bahar dönemi kayıt yenileme süresi kesinlikle uzatılmayacaktır. Belirtilen tarihler arasında her ne sebeple olursa olsun kayıt yenileme bedelini ödemeyen veya ödemesini yaptığı halde Açıköğretim kayıt merkezinde ‘kayıt yenileme onayı’ yaptırmayan öğrenciler, 2014-2015 öğretim yılı bahar dönemi kayıt yenileme hakkını kaybederler. Öğrenciler, kayıt yenileme tarihleri içerisinde kayıt yenileme işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini ‘www.anadolu.edu.tr/acikogretim’ web adresinin ‘giriş yapmak için tıklayınız’ bölümünden veya http://kayit.anadolu.edu.tradresi kayıt yenileme kontrol bağlantısından mutlaka kontrol etmelidirler. Şifresini kaybetmiş veya hatırlamayan öğrenciler AÖF kayıt merkezinden bizzat veya ‘0850 200 46 10-19 (10 hat) ve 444 10 26’ numaralı telefonları arayarak yeni şifre alabilirler. Kayıt yenileten öğrenciler ders kitaplarını da Açıköğretim Fakültesi kayıt merkezinden alacaklardır.”

Üniversite Adaylarının Büyük Yol Ayrımı

Üniversite Adaylarının Büyük Yol Ayrımı

Oktay Aydın

EGK-Kariyer Danışmanı

 

Üniversiteli olmak isteyen adayların sınav maratonları sona erdi. Yükseköğretime Geçiş Sınavı-YGS ve Lisans Yerleştirme Sınavları-LYS tamamlandı. Şimdi sıra büyük yol ayrımında. Hangi üniversitede hangi bölümü okuyacaklarına ilişkin karar alma vakti.

YGS-2013’te 140 ve üstünde puan alamayan 184.429 aday üniversiteli olma şansını 2013-2014 öğretim yılı için kaybetti. 71.746 meslek liseli aday sınavlara katılmayarak sadece kendi alanlarındaki 2-3 yıllık ön lisans Meslek Yüksek Okulu-MYO bölümlerini sınavsız tercih edeceklerini bildirdi. 140-180 arasında puan alabilen 346.725 aday ise Açıköğretim Fakültesi-AÖF kontenjansız bölümleri yanı sıra sadece ya 2-3 yıllık ön lisans MYO bölümlerini tercih etme ya da üniversitelerin Özel Yetenek Sınavı ile alan 4 yıllık lisans bölümlerine başvurma ve sınavlarına girebilme hakkı kazandı. YGS’lerde 180 ve üstü alan 1.232.631 aday ise 140-180 arası alanların hakkına ek olarak, YGS ile alan 4-5 yıllık lisans programlarını tercih etme hakkı da kazandı.

YGS’lerde 180 ve üstü alan 1.232.631 adaydan, 851.131’i LYS’lere de girdi. Bu adaylardan ilgili LYS puan türlerinde 180 ve üstü alan MF’de 243.188, TM’de 432.484, TS’de 357.497 ve Dİ;L’de 42.797 aday, LYS ile alan 4-6 yıllık lisans programlarını tercih etme hakkı kazandı.

Bu süreçte adayları bekleyen bir seçim var. Hangi bölümde öğrenim göreceklerine ve bu bölümü hangi üniversitede okuyacaklarına karar verecekler. Bunun için 104’i devlet, 78’i vakıf, 8 vakıf-myo, 9 KKTC toplam 199 yükseköğretim kurumunda yer alan yaklaşık 10 bin bölümdeki 1 milyona yakın kontenjan arasından seçim yapacaklar. Bu seçimi en fazla 30 tercih olarak ÖSYM’ye bildirecekler.

Genç üniversite adayı arkadaşlarımızı, bu zorlu seçim ve tercih sürecinde, büyük yol ayrımında, bazı güçlükler bekliyor.

Sağlıklı ve doğru seçimde, en büyük zorluk, bireyin kendini yeterince tanıyamamasıdır.

İnsan, bir üniversite, bölüm ve uzak erimde bir meslek seçerken önce kendini çok iyi tanımalıdır. Ne istiyor, yaşamdan ne bekliyor,  yetenekli olduğu ve ilgisini çeken alanlar neler, güçlü ve zayıf olduğu yanları ne, kişilik özellikleri, yaşama bakış açısı ve yaşam tarzı nedir, tüm bunları en net haliyle ortaya koyabilmelidir. Bunun için kendi iç sesine kulak vermeli, onu çok iyi tanıyan anne-baba, arkadaş, danışman ve öğretmenlerinin görüşlerini almalıdır.

Sağlıklı ve doğru seçimde, ikinci büyük zorluk, üniversiteler, bölümler ve meslekler hakkında yeterli bilgiye sahip olunmamasıdır.

Üniversitelerin türleri, bulundukları şehirler, kampüs olanakları, sahip olduğu sosyal ortamlar, akademik kadrosu, ders dışı, spor, sanat, sosyal, kültürel etkinlikleri, mezunlarının işe ve yüksek lisans programlarına kabul oranlarını araştırmalılar. Ayrıca,  Türkiye’de ve tüm dünyadaki algısının ne olduğunu da öğrenmeliler. Bunu, bizzat üniversitelere giderek yapabilecekleri gibi,  internetten ya da mezunları ile görüşerek, danışmanlarından bilgi edinerek de yapabilirler.

Sağlıklı ve doğru seçimde, üçüncü büyük zorluk, seçimlerin bugünün koşullarına göre yapılması ve mesleklere genel ön yargı ile yaklaşılmasıdır.

Adaylar, üniversiteleri, bölümleri ve meslekleri bugünkü koşulları göz önünde bulundurarak seçiyorlar. Oysa mezun olmaları ve işlere girip bir noktaya gelmeleri en az bundan 10 yıl ve sonrası demek. Dolayısıyla seçimlerini 10-15 yıl ve sonrasını düşünerek yapmaları gerekir. Bu değerlendirmeleri yaparken de toplumda yerleşmiş yargılar yerine yeni araştırmalar ve bilgiler ışığında yeni yargıları kullanmaları sağlıklı tercihlerine yardımcı olacaktır.

Sağlıklı ve doğru seçimde, diğer bir büyük zorluk, seçimlerde anne ve babaların kendi yapamadıklarını çocukları üzerinde gerçekleştirme hırs ve isteğidir.

Her anne-baba çocuğunun iyiliğini ister. Her anne baba çocuğunun ileride severek yapacağı ve para kazanabileceği bir mesleği, işi olsun ister. Ancak, bazı anne ve babaların bu isteklerini dışa yansıtırken, nesnel olamadıkları, kararın ve yaşamın çocukların kararı ve yaşamları olduğunu kabul edemediklerini gözlemliyoruz. Yapılan iki genel yanlış var. Birincisi, üniversiteler, bölümler ve meslekler hakkındaki bilgilerinin mutlak doğru olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyorlar. İkinci yanlış da, zamanında kendilerinin ulaşamadıkları mesleklere, işlere ve başarılara çocukların yapısı, isteği uysun uymasın, çocukları üzerinden ulaşmak istiyorlar. Burada adaylara düşen görev, anne-babalarının kendileri ve üniversiteler, bölümler, meslekler hakkındaki yorum ve görüşlerini dinlemek ama kararlarını yine kendilerinin vermesidir.

Genç üniversite adayı arkadaşlarımın, isteklerine, yeteneklerine ve hayallerine uygun bölümleri, üniversiteleri, meslek ve işleri bulabilmelerini dilerim.

Açıköğretimden mezuniyet kolaylaştı

Açıköğretimden mezuniyet kolaylaştı

AA / 17 Mart 2013
Yaklaşık 2 milyon öğrencisi bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde uzun süren çalışmalar sonrasında yeni bir sisteme geçildi.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, Açıköğretim Fakültesi’nde (AÖF) sınav ve sınıf geçme sisteminde ”koşullu geçme” yönteminin uygulanmaya başlandığını belirterek, ”Sistem, çalışan öğrencimiz lehine oldu. Yıllarca bir dersimizde başarı oranımız yüzde 20’de iken şu anda yüzde 50’lere çıktı” dedi.
Daha önce vize-final ya da vize-final-bütünleme sonuçlarına göre 100 üzerinden 50 ve üzeri puan alan öğrencilerin dersten geçtiğini, alamayanların da kaldığını hatırlatan Prof. Dr. Aydın, yeni sistemde bunun tamamen değiştiğini anlattı.

Prof. Dr. Aydın, bir dersin ortalaması esas alınıp öğrencilerin ortalamalarının hesaplandığını dile getirerek, şöyle konuştu:
”Bağıl değerlendirme sistemine bağlı olarak ‘koşullu geçme’ ya da ‘şartlı geçme’ dediğimiz sistem meydana geldi. Önceki yıllarda tek dersten, mesela Matematik veya İngilizce gibi derslerden kalan öğrencilerimiz, yıllarca mezun olabilmek için bu derslerden geçmeyi bekliyordu. Şu anda öğrencimizin genel ortalaması 2,00’nin ve ders notu FF’in üzerindeyse öğrencimiz mezun olabiliyor. Dolayısıyla yeni sistemle alakalı birçok öğrencimizden olumlu yanıtlar gelmeye başladı. Sistem, çalışan öğrencimiz lehine oldu. Örgün öğrencilerin, açıköğretimden ders alabilmesinin yolu açılırken, açıköğretimöğrencilerinin de örgün eğitime geçiş olanakları artırıldı.”

Uzaktan Öğretimin Kalbi Sakarya Üniversitesi’nde Atıyor

Uzaktan Öğretimin Kalbi Sakarya Üniversitesi’nde Atıyor

Bir çok dalda önlisans, lisans ve yüksek lisans programlarında uzaktan öğretim olanağı sunan Sakarya Üniversitesi,

online öğretim, uzaktan öğretim için adaylara yarı bir web sitesi hazırladı.

Site için:

http://www.uzem.sakarya.edu.tr/

AÖF’te Bahar Dönemi Kayıt Yenileme 11-22 Mart 2013

AÖF’te Bahar Dönemi Kayıt Yenileme 11-22 Mart 2013

Anadolu Üniversitesi’nin açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri’ne kayıtlı öğrencilerin 2012-2013 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemleri 11-22 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacak. Bu tarihler içerisinde kaydını yeniletmeyen öğrenciler Bahar Dönemi’nde öğrencilik hizmeti alamayacak. Açıköğretim Bürosu’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri’nin 2012-2013 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemleri birinci aşama, ‘Ders Ekle-Sil’, ikinci aşama ‘Kayıt Yenileme Bedelinin Bankaya Ödenmesi’ olarak iki aşamada gerçekleştirilecek. Ders ekle-sil işlemi kayit.anadolu.edu.tr adresinden yapılacaktır. Ders ekle-sil işlemini yapan öğrenciler 2012-2013 Öğretim Yılı Bahar Dönemi ‘Öğretim Gideri’ ve Öğrenim Ücreti/Öğrenci Katkı Payı’ ödemelerini belirtilen tarihler arasında T.C. kimlik numaraları ile Vakıfbank şubelerinden ATM’lerinden veya telefon bankacılığı, interhet bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirilebilirler.”

Öte yandan AÖF bürolarının 16 Mart 2013 günü de açık olacağı duyuruldu. 22 Mart 2013 tarihinden sonra kayıt yenileme işleminin yapılmayacağı ve mazeret kabul edilmeyeceği bildirildi.

AÖF’te Bütünleme Sınavı Bilmecesi

AÖF’te Bütünleme Sınavı Bilmecesi

AÖF Açık öğretim fakültesi yapılmayacak.bununla ilgili olarak Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür net konuştu.

Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür bugün yapmış olduğu açıklamada, bu sene dönem başında almış oldukları karardan dönmelerinin söz konusu olmadığını ve kesin bir dille bütünleme sınavının olmayacağını belirtti.

Açıköğretim fakültesinin dönemlik kredili sisteme geçtiğini hatırlatan Özgür, “Bu nedenle öğrencilerin değerlendirilmesi bağıl sisteme geçmiş oldu. Örgüt eğitimle bu geçişlerin sağlanması adına öğrenciler ara sınavı ve dönem sonu sınavıyla değerlendirilecek. Yani her iki sınavdaki başarılar dikkate alınacak. Bütünleme sınavı yapılmayacak” dedi.

AÖF’LİLERİN BÜTÜNLEME İSYANI SOSYAL MEDYADA!

Bütünleme hakkı kaldırılan AÖF Açıköğretim öğrencileri haklarını aramak ve bütünleme sınavı hakkının yeniden verilmesi için sosyal paylaşım sitesi Twitter’da organize oldu. AÖF yönetimi tarafından kaldırılan bütünleme sınavları AÖF öğrencilerini mağdur etmeye devam ediyor.

YÖK tarafından bütün üniversitelerde yapılması yasal zorunluluk haline getirilen bütünleme sınavları sadece AÖF’de yok. Bütünleme haklarını geri isteyen AÖF Açıköğretim öğrencileri ‘AÖF Bütünleme Sınavı Yardım Kampanyası’ başlattı.

 

Star Gazetesi / 12 Mart 2013