Yeni Üniversiteye Geçiş Sınav Tarihleri Açıklandı

Yeni Üniversiteye Geçiş Sınav Tarihleri Açıklandı

ÖSYM 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavları YKS

Temel Yeterlilik Testi ve Lisans Testlerinin 23 Haziran 2018 Cumartesi ve 24 Haziran 2018 Pazar yapılacağını duyurdu.

Ayrıca, sınav başlama saatinden 15 dakika önce öğrenci alımının durdurulması uygulaması da kaldırıldı.

12.10.2017

Yeni Üniversiteye Geçiş Sistemi Açıklandı

YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, yeni Üniversiteye Geçiş Sistemini açıkladı.

Sistem Ayrıntıları:

Yükseköğretim Kurumları Sınavları YKS

Temel Yeterlilik Testi

Lisans Sınavı

Yabancı Dil Sınavı

Tek hafta sonu (Haziran Cumartesi-Pazar)

Haziran Cumartesi

İki Oturum

İlk Oturum:

Temel Yeterlilik Testi (TYT)

İkinci Oturum:

Lisans Sınavı (LS)

Yabancı Dil Sınavı

Haziran Pazar

Tek gün

Tek oturum

Temel Yeterlilik Testi (TYT)

İlk Oturum

Haziran Cumartesi Sabah 10.00

Türkçe 40 Soru

Matematik 40 Soru

Temel Yeterlik Testi Puanı

Türkçe %50

Matematik %50

TYTP  Önlisans Programları İçin kullanılacak.

Önlisans tercihi için TYTP 150 olması gerekiyor.

TYTP 180 ve üzeri olan adaylar lisans tercihi yapabilecek.

TYTP 200 ve üzeri olan adaylar isterlerse puanlarını izleyen yıl da kullanabilecek.

İkinci Oturum:

Lisans Testi (LT)

Haziran 2017 Cumartesi 14.00

Matematik 40

Edebiyat-Coğrafya 40

Fen 40

Sosyal (Tarih-Coğrafya-Felsefe-Din) 40

LTS Sayısal (SAY) Mat %50 Fen %50

LTEA Eşit Ağırlık EA Mat %50 Ed-Coğ %50

LTSÖZ Sözel (SÖZ) Ed-Coğ %50 %50

LTDİL Yabancı Dil (DİL) Yabancı Dil %60 TYSP %40

OBP hesaplamasında değişiklik yok.

Temel Yeterlilik Testi’ne giren ve Temel Yeterlilik Testi puanı en az 150 olan adaylar, özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

11.10.2017

YÖK Yeni Üniversiteye Geçiş Sistemini Açıklıyor

YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç yarın (12.10.2017 Perşembe) 11.00’de, yeni Üniversiteye Geçiş Sistemini açıklayacak.

 

1.10.2017

YGS/LYS yerine getirilecek sistemi anlatan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, üniversiteye geçişte tek sınavın bu haziranda uygulanacağını dile getirdi.

“ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE TEK SINAV YAPILACAK”

Üniversite sınavında cumartesi başlasın pazar öğle bitsin istiyoruz. Tek sınav bu yıl uygulanacak ve 18 çeşit puandan 4 türe düşecek. Bu puanlara göre öğrenciler yerleşecek. Bu sınavda da Türkçe ve matematik ağırlıklı olacak.

Bakan: “Üniversiteye Geçişte daha yalın bir sistemi amaçlıyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: Sınav stresini azaltacak, daha yalın bir sistemi amaçlıyoruz

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Üniversite giriş sisteminin aksayan taraflarını gidererek sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın ve sade bir sistemi amaçlıyoruz.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 4 Eylül Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin Sivas Merkez İlçe 6. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, bu yola halkın ve Hakk’ın rızasını kazanmak için çıktılarını söyledi.

Hükümetleri döneminde yapılan yatırımlara değinen Yılmaz, bundan sonra yılmadan, yorulmadan daha çok çalışmak gerektiğini vurguladı.

Yılmaz, hükümete geldikleri günden bu yana kişi başına düşen milli gelirin, ihracaatın, sağlıkta memnuniyetin arttığını dile getirerek, eğitimin de çağın gereklere uygun değiştiğini, geliştiğini ve tecrübeler ışığında da güncellendiğini bildirdi.

Türkiye’nin bir çok ülkeden daha iyi noktaya gelmesinin sebebinin eğitim olduğunu vurgulayan Yılmaz, Türkiye’de eğitimin iyi bir yolda gittiğini söyledi. Yılmaz, değişen sınav sistemleriyle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

Üniversite giriş sistemiyle ilgili de bir değişiklik var. Üniversite giriş sisteminin aksayan taraflarını gidererek sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın ve sade bir sistemi amaçlıyoruz. Eğitim öğretimin bütün kademelerinde öğrencinin üzerindeki stresi azaltmak ana gayemizdir. Öğrenci stres içinde olursa başarıyı yakalayabilmesi mümkün değildir. Uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayındadır. Sınavlar 3 hafta sonuna yayılmakta ve toplam 5 gün sürmekteydi. YÖK tarafından yapılan yeni düzenlemeyle sınav bir hafta sonunda gerçekleştirilecektir. Yani cumartesi başlayacak, pazar günü öğlen bitecek.

Diğer bir önemli değişiklik, puan türleriyle ilgilidir. Şu an var olan 18 puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırmakta ayrıca bazı programlar için aday havuzunu daraltmaktaydı. 18 puan türü azaltılacak ve az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacaktır. Sayısal, sözel, eşit ağırlık bir de dili katarsak 4 puan türü olacak. Artık eskisi gibi 18 puan türü olmayacak. Yeni sistemde bir diğer önemli değişiklik de şudur, Türkçe ve matematik sınavın merkezinde olacak. Bu diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına gelmemektedir.

Milli Eğitimin müfredatı daha önce olduğu gibi sorgulanmaya devam edecektir. Yine baraj puanı da olacaktır. Sınavda YGS ve LYS ayrımı kalkacaktır. Yüksek öğrenim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanlarıyla girilecektir. Belirli alanlarda uygulanmakta olan başarı sıralaması bundan sonra da aranacaktır. Hangi alanlardı? Tıpta vardı, hukukda vardı, mimarlıkta vardı, eğitim fakültelerinde vardı. YÖK yeni düzenlemeyle sınavı öğrencilerimiz, aileleri, rehber hocaları için daha yalın, daha sade ve daha sistemli yönetilebilir bir hale getirmeyi hedeflemektedir.”

29.09.2017

Başbakan: “Üniversitelerde de sınavlar basitleştirilecek. Buna benzer bir şey. Bir sınav olacak tek bir sınav bir müddet daha ama bu da esasında ortaokuldan, liseden gelen başarıyla birleştirilerek bu sınav gerçekleştirilecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak”

26.09.2017

2018 Üniversite Giriş Sistemi Sil Baştan

YÖK Başkanı 2018’de uygulanacak yeni giriş sistemini açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde katıldığı 2017-2018 Yükseköğretim Yılı Açılışı’nda konuştu.

Saraç’ın açıklamaları şöyle:

Üniversite Giriş Sınavları (Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)) 3 hafta sonu yerine bir hafta sonu gerçekleştirilecek.

YGS ve LYS Haziran-2018’de uygulanacak.

18 olan (MF-1-2-3-4; TM-1-2-3; TS-1-2; DİL-1-2-3; YGS-1-2-3-4-5-6)

Puan Türleri 4’e düşürüldü:

Sayısal

Eşit-Ağırlık

Sözel

Dil

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)’de her puan türünde Türkçe ve Matematik testlerinin katkısı olacak.

 

———————————————————-


19.07.2014

Yeni Üniversiteye Geçiş Sistemi 2019’da Devreye Sokulacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni üniversiteye geçiş sistemi çalışmalarına devam ediyor.

Resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte, birbirinden bağımsız YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK ve MEB tarafından yapılan açıklamalarla sistemin ana başlıkları belirgenleşiyor.

MEB Müsteşarı Doç.Dr. Yusuf Tekin, medyadaki 2016 ya da 2017’de değişiklik haberlerini yaylanladı.

EGK Eğitim Gelecek Kariyer eğitim ve danışmanlık portalının ulaştığı ham bilgilere göre 2019’dan itibaren uygulamaya konulacak yeni üniversiteye geçiş sisteminin şöyle olması bekleniyor:

 • Her yükseköğretim programının (bölümün) bir puan türü olacak.
 • Yerleştirme Puanları 3 ayrı ölçütten oluşacak.
 • Bu 3 ölçüt: 1- Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ham puanı, 2- Lise 12. Sınıfa ait merkezi ortak okul sınavları(ASP) 3- Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
 • YGS, Ekim-Ocak-Mart aylarının son haftası her yıl 3 kez uygulanacak.
 • YGS lise 9-10. Sınıf sonuna kadar olan ders ve konuları kapsayacak.
 • YGS, Türkçe 40, Matematik-Geometri 40, Fen Bilimleri (Fizik-Kimya-Biyoloji) 40, Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 40 olmak üzere 160 soruluk 160 dakikalık bir sınav olacak.
 • Adaylar bu 3 YGS’den istediğine, dilerse her 3’üne de girebilecek. 1’den fazla girenler için aldıkları en yüksek ham puan geçerli olacak.
 • YGS’ye adaylar merkezi başvuru ve sistem esası ile girecek. Her aday, kendi okulunda değil, ÖSYM’ce belirlenen merkezlerde, okullarda sınava girecek.
 • YGS ham puanları 100-500 aralığında olacak.
 • YGS-Matematik Fen (YGS-MF); YGS-Türkçe-Matematik (YGS-TM); YGS-Türkçe-Sosyal (YGS-TS) ve YGS-Yabancı Dil (YGS-DİL) biçiminde 4 ayrı YGS ham puanı hesaplanacak.
 • Her puan türünde testlerin katkı katsayıları farklı olacak.
 • YGS-MF için Matematik 4, Fen Bilimleri 4, Türkçe 3, Sosyal Bilimler 1
 • YGS-TM için Matematik 4, Türkçe 4, Sosyal Bilimler 3, Fen Bilimleri 1
 • YGS-TS için, Türkçe 5, Sosyal Bilimler 5, Matematik 1, Fen Bilimleri 1
 • Önce her test için net sayılarının 2,5 ile çarpımı ile 100 üzerinden ve sonra da puan türüne göre ilgili katkı katsayıları ile çarpımı ile standart puanları (SP) hesaplanacak.
 • YGS-MF Formülü: (Matematik SP+ Fen Bilimleri SP+Türkçe SP+Sosyal Bilimler SP) x 0,42
 • YGS-TM Formülü: (Matematik SP+ Türkçe SP+Sosyal Bilimler SP+Fen Bilimleri SP) x 0,42
 • YGS-TS Formülü: (Türkçe SP+Sosyal Bilimler SP+Matematik SP+ Fen Bilimleri SP) x 0,42
 • Lise 12. Sınıfta, Türk Dili ve Anlatımı, Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil derslerinin her dönem 1 okul sınavı MEB tarafından ortak ve merkezi olarak (MS) uygulanacak.
 • Öğrenciler, MS’lere farklı öğretmenler gözetiminde kendi okullarında girecek.
 • MS’ler arka arkaya Pazartesi-Salı-Çarşamba- Perşembe-Cuma 5 gün içinde uygulanacak.
 • Her gün 2 sınav uygulanacak. Cuma günü 3 sınav uygulanacak.
 • MS’ler 1. Dönem kasım 2. Dönem ise nisan aylarının son haftası uygulanacak.
 • Matematik, Tarih, Pazartesi; Geometri, Coğrafya, Salı;  Fizik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Çarşamba; Kimya, Felsefe, Perşembe; Biyoloji, Türk Dili ve Anlatımı, Yabancı Dil Cuma günü uygulanacak.
 • Sınavlar, Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe 09.00-10.15, 10.45-12.00’de, Cuma günü ise 09.00-10.15, 10.45-12.00, 12.30-13.45’te uygulanacak.
 • MS’ler çoktan seçmeli olacak, her sınavda 50 soru sorulacak 75’er dakika süre verilecek. 2 Sınav arası 30 dakika ara verilecek.
 • Her MS için 100 üzerinden puan verilecek. Yılsonu MS puanı 1. Ve 2. Dönem aritmetik ortalaması alınarak yine 100 üzerinden puan oluşturulacak.
 • MS’ler Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM), Türkçe-Sosyal (TS), Yabancı Dil (DİL) biçiminde gruplanarak değerlendirilecek.
 • MF için, Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji derslerine ait MS puanları kullanılacak.
 • TM için, Matematik, Geometri, Türk Dili ve Anlatımı, Coğrafya derslerine ait MS puanları kullanılacak.
 • TS için, Türk Dili ve Anlatımı, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ait MS puanları kullanılacak.
 • DİL için, Yabancı Dil dersine ait MS puanları kullanılacak.
 • MF, TM, TS, DİL için MS’lere ait 100’lü puanlar toplamından 100-500 aralığında ASP’ler hesaplanacak.
 • Her puan türünde derslerin katkı katsayıları 4 olacak.
 • MF-ASP Formülü: (Matematik MS+Geometri MS+Fizik MS+Kimya MS+Biyoloji MS) x 025
 • TM-ASP Formülü: (Matematik MS+Geometri MS+Türk Dili-Anlatımı MS+Coğrafya MS) x 031
 • TS-ASP Formülü: (Türk Dili-Anlatımı MS+Coğrafya MS+Tarih MS+Coğrafya MS+Felsefe MS+Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi MS) x 025
 • DİL-ASP Formülü: (Yabancı Dil MS) x 1,25
 • OBP ise, Diploma Puanı (DP) x 5 olacak.
 • Yerleştirme puanı (Y) ise: İlgili YGS puanı x 0,40 + İlgili ASP 0,40 + OBP x 0,20 olarak 100-500 aralığında hesaplanacak.
 • Y-MF Formülü: (YGS-MF x 0,40 + MF-ASP x 0,40 + OBP x 0,20)
 • Y-TM Formülü: (YGS-TM x 0,40 + TM-ASP x 0,40 + OBP x 0,20)
 • Y-TS Formülü:   (YGS-TS   x 0,40 + TS-ASP   x 0,40 + OBP x 0,20)
 • Y-DİL Formülü: (YGS-TS    x 0,40 + DİL-ASP x 0,40 + OBP x 0,20)
 • Programın istediği Y puan türünde 500 üzerinden 200 alan her aday tercih yapabilecek.
 • Ön lisans programları ve özel yetenek sınavı ile alan programlar için ise herhangi YGS Ham puanı 180 ve üzeri olan adaylar başvurabilecek. Engelli adaylar için bu barem 100 olacak.
 • Üniversite öğrencilerine ya da mezunlarına tekrar sınavlara girmesine gerek kalmadan yatay geçiş ya da ikinci üniversite şansları verilecek.

YGS / LYS’de Başarı İçin Öğrencilere Velilere Okullara Düşen Görevler

YGS / LYS’de Başarı İçin Öğrencilere Velilere Okullara Düşen Görevler

Oktay Aydın

Eğitim Danışmanı

Her yıl bir milyona yakın lise mezunu ve bir o kadar da üniversite öğrencisi ya da mezunu, bir üniversitenin bir bölümüne girme yarışına giriyor. Bu sırlama ve eleme yarışı “üniversite giriş sınavları” sistemi altında gerçekleşiyor. Bu sınavlar, Yükseköğretime Giriş Sınavı YGS ve Lisans Yerleştirme Sınavları LYS olarak iki aşamalı uygulanıyor.

Üniversiteli olmak isteyen adaylar, bu sınavlar elde ettikleri net sayıları, puanlar ve başarı sıraları çerçevesinde ve yaptıkları tercihler doğrultusunda bir üniversiteye bir bölüme yerleştiriliyor. İyi bit üniversiteye gitmenin yolu YGS ve LYS’de elde edilecek puanlara ve başarı sıralarına bağlı.

Başarılı olmak için öğrencilerin, anne-babaların (velilerin) ve okulların yapması gerekenler var.

Öğrencilerin başarılı olabilmesi için yapmaları gerekenler:

 • Tüm üniversite alanları için puan oluşumunda katkısı olan YGS’deki dört testin Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri testlerinin, Lise 9 ve 10. Sınıfta verilen ilgili derslerini hakkıyla öğrenmek
 • Lise 10. Sınıf sonunda, ileride YGS ve LYS sonrası seçeceği üniversiteleri ve bölümleri göz önünde tutarak, 11 ve 12. Sınıfta okuyacağı uygun dersleri seçmek
  • Matematik Fen Puanı MF ile öğrenci alan Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik, Genetik, Mühendislik ve Mimarlık isteyenler için, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji
  • Türkçe Matematik Puanı TM ile öğrenci alan İşletme, Ekonomi, Siyaset Bilimi, Hukuk, Psikoloji isteyenler için, Matematik, Edebiyat, Coğrafya
  • Türkçe Sosyal Puanı TS ile öğrenci alan Gazetecilik, Halkla ilişkiler, Sinema-TV isteyenler için, Tarih, Coğrafya, Felsefe
  • DİL puanı Matematik öğrenci alan Dil bilimi, İngilizce Öğretmenliği, Mütercim-Tercümanlık isteyenler için, yabancı dil derslerini seçmek
 • Bu seçim için kendilerini, meslekleri, üniversiteleri, bölümleri çok iyi tanımak
 • İlgili puan türleri oluşumunda katkısı olan LYS’lerdeki testlerin (LYS-1 Matematik Geometri; LYS-2 Fizik Kimya Biyoloji; LYS-3 Edebiyat Coğrafya; LYS-4 Tarih Coğrafya Felesefe ve Din Kültürü; LYS-5 İngilizce/Franszıca/Almanca), Lise 11 ve 12. Sınıfta verilen ilgili derslerini hakkıyla öğrenmek
 • YGS ve LYS’de soru çıkan konu başlıkları üzerinden bireysel eksik/durum analizleri yapmak
 • Bu analiz sonucuna göre var olan konu eksikliklerini ne zaman nerede kimle ve nasıl gidereceğini planlamak
 • İyi bir zaman yönetimi ile ders çalışma, soru çözme ve kendine zaman ayırma dengesini yi kurmak
 • YGS ve LYS testlerine ait çok sayıda soru çözmek, geçmiş yıllarda uygulanmış soruları derinlemesine çözmek
 • Deneme sınavı sonuçlarını her seferinde iyi analiz ederek yanlışlarını ve eksikliklerini saptamak
 • Bu yanlışları öğretmenlerine sorarak sıfırlamak
 • Bir hedef (üniversite/bölüm) belirlemek
 • Bu bölümün geçmiş yıllarda hangi puanla, kaç puanla, hangi başarı sırasında öğrenciler aldığına bakmak (YÖK Atlası bu konuda yardımcı olur)
 • Deneme sınavı sonuçlarına göre hedefine uzaklık/yakınlık analizi yapmak ve çalışma, soru çözme temposunu ona göre yeniden revize etmek ( ya da en azından hedefi revize etmek)

 

Anne Babaların (velilerin) Çocuklarının başarılı olabilmesi için yapmaları gerekenler:

 • Üniversite ve bölüm kazanma konusunda çocuklarında bir gereksinim ve motivasyon yaratmak
 • Ev ortamında onların çalışmasını sağlayacak durumlar yaratmak
 • Hem çocuklarıyla hem de kendi aralarındaki iletişimin pozitif olmasını sağlamak
 • Çocuklarının kendilerini, meslekleri, üniversiteleri, bölümleri çok iyi tanımaları konusunda onlara çevreleri ve bilgileri ile yardımcı olmak
 • YGS LYS süreçlerine sistemlerine bilgi olarak hakim olmak
 • Denetleme sözcükleri ile değil, merak etme, paylaşma ve destek olmak yaklaşımlarını hissettirerek çocuklarının YGS LYS süreçlerini takip etmek
 • Deneme sınavı sonuçlarını çocukları ile birlikte analiz ederek yol göstermek gerekli önlemleri birlikte almak

Okulların Öğrencilerinin başarılı olabilmesi için yapmaları gerekenler:

 • Lise 9 ve 10. Sınıfta her derste konu anlatımları sonunda, konunun YGS (varsa LYS) bağlantısını da ortaya koymak, konu ile ilgili YGS (varsa LYS) örnek sorularını çözmek, konu ile ilgili YGS (varsa LYS) konu testleri uygulamak ve çözmek
 • Lise 11 ve 12. Sınıfta her derste konu anlatımları sonunda, konunun LYS (varsa YGS) bağlantısını da ortaya koymak, konu ile ilgili LYS (varsa YGS) örnek sorularını çözmek, konu ile ilgili LYS (varsa YGS) konu testleri uygulamak ve çözmek
 • Lise 12. Sınıfa YGS tekrarı ile başlamak
 • Okul içi deneme sınavı uygulamak
 • Hem okul içi hem de öğrencilerinin okul dışı deneme sınavlarını takip ederek, konu eksikliklerini saptayarak konu eksiği tamamlama çalışmaları yapmak
 • Öğrencilerinin deneme sınavlarında yapamadıkları soruları çözer hale getirmek
 • Kendilerini, meslekleri, üniversiteleri, bölümleri çok iyi tanımalarını sağlamak

Etkin hazırlık ve sınav taktikleri konusunda onları donatmak

2015-YGS/LYS Tercih Analizleri-3 / Yerleşenlerin Başarı Sıralarına Göre Analizleri

2015-YGS/LYS Tercih Analizleri-3 / Yerleşenlerin Başarı Sıralarına Göre Analizleri

2015-YGS/LYS’de

Tüm üniversitelerde, başarı sırasına göre ilk 100’de 187 (2104’te 181) aday yerleşti.

İlk 100’deki 187 (2104’te 181) adayın,  114’ü (2014’te 106’sı) devlet üniversitelerine, yerleşti. Devlete yerleşen ilk 100’deki adayların %’si 60,96 (2014’te %56,68) oldu. İlk 100’deki 187 (2104’te 181) adayın,  73’ü (2014’te 75’i) vakıf üniversitelerine, yerleşti. Vakıflara yerleşen ilk 100’deki adayların %’si 39,04 (2014’te %40,11) oldu.

Tüm üniversitelerde, başarı sırasına göre ilk 10.000’de 21.434 (2104’te 21.662) aday yerleşti.

İlk 10.000’deki 21.434 (2104’te 21.662) adayın,  18.497’si (2014’te 18.873’ü) devlet üniversitelerine, yerleşti. Devlete yerleşen ilk 10.000’deki adayların %’si 86,30 (2014’te %88,05) oldu. İlk 10.000’deki 21.434 (2104’te 21.662) adayın,  2.931’i (2014’te 2.785’i) vakıf üniversitelerine, yerleşti. Vakıflara yerleşen ilk 10.000’deki adayların %’si 13,67 (2014’te %12,99) oldu. İlk 10.000’deki 21.434 (2104’te 21.662) adayın,  6’sı (2014’te 4’ü) KKTC üniversitelerine, yerleşti. KKTC üniversitelerine yerleşen ilk 10.000’deki adayların %’si 0,03 (2014’te %0,02) oldu.

2015-YGS/LYS’de yerleşenlerin başarı sırasına göre analizleri:

 ÜNİVERSİTE TÜRLERİ ARASINDA %’Lİ
ÜNİVERSİTE TÜRLERİ DEVLET VAKIF K.K.T.C. ve  Y. Dışı TÜM ÜNİ. TOPLAMI  
  YERLEŞEN SAYISI % YERLEŞEN SAYISI % YERLEŞEN SAYISI % YERLEŞEN SAYISI
YERLEŞENLERİN BAŞARI SIRALARI 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014
1 – 100 114 106 60,96 56,68 73 75 39,04 40,11 0 0 0,00 0,00 187 181
1 – 500 587 572 66,18 64,49 300 271 33,82 30,55 0 0 0,00 0,00 887 843
1 – 1000 1316 1323 71,79 72,18 517 489 28,21 26,68 0 1 0,00 0,05 1833 1813
1 – 2000 2950 2971 76,58 77,13 900 893 23,36 23,18 2 1 0,05 0,03 3852 3865
1 – 5000 8404 8527 82,13 83,34 1822 1830 17,81 17,89 6 3 0,06 0,03 10232 10360
1 – 10.000 18497 18.873 86,30 88,05 2931 2785 13,67 12,99 6 4 0,03 0,02 21434 21662
1 – 20.000 38282 39.446 86,76 89,40 5724 5144 12,97 11,66 116 97 0,26 0,22 44122 44687
1 – 50.000 79671 83.082 82,63 86,17 15962 14.342 16,56 14,87 784 569 0,81 0,59 96417 97993
1 – 100.000 135013 138.525 81,54 83,66 28890 25.555 17,45 15,43 1.681 1393 1,02 0,84 165584 165473
1 – 500.000 360925 341.625 80,34 76,04 80017 65.895 17,81 14,67 8.312 6.167 1,85 1,37 449254 413687
1 – 1.000.000 429350 396.442 79,41 73,32 101147 81.502 18,71 15,07 10.176 7.505 1,88 1,39 540673 485449
1 – 1.000.000 ÜSTÜ 502749 455.472 79,23 71,78 120318 96.411 18,96 15,19 11.469 8.602 1,81 1,36 634536 560485

 

KENDİ TÜRÜ İÇİNDE %’Lİ
ÜNİVERSİTE TÜRLERİ DEVLET VAKIF K.K.T.C. ve  Y. Dışı TÜM ÜNİ. TOPLAMI
  YERLEŞEN SAYISI % YERLEŞEN SAYISI % YERLEŞEN SAYISI % YERLEŞEN SAYISI %
YERLEŞENLERİN BAŞARI SIRALARI 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014
1 – 100 114 106 0,02 0,02 73 75 0,06 0,08 0 0 0,00 0,00 187 181 0,03 0,03
1 – 500 587 572 0,12 0,13 300 271 0,25 0,28 0 0 0,00 0,00 887 843 0,14 0,15
1 – 1000 1316 1323 0,26 0,29 517 489 0,43 0,51 0 1 0,00 0,01 1833 1813 0,29 0,32
1 – 2000 2950 2971 0,59 0,65 900 893 0,75 0,93 2 1 0,02 0,01 3852 3865 0,61 0,69
1 – 5000 8404 8527 1,67 1,87 1822 1830 1,51 1,90 6 3 0,05 0,03 10232 10360 1,61 1,85
1 – 10.000 18497 18.873 3,68 4,14 2931 2785 2,44 2,89 6 4 0,05 0,05 21434 21662 3,38 3,86
1 – 20.000 38282 39.446 7,61 8,66 5724 5144 4,76 5,34 116 97 1,01 1,13 44122 44687 6,95 7,97
1 – 50.000 79671 83.082 15,85 18,24 15962 14.342 13,27 14,88 784 569 6,84 6,61 96417 97993 15,19 17,48
1 – 100.000 135013 138.525 26,85 30,41 28890 25.555 24,01 26,51 1.681 1393 14,66 16,19 165584 165473 26,10 29,52
1 – 500.000 360925 341.625 71,79 75,00 80017 65.895 66,50 68,35 8.312 6.167 72,47 71,69 449254 413687 70,80 73,81
1 – 1.000.000 429350 396.442 85,40 87,04 101147 81.502 84,07 84,54 10.176 7.505 88,73 87,25 540673 485449 85,21 86,61
1 – 1.000.000 ÜSTÜ 502749 455.472   120318 96.411   11.469 8.602   634536 560485  

 

24.12.2014

Üniversite türüne göre 2014-YGS/LYS’deki Başarı Sırası Öğrenci Sayı Dağılımı

(Her Başarı Sırası Sınıfında Toplam sayıya göre %’li)

BAŞARI SIRALARI / ADAY SAYILARI DEVLET ÜNİVERSİTELERİ % VAKIF ÜNİVERSİTELERİ % K.K.T.C. VE YURTDIŞINDAKİ ÜNİVERSİTELER % ÜNİVERSİTELER TOPLAMI
İLK 100 106 58,56 75 41,44 181
İLK 500 572 67,85 271 32,15 843
İLK 1000 1323 72,97 489 26,97 1 0,06 1813
İLK 2000 2971 76,87 893 23,10 1 0,03 3865
İLK 5000 8527 82,31 1830 17,66 3 0,03 10.360
İLK 10.000 18.873 87,12 2785 12,86 4 0,02 21.662
İLK 20.000 39.446 88,27 5144 11,51 97 0,22 44.687
İLK 50.000 83.082 84,78 14.342 14,64 569 0,58 97.993
İLK 100.000 138.525 83,71 25.555 15,44 1393 0,84 165.473
İLK 500.000 341.625 82,58 65.895 15,93 6.167 1,49 413.687
İLK 1.000.000 396.442 81,67 81.502 16,79 7.505 1,55 485.449
1.000.000 ÜSTÜ 455.472 81,26 96.411 17,20 8.602 1,53 560.485

 

Üniversite türüne göre 2014-YGS/LYS’deki Başarı Sırası Öğrenci Sayı Dağılımı

(Üniversite Türünün Kendi İçinde Başarı Sırası dağılım sayısına göre %’li)

BAŞARI SIRALARI / ADAY SAYILARI DEVLET ÜNİVERSİTELERİ % VAKIF ÜNİVERSİTELERİ % K.K.T.C. VE YURTDIŞINDAKİ ÜNİVERSİTELER % ÜNİVERSİTELER TOPLAMI
İLK 100 106 0,02 75 0,08 181
İLK 500 572 0,13 271 0,28 843
İLK 1000 1323 0,29 489 0,51 1 0,01 1813
İLK 2000 2971 0,65 893 0,93 1 0,01 3865
İLK 5000 8527 1,87 1830 1,90 3 0,03 10.360
İLK 10.000 18.873 4,14 2785 2,89 4 0,05 21.662
İLK 20.000 39.446 8,66 5144 5,34 97 1,13 44.687
İLK 50.000 83.082 18,24 14.342 14,88 569 6,61 97.993
İLK 100.000 138.525 30,41 25.555 26,51 1393 16,19 165.473
İLK 500.000 341.625 75,00 65.895 68,35 6.167 71,69 413.687
İLK 1.000.000 396.442 87,04 81.502 84,54 7.505 87,25 485.449
1.000.000 ÜSTÜ 455.472 96.411 8.602 560.485

 

 

 

Devlet-Vakıf Tüm Üniversitelerin 2013-YGS/LYS’deki Başarı Sırasına Göre Aldığı Öğrenci Sayıları

Tablo 1: 2013-YGS/LYS’de başarı sırasına göre (Kümülatif) yerleşenlerin devlet-vakıf-KKTC analizleri:

BAŞARI DERECESİ İLK

ÜNİVERSİTELER

DEVLET

%

%

VAKIF

%

%

K.K.T.C. VE YURTDIŞI

%

%

TÜMÜ

%

İLK 100

112

0,03

63,64

64

0,08

36,36

 

 

 

176

0,03

İLK 500

595

0,14

65,24

317

0,42

34,76

 

 

 

912

0,18

İLK 1.000

1.382

0,32

70,26

585

0,78

29,74

 

 

 

1.967

0,38

İLK 2.000

3.292

0,76

77,24

970

1,29

22,76

 

 

 

4.262

0,83

İLK 5.000

9.389

2,17

82,84

1.944

2,58

17,15

1

0,01

0,01

11.334

2,20

İLK 10.000

20.957

4,85

87,90

2.872

3,81

12,05

12

0,17

0,05

23.841

4,63

İLK 20.000

43.201

9,99

88,67

5.424

7,19

11,13

94

1,33

0,19

48.719

9,46

İLK 50.000

87.846

20,32

85,61

14.259

18,90

13,90

502

7,09

0,49

102.607

19,93

İLK 100.000

147.297

34,07

84,76

25.206

33,41

14,50

1.279

18,07

0,74

173.782

33,75

İLK 500.000

337.995

78,18

84,05

58.349

77,34

14,51

5.796

81,88

1,44

402.140

78,11

İLK 1.000.000

390.554

90,34

83,79

68.804

91,20

14,76

6.763

95,54

1,45

466.121

90,54

1.000.001 VE ÜSTÜ

432.322

 

83,97

75.445

 

14,65

7.079

 

1,37

514.846

 

 

Tablo 2: 2013-YGS/LYS’de başarı sırasına göre (Kümülatif) yerleşenlerin üniversite üniversite analizleri İLK 1-100 Sıralı:

ÜNİVERSİTE

TÜRÜ

ŞEHİR

İLK 1-100

BOĞAZİÇİ

DEVLET

İSTANBUL

40

HACETTEPE

DEVLET

ANKARA

28

GALATASARAY

DEVLET

İSTANBUL

25

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT

VAKIF

ANKARA

23

KOÇ

VAKIF

İSTANBUL

23

İSTANBUL

DEVLET

İSTANBUL

13

ORTA DOĞU TEKNİK

DEVLET

ANKARA

6

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ

VAKIF

ANKARA

5

TURGUT ÖZAL

VAKIF

ANKARA

4

İPEK

VAKIF

ANKARA

2

ŞİFA

VAKIF

İZMİR

2

BAHÇEŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

1

CANİK BAŞARI

VAKIF

SAMSUN

1

FATİH

VAKIF

İSTANBUL

1

İSTANBUL ŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

1

KADİR HAS

VAKIF

İSTANBUL

1

 

Tablo 3: 2013-YGS/LYS’de başarı sırasına göre (Kümülatif) yerleşenlerin üniversite üniversite analizleri İLK 1-500 Sıralı:

ÜNİVERSİTE

TÜRÜ

ŞEHİR

İLK 1-500

BOĞAZİÇİ

DEVLET

İSTANBUL

279

HACETTEPE

DEVLET

ANKARA

153

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT

VAKIF

ANKARA

91

KOÇ

VAKIF

İSTANBUL

79

İSTANBUL

DEVLET

İSTANBUL

70

ORTA DOĞU TEKNİK

DEVLET

ANKARA

36

GALATASARAY

DEVLET

İSTANBUL

32

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ

VAKIF

ANKARA

25

FATİH

VAKIF

İSTANBUL

25

TURGUT ÖZAL

VAKIF

ANKARA

15

İSTANBUL ŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

14

BAHÇEŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

12

ŞİFA

VAKIF

İZMİR

10

YEDİTEPE

VAKIF

İSTANBUL

9

EGE

DEVLET

İZMİR

8

İPEK

VAKIF

ANKARA

6

İSTANBUL TİCARET

VAKIF

İSTANBUL

6

KADİR HAS

VAKIF

İSTANBUL

5

ANKARA

DEVLET

ANKARA

3

İSTANBUL TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

3

MARMARA

DEVLET

İSTANBUL

3

İSTANBUL BİLGİ

VAKIF

İSTANBUL

3

İZMİR

VAKIF

İZMİR

3

SABANCI

VAKIF

İSTANBUL

3

ULUSLARARASI ANTALYA

VAKIF

ANTALYA

3

ANADOLU

DEVLET

ESKİŞEHİR

2

GAZİ

DEVLET

ANKARA

2

BEZM-İ ALEM VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

2

GEDİZ

VAKIF

İZMİR

2

ZİRVE

VAKIF

GAZİANTEP

2

CANİK BAŞARI

VAKIF

SAMSUN

1

AKDENİZ

DEVLET

ANTALYA

1

ÇUKUROVA

DEVLET

ADANA

1

DİCLE

DEVLET

DİYARBAKIR

1

PAMUKKALE

DEVLET

DENİZLİ

1

İSTANBUL MEDİPOL

VAKIF

İSTANBUL

1

 

Tablo 4: 2013-YGS/LYS’de başarı sırasına göre (Kümülatif) yerleşenlerin üniversite üniversite analizleri İLK 1-1.000 Sıralı:

ÜNİVERSİTE

TÜRÜ

ŞEHİR

İLK 1-1000

BOĞAZİÇİ

DEVLET

İSTANBUL

544

HACETTEPE

DEVLET

ANKARA

404

İSTANBUL

DEVLET

İSTANBUL

202

KOÇ

VAKIF

İSTANBUL

129

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT

VAKIF

ANKARA

122

ORTA DOĞU TEKNİK

DEVLET

ANKARA

92

GALATASARAY

DEVLET

İSTANBUL

52

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ

VAKIF

ANKARA

48

YEDİTEPE

VAKIF

İSTANBUL

47

FATİH

VAKIF

İSTANBUL

35

TURGUT ÖZAL

VAKIF

ANKARA

33

BAHÇEŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

30

ANKARA

DEVLET

ANKARA

28

İSTANBUL ŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

21

ŞİFA

VAKIF

İZMİR

15

İSTANBUL BİLGİ

VAKIF

İSTANBUL

14

EGE

DEVLET

İZMİR

13

KADİR HAS

VAKIF

İSTANBUL

10

SABANCI

VAKIF

İSTANBUL

10

MARMARA

DEVLET

İSTANBUL

9

ZİRVE

VAKIF

GAZİANTEP

9

İSTANBUL TİCARET

VAKIF

İSTANBUL

8

İPEK

VAKIF

ANKARA

7

GEDİZ

VAKIF

İZMİR

7

İSTANBUL TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

6

İZMİR

VAKIF

İZMİR

6

ULUSLARARASI ANTALYA

VAKIF

ANTALYA

5

SÜLEYMAN ŞAH

VAKIF

İSTANBUL

5

ANADOLU

DEVLET

ESKİŞEHİR

4

GAZİ

DEVLET

ANKARA

4

BEZM-İ ALEM VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

4

MEVLANA

VAKIF

KONYA

4

AKDENİZ

DEVLET

ANTALYA

3

ÇUKUROVA

DEVLET

ADANA

3

İSTANBUL MEDİPOL

VAKIF

İSTANBUL

3

OKAN

VAKIF

İSTANBUL

3

CANİK BAŞARI

VAKIF

SAMSUN

2

DİCLE

DEVLET

DİYARBAKIR

2

ATATÜRK

DEVLET

ERZURUM

2

BALIKESİR

DEVLET

BALIKESİR

2

DOKUZ EYLÜL

DEVLET

İZMİR

2

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR

DEVLET

İSTANBUL

2

ULUDAĞ

DEVLET

BURSA

2

YAŞAR

VAKIF

İZMİR

2

PAMUKKALE

DEVLET

DENİZLİ

1

GAZİANTEP

DEVLET

GAZİANTEP

1

GÜLHANE ASKERİ TIP AKDEMİSİ

DEVLET

ANKARA

1

KARADENİZ TEKNİK

DEVLET

TRABZON

1

NECMETTİN ERBAKAN

DEVLET

KONYA

1

YILDIZ TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

1

ACIBADEM

VAKIF

İSTANBUL

1

ATILIM

VAKIF

ANKARA

1

ÇANKAYA

VAKIF

ANKARA

1

İSTANBUL KÜLTÜR

VAKIF

İSTANBUL

1

MELİKŞAH

VAKIF

KAYSERİ

1

ÖZYEĞİN

VAKIF

İSTANBUL

1

 

Tablo 5: 2013-YGS/LYS’de başarı sırasına göre (Kümülatif) yerleşenlerin üniversite üniversite analizleri İLK 1-2.000 Sıralı:

ÜNİVERSİTE

TÜRÜ

ŞEHİR

İLK 1-2000

BOĞAZİÇİ

DEVLET

İSTANBUL

914

İSTANBUL

DEVLET

İSTANBUL

786

HACETTEPE

DEVLET

ANKARA

545

ORTA DOĞU TEKNİK

DEVLET

ANKARA

293

ANKARA

DEVLET

ANKARA

225

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT

VAKIF

ANKARA

202

KOÇ

VAKIF

İSTANBUL

195

EGE

DEVLET

İZMİR

97

DOKUZ EYLÜL

DEVLET

İZMİR

77

MARMARA

DEVLET

İSTANBUL

75

YEDİTEPE

VAKIF

İSTANBUL

69

GALATASARAY

DEVLET

İSTANBUL

68

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ

VAKIF

ANKARA

62

BAHÇEŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

58

GAZİ

DEVLET

ANKARA

53

FATİH

VAKIF

İSTANBUL

42

İSTANBUL BİLGİ

VAKIF

İSTANBUL

38

SABANCI

VAKIF

İSTANBUL

34

TURGUT ÖZAL

VAKIF

ANKARA

33

İSTANBUL ŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

29

İSTANBUL TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

29

ŞİFA

VAKIF

İZMİR

19

İPEK

VAKIF

ANKARA

18

ZİRVE

VAKIF

GAZİANTEP

17

ANADOLU

DEVLET

ESKİŞEHİR

17

KADİR HAS

VAKIF

İSTANBUL

15

ULUSLARARASI ANTALYA

VAKIF

ANTALYA

15

ÇUKUROVA

DEVLET

ADANA

15

İSTANBUL TİCARET

VAKIF

İSTANBUL

13

GEDİZ

VAKIF

İZMİR

13

MEVLANA

VAKIF

KONYA

11

İZMİR

VAKIF

İZMİR

10

ULUDAĞ

DEVLET

BURSA

10

GÜLHANE ASKERİ TIP AKDEMİSİ

DEVLET

ANKARA

10

İSTANBUL MEDİPOL

VAKIF

İSTANBUL

9

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR

DEVLET

İSTANBUL

9

SÜLEYMAN ŞAH

VAKIF

İSTANBUL

8

YILDIZ TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

8

ATILIM

VAKIF

ANKARA

8

AKDENİZ

DEVLET

ANTALYA

7

ÇANKAYA

VAKIF

ANKARA

7

BEZM-İ ALEM VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

6

OKAN

VAKIF

İSTANBUL

6

DİCLE

DEVLET

DİYARBAKIR

6

YAŞAR

VAKIF

İZMİR

6

MELİKŞAH

VAKIF

KAYSERİ

6

PAMUKKALE

DEVLET

DENİZLİ

5

ERCİYES

DEVLET

KAYSERİ

5

SELÇUK

DEVLET

KONYA

5

CANİK BAŞARI

VAKIF

SAMSUN

4

ÖZYEĞİN

VAKIF

İSTANBUL

4

BEYKENT

VAKIF

İSTANBUL

4

ATATÜRK

DEVLET

ERZURUM

3

NECMETTİN ERBAKAN

DEVLET

KONYA

3

ONDOKUZ MAYIS

DEVLET

SAMSUN

3

BALIKESİR

DEVLET

BALIKESİR

2

GAZİANTEP

DEVLET

GAZİANTEP

2

ACIBADEM

VAKIF

İSTANBUL

2

ADIYAMAN

DEVLET

ADIYAMAN

2

CUMHURİYET

DEVLET

SİVAS

2

KOCAELİ

DEVLET

İZMİT

2

TRAKYA

DEVLET

EDİRNE

2

İSTANBUL 29 MAYIS

VAKIF

İSTANBUL

2

İSTANBUL AYDIN

VAKIF

İSTANBUL

2

KARADENİZ TEKNİK

DEVLET

TRABZON

1

İSTANBUL KÜLTÜR

VAKIF

İSTANBUL

1

ABANT İZZET BAYSAL

DEVLET

BOLU

1

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART

DEVLET

ÇANAKKALE

1

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ

DEVLET

ESKİŞEHİR

1

İNÖNÜ

DEVLET

MALATYA

1

MERSİN

DEVLET

MERSİN

1

NİĞDE

DEVLET

NİĞDE

1

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

DEVLET

RİZE

1

SAKARYA

DEVLET

SAKARYA

1

SİİRT

DEVLET

SİİRT

1

TÜRK-ALMAN

DEVLET

İSTANBUL

1

YILDIRIM BEYAZIT

DEVLET

ANKARA

1

BAŞKENT

VAKIF

ANKARA

1

İSTANBUL AREL

VAKIF

İSTANBUL

1

 

Tablo 6: 2013-YGS/LYS’de başarı sırasına göre (Kümülatif) yerleşenlerin üniversite üniversite analizleri İLK 1-5.000 Sıralı:

ÜNİVERSİTE

TÜRÜ

ŞEHİR

İLK 1-5000

İSTANBUL

DEVLET

İSTANBUL

1798

BOĞAZİÇİ

DEVLET

İSTANBUL

1128

ANKARA

DEVLET

ANKARA

1027

HACETTEPE

DEVLET

ANKARA

822

ORTA DOĞU TEKNİK

DEVLET

ANKARA

731

GAZİ

DEVLET

ANKARA

629

EGE

DEVLET

İZMİR

576

MARMARA

DEVLET

İSTANBUL

445

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT

VAKIF

ANKARA

415

DOKUZ EYLÜL

DEVLET

İZMİR

402

KOÇ

VAKIF

İSTANBUL

287

İSTANBUL TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

237

ULUDAĞ

DEVLET

BURSA

218

YEDİTEPE

VAKIF

İSTANBUL

171

ANADOLU

DEVLET

ESKİŞEHİR

157

GALATASARAY

DEVLET

İSTANBUL

143

ÇUKUROVA

DEVLET

ADANA

117

AKDENİZ

DEVLET

ANTALYA

111

İSTANBUL BİLGİ

VAKIF

İSTANBUL

105

BAHÇEŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

96

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ

VAKIF

ANKARA

95

YILDIZ TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

89

SABANCI

VAKIF

İSTANBUL

86

KOCAELİ

DEVLET

İZMİT

73

ERCİYES

DEVLET

KAYSERİ

70

FATİH

VAKIF

İSTANBUL

59

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ

DEVLET

ESKİŞEHİR

57

İSTANBUL ŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

50

İPEK

VAKIF

ANKARA

50

NECMETTİN ERBAKAN

DEVLET

KONYA

46

ONDOKUZ MAYIS

DEVLET

SAMSUN

45

GÜLHANE ASKERİ TIP AKDEMİSİ

DEVLET

ANKARA

41

DİCLE

DEVLET

DİYARBAKIR

39

YILDIRIM BEYAZIT

DEVLET

ANKARA

37

TURGUT ÖZAL

VAKIF

ANKARA

35

KADİR HAS

VAKIF

İSTANBUL

35

ÖZYEĞİN

VAKIF

İSTANBUL

32

ZİRVE

VAKIF

GAZİANTEP

31

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR

DEVLET

İSTANBUL

31

PAMUKKALE

DEVLET

DENİZLİ

31

TRAKYA

DEVLET

EDİRNE

29

ATATÜRK

DEVLET

ERZURUM

26

İSTANBUL MEDENİYET

DEVLET

İSTANBUL

26

BEZM-İ ALEM VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

25

İZMİR

VAKIF

İZMİR

24

SELÇUK

DEVLET

KONYA

24

İNÖNÜ

DEVLET

MALATYA

24

ŞİFA

VAKIF

İZMİR

23

GEDİZ

VAKIF

İZMİR

23

ULUSLARARASI ANTALYA

VAKIF

ANTALYA

20

MEVLANA

VAKIF

KONYA

20

İSTANBUL TİCARET

VAKIF

İSTANBUL

19

MELİKŞAH

VAKIF

KAYSERİ

19

İSTANBUL AYDIN

VAKIF

İSTANBUL

19

BEYKENT

VAKIF

İSTANBUL

18

İSTANBUL KÜLTÜR

VAKIF

İSTANBUL

18

YAŞAR

VAKIF

İZMİR

17

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART

DEVLET

ÇANAKKALE

17

KARADENİZ TEKNİK

DEVLET

TRABZON

16

OKAN

VAKIF

İSTANBUL

15

GAZİANTEP

DEVLET

GAZİANTEP

14

İSTANBUL 29 MAYIS

VAKIF

İSTANBUL

13

SÜLEYMAN ŞAH

VAKIF

İSTANBUL

12

ATILIM

VAKIF

ANKARA

12

ACIBADEM

VAKIF

İSTANBUL

12

BAŞKENT

VAKIF

ANKARA

12

BALIKESİR

DEVLET

BALIKESİR

11

CUMHURİYET

DEVLET

SİVAS

10

MERSİN

DEVLET

MERSİN

10

İSTANBUL MEDİPOL

VAKIF

İSTANBUL

9

CANİK BAŞARI

VAKIF

SAMSUN

9

ÇANKAYA

VAKIF

ANKARA

8

İSTANBUL BİLİM

VAKIF

İSTANBUL

8

YENİ YÜZYIL

VAKIF

İSTANBUL

8

KIRIKKALE

DEVLET

KIRIKKALE

7

SÜLEYMAN DEMİREL

DEVLET

ISPARTA

7

İSTANBUL AREL

VAKIF

İSTANBUL

6

ABDULLAH GÜL

DEVLET

KAYSERİ

6

YÜZÜNCÜ YIL

DEVLET

VAN

6

DOĞUŞ

VAKIF

İSTANBUL

6

İZMİR EKONOMİ

VAKIF

İZMİR

6

ABANT İZZET BAYSAL

DEVLET

BOLU

5

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

DEVLET

RİZE

5

SİİRT

DEVLET

SİİRT

5

İSTANBUL SEBAHATTİN ZAİM

VAKIF

İSTANBUL

5

SAKARYA

DEVLET

SAKARYA

4

FIRAT

DEVLET

ELAZIĞ

4

MARDİN ARTUKLU

DEVLET

MARDİN

4

MUSTAFA KEMAL

DEVLET

HATAY

4

ADIYAMAN

DEVLET

ADIYAMAN

3

NİĞDE

DEVLET

NİĞDE

3

MUĞLA SITKI KOÇMAN

DEVLET

MUĞLA

3

IŞIK

VAKIF

İSTANBUL

3

MALTEPE

VAKIF

İSTANBUL

3

TÜRK-ALMAN

DEVLET

İSTANBUL

2

DUMLUPINAR

DEVLET

KÜTAHYA

2

NAMIK KEMAL

DEVLET

TEKİRDAĞ

2

HALİÇ

VAKIF

İSTANBUL

2

ADNAN MENDERES

DEVLET

AYDIN

1

AKSARAY

DEVLET

AKSARAY

1

BAYBURT

DEVLET

BAYBURT

1

ERZİNCAN

DEVLET

ERZİNCAN

1

GİRESUN

DEVLET

GİRESUN

1

İZMİR KATİP ÇELEBİ

DEVLET

İZMİR

1

KAFKAS

DEVLET

KARS

1

KAHRMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM

DEVLET

KAHRAMANMARAŞ

1

KASTAMONU

DEVLET

KASTAMONU

1

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ

DEVLET

NEVŞEHİR

1

AVRASYA

VAKIF

TRABZON

1

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

1

KTO KARATAY

VAKIF

KONYA

1

 

Tablo 7: 2013-YGS/LYS’de başarı sırasına göre (Kümülatif) yerleşenlerin üniversite üniversite analizleri İLK 1-10.000 Sıralı:

ÜNİVERSİTE

TÜRÜ

ŞEHİR

İLK 1-10000

İSTANBUL

DEVLET

İSTANBUL

3140

ANKARA

DEVLET

ANKARA

1484

HACETTEPE

DEVLET

ANKARA

1446

BOĞAZİÇİ

DEVLET

İSTANBUL

1288

ORTA DOĞU TEKNİK

DEVLET

ANKARA

1211

GAZİ

DEVLET

ANKARA

1100

MARMARA

DEVLET

İSTANBUL

985

İSTANBUL TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

782

DOKUZ EYLÜL

DEVLET

İZMİR

776

EGE

DEVLET

İZMİR

759

ULUDAĞ

DEVLET

BURSA

541

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT

VAKIF

ANKARA

530

AKDENİZ

DEVLET

ANTALYA

477

ÇUKUROVA

DEVLET

ADANA

472

KOCAELİ

DEVLET

İZMİT

454

ERCİYES

DEVLET

KAYSERİ

434

KOÇ

VAKIF

İSTANBUL

401

NECMETTİN ERBAKAN

DEVLET

KONYA

386

ONDOKUZ MAYIS

DEVLET

SAMSUN

350

MERSİN

DEVLET

MERSİN

313

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ

DEVLET

ESKİŞEHİR

312

ANADOLU

DEVLET

ESKİŞEHİR

296

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART

DEVLET

ÇANAKKALE

272

YEDİTEPE

VAKIF

İSTANBUL

244

TRAKYA

DEVLET

EDİRNE

239

PAMUKKALE

DEVLET

DENİZLİ

235

SELÇUK

DEVLET

KONYA

196

DİCLE

DEVLET

DİYARBAKIR

184

GALATASARAY

DEVLET

İSTANBUL

181

İSTANBUL BİLGİ

VAKIF

İSTANBUL

163

CELAL BAYAR

DEVLET

MANİSA

158

ATATÜRK

DEVLET

ERZURUM

156

İNÖNÜ

DEVLET

MALATYA

156

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ

VAKIF

ANKARA

155

YILDIRIM BEYAZIT

DEVLET

ANKARA

138

SAKARYA

DEVLET

SAKARYA

136

GAZİANTEP

DEVLET

GAZİANTEP

134

KARADENİZ TEKNİK

DEVLET

TRABZON

129

ABANT İZZET BAYSAL

DEVLET

BOLU

129

İZMİR KATİP ÇELEBİ

DEVLET

İZMİR

128

YILDIZ TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

124

İSTANBUL MEDENİYET

DEVLET

İSTANBUL

124

BAHÇEŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

118

BALIKESİR

DEVLET

BALIKESİR

118

SABANCI

VAKIF

İSTANBUL

98

SÜLEYMAN DEMİREL

DEVLET

ISPARTA

98

GÜLHANE ASKERİ TIP AKDEMİSİ

DEVLET

ANKARA

92

FATİH

VAKIF

İSTANBUL

88

MUĞLA SITKI KOÇMAN

DEVLET

MUĞLA

86

CUMHURİYET

DEVLET

SİVAS

81

MUSTAFA KEMAL

DEVLET

HATAY

78

İSTANBUL ŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

70

İSTANBUL AYDIN

VAKIF

İSTANBUL

67

KIRIKKALE

DEVLET

KIRIKKALE

65

İZMİR

VAKIF

İZMİR

60

ÖZYEĞİN

VAKIF

İSTANBUL

59

İPEK

VAKIF

ANKARA

58

FIRAT

DEVLET

ELAZIĞ

51

MEHMET AKİF ERSOY

DEVLET

BURDUR

50

ADNAN MENDERES

DEVLET

AYDIN

49

BEZM-İ ALEM VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

48

YÜZÜNCÜ YIL

DEVLET

VAN

46

BOZOK

DEVLET

YOZGAT

46

YAŞAR

VAKIF

İZMİR

41

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR

DEVLET

İSTANBUL

40

BEYKENT

VAKIF

İSTANBUL

38

TURGUT ÖZAL

VAKIF

ANKARA

37

KADİR HAS

VAKIF

İSTANBUL

37

BAŞKENT

VAKIF

ANKARA

37

İSTANBUL KÜLTÜR

VAKIF

İSTANBUL

35

ZİRVE

VAKIF

GAZİANTEP

33

AKSARAY

DEVLET

AKSARAY

32

OKAN

VAKIF

İSTANBUL

27

ŞİFA

VAKIF

İZMİR

26

GEDİZ

VAKIF

İZMİR

26

HİTİT

DEVLET

ÇORUM

25

MEVLANA

VAKIF

KONYA

24

MELİKŞAH

VAKIF

KAYSERİ

24

MALTEPE

VAKIF

İSTANBUL

23

İSTANBUL 29 MAYIS

VAKIF

İSTANBUL

22

İSTANBUL TİCARET

VAKIF

İSTANBUL

21

ATILIM

VAKIF

ANKARA

21

ULUSLARARASI ANTALYA

VAKIF

ANTALYA

20

YENİ YÜZYIL

VAKIF

İSTANBUL

19

ACIBADEM

VAKIF

İSTANBUL

17

İZMİR EKONOMİ

VAKIF

İZMİR

17

İSTANBUL MEDİPOL

VAKIF

İSTANBUL

15

CANİK BAŞARI

VAKIF

SAMSUN

15

İSTANBUL BİLİM

VAKIF

İSTANBUL

14

MARDİN ARTUKLU

DEVLET

MARDİN

14

AFYON KOCATEPE

DEVLET

AFYON

14

İSTANBUL SEBAHATTİN ZAİM

VAKIF

İSTANBUL

13

IŞIK

VAKIF

İSTANBUL

13

TÜRK-ALMAN

DEVLET

İSTANBUL

13

SÜLEYMAN ŞAH

VAKIF

İSTANBUL

12

SİİRT

DEVLET

SİİRT

12

DUMLUPINAR

DEVLET

KÜTAHYA

12

ÇANKAYA

VAKIF

ANKARA

11

TÜRK HAVA KURUMU

VAKIF

ANKARA

11

ABDULLAH GÜL

DEVLET

KAYSERİ

10

DOĞUŞ

VAKIF

İSTANBUL

10

NAMIK KEMAL

DEVLET

TEKİRDAĞ

10

UFUK

VAKIF

ANKARA

10

ADIYAMAN

DEVLET

ADIYAMAN

9

ÇAĞ

VAKIF

MERSİN

9

BÜLENT ECEVİT

DEVLET

ZONGULDAK

8

ÜSKÜDAR

VAKIF

İSTANBUL

8

NİĞDE

DEVLET

NİĞDE

7

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN

DEVLET

AĞRI

7

İSTANBUL AREL

VAKIF

İSTANBUL

6

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

DEVLET

RİZE

6

İSTANBUL KEMERBURGAZ

VAKIF

İSTANBUL

6

GİRNE AMERİKAN

KKTC

KKTC

6

HALİÇ

VAKIF

İSTANBUL

5

GİRESUN

DEVLET

GİRESUN

5

KAHRMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM

DEVLET

KAHRAMANMARAŞ

5

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

5

AMASYA

DEVLET

AMASYA

5

HARRAN

DEVLET

URFA

5

KASTAMONU

DEVLET

KASTAMONU

4

DOĞU AKDENİZ

KKTC

KKTC

4

KAFKAS

DEVLET

KARS

3

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ

DEVLET

NEVŞEHİR

3

AHİ EVRAN

DEVLET

KIRŞEHİR

3

DÜZCE

DEVLET

DÜZCE

3

UŞAK

DEVLET

UŞAK

3

ERZİNCAN

DEVLET

ERZİNCAN

2

GAZİOSMAN PAŞA

DEVLET

TOKAT

2

HAKKARI

DEVLET

HAKKARİ

2

KARABÜK

DEVLET

KARABÜK

2

ORDU

DEVLET

ORDU

2

HASAN KALYONCU

VAKIF

GAZİANTEP

2

BAYBURT

DEVLET

BAYBURT

1

AVRASYA

VAKIF

TRABZON

1

KTO KARATAY

VAKIF

KONYA

1

ARTVİN ÇORUH

DEVLET

ARTVİN

1

KARAMANOĞLU MEHMET BEY

DEVLET

KARAMAN

1

KİLİS YEDİ ARALIK

DEVLET

KİLİS

1

PLATO MYO

VAKIF-MYO

İSTANBUL

1

ULUSLARARASI KIBRIS

KKTC

KKTC

1

 

Tablo 8: 2013-YGS/LYS’de başarı sırasına göre (Kümülatif) yerleşenlerin üniversite üniversite analizleri İLK 1-20.000 Sıralı:

ÜNİVERSİTE

TÜRÜ

ŞEHİR

İLK 1-20000

İSTANBUL

DEVLET

İSTANBUL

4322

HACETTEPE

DEVLET

ANKARA

2313

MARMARA

DEVLET

İSTANBUL

2309

ANKARA

DEVLET

ANKARA

2180

GAZİ

DEVLET

ANKARA

1846

ORTA DOĞU TEKNİK

DEVLET

ANKARA

1770

DOKUZ EYLÜL

DEVLET

İZMİR

1563

EGE

DEVLET

İZMİR

1553

BOĞAZİÇİ

DEVLET

İSTANBUL

1466

İSTANBUL TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

1435

ANADOLU

DEVLET

ESKİŞEHİR

1046

ULUDAĞ

DEVLET

BURSA

962

YILDIZ TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

946

ERCİYES

DEVLET

KAYSERİ

938

SELÇUK

DEVLET

KONYA

923

AKDENİZ

DEVLET

ANTALYA

858

KOCAELİ

DEVLET

İZMİT

844

ÇUKUROVA

DEVLET

ADANA

804

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT

VAKIF

ANKARA

749

ATATÜRK

DEVLET

ERZURUM

747

NECMETTİN ERBAKAN

DEVLET

KONYA

611

PAMUKKALE

DEVLET

DENİZLİ

585

KARADENİZ TEKNİK

DEVLET

TRABZON

565

ONDOKUZ MAYIS

DEVLET

SAMSUN

558

KOÇ

VAKIF

İSTANBUL

547

GAZİANTEP

DEVLET

GAZİANTEP

538

İNÖNÜ

DEVLET

MALATYA

495

CUMHURİYET

DEVLET

SİVAS

491

DİCLE

DEVLET

DİYARBAKIR

478

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART

DEVLET

ÇANAKKALE

442

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ

DEVLET

ESKİŞEHİR

441

MERSİN

DEVLET

MERSİN

437

SÜLEYMAN DEMİREL

DEVLET

ISPARTA

415

TRAKYA

DEVLET

EDİRNE

413

YEDİTEPE

VAKIF

İSTANBUL

405

YILDIRIM BEYAZIT

DEVLET

ANKARA

395

CELAL BAYAR

DEVLET

MANİSA

371

MUSTAFA KEMAL

DEVLET

HATAY

363

ABANT İZZET BAYSAL

DEVLET

BOLU

349

KIRIKKALE

DEVLET

KIRIKKALE

341

YÜZÜNCÜ YIL

DEVLET

VAN

313

İSTANBUL BİLGİ

VAKIF

İSTANBUL

308

BÜLENT ECEVİT

DEVLET

ZONGULDAK

280

SAKARYA

DEVLET

SAKARYA

275

ADNAN MENDERES

DEVLET

AYDIN

273

DUMLUPINAR

DEVLET

KÜTAHYA

268

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ

VAKIF

ANKARA

260

MUĞLA SITKI KOÇMAN

DEVLET

MUĞLA

258

BALIKESİR

DEVLET

BALIKESİR

227

GALATASARAY

DEVLET

İSTANBUL

225

GÜLHANE ASKERİ TIP AKDEMİSİ

DEVLET

ANKARA

225

AFYON KOCATEPE

DEVLET

AFYON

218

FIRAT

DEVLET

ELAZIĞ

217

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR

DEVLET

İSTANBUL

217

BAHÇEŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

212

İZMİR KATİP ÇELEBİ

DEVLET

İZMİR

210

GAZİOSMAN PAŞA

DEVLET

TOKAT

190

İSTANBUL AYDIN

VAKIF

İSTANBUL

174

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

DEVLET

RİZE

164

İSTANBUL MEDENİYET

DEVLET

İSTANBUL

153

ERZİNCAN

DEVLET

ERZİNCAN

153

KARABÜK

DEVLET

KARABÜK

152

FATİH

VAKIF

İSTANBUL

151

ADIYAMAN

DEVLET

ADIYAMAN

151

NAMIK KEMAL

DEVLET

TEKİRDAĞ

150

ORDU

DEVLET

ORDU

150

BEZM-İ ALEM VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

140

BEYKENT

VAKIF

İSTANBUL

139

BAŞKENT

VAKIF

ANKARA

138

SABANCI

VAKIF

İSTANBUL

136

İSTANBUL ŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

128

MEHMET AKİF ERSOY

DEVLET

BURDUR

124

ÖZYEĞİN

VAKIF

İSTANBUL

120

GİRESUN

DEVLET

GİRESUN

114

DÜZCE

DEVLET

DÜZCE

113

HARRAN

DEVLET

URFA

111

İSTANBUL KÜLTÜR

VAKIF

İSTANBUL

106

İZMİR

VAKIF

İZMİR

105

MEVLANA

VAKIF

KONYA

103

KASTAMONU

DEVLET

KASTAMONU

101

YAŞAR

VAKIF

İZMİR

100

ZİRVE

VAKIF

GAZİANTEP

81

İSTANBUL MEDİPOL

VAKIF

İSTANBUL

81

TURGUT ÖZAL

VAKIF

ANKARA

77

AKSARAY

DEVLET

AKSARAY

75

MALTEPE

VAKIF

İSTANBUL

69

KAFKAS

DEVLET

KARS

68

NİĞDE

DEVLET

NİĞDE

67

AHİ EVRAN

DEVLET

KIRŞEHİR

67

SİİRT

DEVLET

SİİRT

65

KAHRMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM

DEVLET

KAHRAMANMARAŞ

65

AMASYA

DEVLET

AMASYA

65

KİLİS YEDİ ARALIK

DEVLET

KİLİS

65

OKAN

VAKIF

İSTANBUL

64

ŞİFA

VAKIF

İZMİR

61

YENİ YÜZYIL

VAKIF

İSTANBUL

60

ATILIM

VAKIF

ANKARA

59

UŞAK

DEVLET

UŞAK

59

İPEK

VAKIF

ANKARA

58

BOZOK

DEVLET

YOZGAT

57

ABDULLAH GÜL

DEVLET

KAYSERİ

57

ÇANKAYA

VAKIF

ANKARA

55

İSTANBUL TİCARET

VAKIF

İSTANBUL

52

İZMİR EKONOMİ

VAKIF

İZMİR

52

UFUK

VAKIF

ANKARA

51

KADİR HAS

VAKIF

İSTANBUL

50

MUŞ ALPARSLAN

DEVLET

MUŞ

49

MARDİN ARTUKLU

DEVLET

MARDİN

48

GEDİZ

VAKIF

İZMİR

44

TÜRK-ALMAN

DEVLET

İSTANBUL

43

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN

DEVLET

AĞRI

41

GİRNE AMERİKAN

KKTC

KKTC

38

İSTANBUL BİLİM

VAKIF

İSTANBUL

37

İSTANBUL 29 MAYIS

VAKIF

İSTANBUL

35

DOĞUŞ

VAKIF

İSTANBUL

35

ÇAĞ

VAKIF

MERSİN

34

ACIBADEM

VAKIF

İSTANBUL

33

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

33

HAKKARI

DEVLET

HAKKARİ

32

MELİKŞAH

VAKIF

KAYSERİ

29

HALİÇ

VAKIF

İSTANBUL

29

HİTİT

DEVLET

ÇORUM

26

CANİK BAŞARI

VAKIF

SAMSUN

26

TÜRK HAVA KURUMU

VAKIF

ANKARA

25

ULUSLARARASI ANTALYA

VAKIF

ANTALYA

24

IŞIK

VAKIF

İSTANBUL

24

İSTANBUL SEBAHATTİN ZAİM

VAKIF

İSTANBUL

23

ÜSKÜDAR

VAKIF

İSTANBUL

23

İSTANBUL AREL

VAKIF

İSTANBUL

21

ARTVİN ÇORUH

DEVLET

ARTVİN

19

DOĞU AKDENİZ

KKTC

KKTC

17

BİNGÖL

DEVLET

BİNGÖL

17

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ

DEVLET

NEVŞEHİR

16

YAKIN DOĞU

KKTC

KKTC

16

YALOVA

DEVLET

YALOVA

15

İSTANBUL KEMERBURGAZ

VAKIF

İSTANBUL

14

BAYBURT

DEVLET

BAYBURT

14

SÜLEYMAN ŞAH

VAKIF

İSTANBUL

13

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

DEVLET

İZMİR

9

HASAN KALYONCU

VAKIF

GAZİANTEP

8

TED

VAKIF

ANKARA

7

AVRASYA

VAKIF

TRABZON

6

ÇANKIRI KARATEKİN

DEVLET

ÇANKIRI

5

ULUSLARARASI KIBRIS

KKTC

KKTC

4

NİŞANTAŞI

VAKIF

İSTANBUL

4

LEFKE AVRUPA

KKTC

KKTC

4

TUNCELİ

DEVLET

TUNCELİ

3

BURSA ORHANGAZİ

VAKIF

BURSA

3

KARAMANOĞLU MEHMET BEY

DEVLET

KARAMAN

2

BARTIN

DEVLET

BARTIN

2

KTO KARATAY

VAKIF

KONYA

1

PLATO MYO

VAKIF-MYO

İSTANBUL

1

BATMAN

DEVLET

BATMAN

1

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ

DEVLET

BİLECİK

1

BURSA TEKNİK

DEVLET

BURSA

1

GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

DEVLET

İZMİT

1

SİNOP

DEVLET

SİNOP

1

İSTANBUL GELİŞİM

VAKIF

İSTANBUL

1

 

Tablo 9: 2013-YGS/LYS’de başarı sırasına göre (Kümülatif) yerleşenlerin üniversite üniversite analizleri İLK 1-50.000 Sıralı:

ÜNİVERSİTE

TÜRÜ

ŞEHİR

İLK 1-50000

İSTANBUL

DEVLET

İSTANBUL

6844

HACETTEPE

DEVLET

ANKARA

3978

GAZİ

DEVLET

ANKARA

3828

MARMARA

DEVLET

İSTANBUL

3796

ANKARA

DEVLET

ANKARA

3650

YILDIZ TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

2908

DOKUZ EYLÜL

DEVLET

İZMİR

2738

EGE

DEVLET

İZMİR

2599

ORTA DOĞU TEKNİK

DEVLET

ANKARA

2584

İSTANBUL TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

2430

SELÇUK

DEVLET

KONYA

2233

KOCAELİ

DEVLET

İZMİT

2176

ANADOLU

DEVLET

ESKİŞEHİR

2164

ATATÜRK

DEVLET

ERZURUM

2058

ERCİYES

DEVLET

KAYSERİ

1941

AKDENİZ

DEVLET

ANTALYA

1739

BOĞAZİÇİ

DEVLET

İSTANBUL

1728

ULUDAĞ

DEVLET

BURSA

1648

ÇUKUROVA

DEVLET

ADANA

1615

KARADENİZ TEKNİK

DEVLET

TRABZON

1437

ONDOKUZ MAYIS

DEVLET

SAMSUN

1420

SAKARYA

DEVLET

SAKARYA

1293

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT

VAKIF

ANKARA

1261

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ

DEVLET

ESKİŞEHİR

1250

NECMETTİN ERBAKAN

DEVLET

KONYA

1244

PAMUKKALE

DEVLET

DENİZLİ

1099

KIRIKKALE

DEVLET

KIRIKKALE

1076

DİCLE

DEVLET

DİYARBAKIR

1043

CUMHURİYET

DEVLET

SİVAS

1040

İNÖNÜ

DEVLET

MALATYA

966

TRAKYA

DEVLET

EDİRNE

962

SÜLEYMAN DEMİREL

DEVLET

ISPARTA

955

YEDİTEPE

VAKIF

İSTANBUL

928

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART

DEVLET

ÇANAKKALE

918

GAZİANTEP

DEVLET

GAZİANTEP

876

MERSİN

DEVLET

MERSİN

834

YILDIRIM BEYAZIT

DEVLET

ANKARA

819

KOÇ

VAKIF

İSTANBUL

804

ADNAN MENDERES

DEVLET

AYDIN

789

ERZİNCAN

DEVLET

ERZİNCAN

721

MUĞLA SITKI KOÇMAN

DEVLET

MUĞLA

671

CELAL BAYAR

DEVLET

MANİSA

666

ABANT İZZET BAYSAL

DEVLET

BOLU

659

YÜZÜNCÜ YIL

DEVLET

VAN

653

BALIKESİR

DEVLET

BALIKESİR

630

KAFKAS

DEVLET

KARS

626

İSTANBUL BİLGİ

VAKIF

İSTANBUL

607

KARABÜK

DEVLET

KARABÜK

599

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ

VAKIF

ANKARA

580

MUSTAFA KEMAL

DEVLET

HATAY

575

AFYON KOCATEPE

DEVLET

AFYON

559

FIRAT

DEVLET

ELAZIĞ

491

DUMLUPINAR

DEVLET

KÜTAHYA

488

İSTANBUL AYDIN

VAKIF

İSTANBUL

453

ADIYAMAN

DEVLET

ADIYAMAN

453

GİRESUN

DEVLET

GİRESUN

451

BAHÇEŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

438

FATİH

VAKIF

İSTANBUL

437

AHİ EVRAN

DEVLET

KIRŞEHİR

422

BÜLENT ECEVİT

DEVLET

ZONGULDAK

412

İSTANBUL MEDİPOL

VAKIF

İSTANBUL

408

BAŞKENT

VAKIF

ANKARA

403

GAZİOSMAN PAŞA

DEVLET

TOKAT

391

NAMIK KEMAL

DEVLET

TEKİRDAĞ

377

KASTAMONU

DEVLET

KASTAMONU

368

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR

DEVLET

İSTANBUL

363

YALOVA

DEVLET

YALOVA

347

BEYKENT

VAKIF

İSTANBUL

346

İSTANBUL KÜLTÜR

VAKIF

İSTANBUL

342

ÖZYEĞİN

VAKIF

İSTANBUL

325

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN

DEVLET

AĞRI

325

İZMİR KATİP ÇELEBİ

DEVLET

İZMİR

306

UŞAK

DEVLET

UŞAK

295

ZİRVE

VAKIF

GAZİANTEP

294

NİĞDE

DEVLET

NİĞDE

294

İSTANBUL ŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

291

TURGUT ÖZAL

VAKIF

ANKARA

286

MALTEPE

VAKIF

İSTANBUL

286

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

DEVLET

İZMİR

280

İZMİR

VAKIF

İZMİR

277

AKSARAY

DEVLET

AKSARAY

273

BEZM-İ ALEM VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

265

HARRAN

DEVLET

URFA

265

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

DEVLET

RİZE

261

MEVLANA

VAKIF

KONYA

258

İSTANBUL TİCARET

VAKIF

İSTANBUL

252

GALATASARAY

DEVLET

İSTANBUL

251

SABANCI

VAKIF

İSTANBUL

250

YAŞAR

VAKIF

İZMİR

249

OKAN

VAKIF

İSTANBUL

249

MEHMET AKİF ERSOY

DEVLET

BURDUR

247

BİNGÖL

DEVLET

BİNGÖL

246

GÜLHANE ASKERİ TIP AKDEMİSİ

DEVLET

ANKARA

240

KİLİS YEDİ ARALIK

DEVLET

KİLİS

231

ÇANKAYA

VAKIF

ANKARA

226

KAHRMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM

DEVLET

KAHRAMANMARAŞ

206

İSTANBUL MEDENİYET

DEVLET

İSTANBUL

204

YENİ YÜZYIL

VAKIF

İSTANBUL

199

DOĞUŞ

VAKIF

İSTANBUL

198

İZMİR EKONOMİ

VAKIF

İZMİR

197

GEDİZ

VAKIF

İZMİR

192

DÜZCE

DEVLET

DÜZCE

189

ORDU

DEVLET

ORDU

186

KADİR HAS

VAKIF

İSTANBUL

185

AMASYA

DEVLET

AMASYA

176

ŞİFA

VAKIF

İZMİR

176

TÜRK HAVA KURUMU

VAKIF

ANKARA

170

ÇAĞ

VAKIF

MERSİN

160

SİİRT

DEVLET

SİİRT

155

MUŞ ALPARSLAN

DEVLET

MUŞ

154

ARTVİN ÇORUH

DEVLET

ARTVİN

151

MELİKŞAH

VAKIF

KAYSERİ

148

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

143

ATILIM

VAKIF

ANKARA

141

İSTANBUL AREL

VAKIF

İSTANBUL

126

HASAN KALYONCU

VAKIF

GAZİANTEP

122

GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

DEVLET

İZMİT

120

UFUK

VAKIF

ANKARA

118

YAKIN DOĞU

KKTC

KKTC

118

ABDULLAH GÜL

DEVLET

KAYSERİ

116

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ

DEVLET

NEVŞEHİR

112

BOZOK

DEVLET

YOZGAT

110

GİRNE AMERİKAN

KKTC

KKTC

110

İSTANBUL KEMERBURGAZ

VAKIF

İSTANBUL

110

IŞIK

VAKIF

İSTANBUL

108

MARDİN ARTUKLU

DEVLET

MARDİN

103

ULUSLARARASI KIBRIS

KKTC

KKTC

102

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ

DEVLET

BİLECİK

99

HALİÇ

VAKIF

İSTANBUL

98

TÜRK-ALMAN

DEVLET

İSTANBUL

94

ACIBADEM

VAKIF

İSTANBUL

93

ÜSKÜDAR

VAKIF

İSTANBUL

93

İSTANBUL SEBAHATTİN ZAİM

VAKIF

İSTANBUL

92

İSTANBUL BİLİM

VAKIF

İSTANBUL

90

DOĞU AKDENİZ

KKTC

KKTC

88

KTO KARATAY

VAKIF

KONYA

88

CANİK BAŞARI

VAKIF

SAMSUN

82

ULUSLARARASI ANTALYA

VAKIF

ANTALYA

80

TED

VAKIF

ANKARA

74

İPEK

VAKIF

ANKARA

71

İSTANBUL 29 MAYIS

VAKIF

İSTANBUL

68

SÜLEYMAN ŞAH

VAKIF

İSTANBUL

68

GÜMÜŞHANE

DEVLET

GÜMÜŞHANE

68

ÇANKIRI KARATEKİN

DEVLET

ÇANKIRI

65

İSTANBUL GELİŞİM

VAKIF

İSTANBUL

65

BARTIN

DEVLET

BARTIN

63

SİNOP

DEVLET

SİNOP

60

KIRKLARELİ

DEVLET

KIRKLARELİ

58

BİTLİS EREN

DEVLET

BİTLİS

47

BAYBURT

DEVLET

BAYBURT

43

BURSA ORHANGAZİ

VAKIF

BURSA

43

NUH NACİ YAZGAN

VAKIF

KAYSERİ

40

HAKKARI

DEVLET

HAKKARİ

39

HİTİT

DEVLET

ÇORUM

36

NİŞANTAŞI

VAKIF

İSTANBUL

36

AVRASYA

VAKIF

TRABZON

30

BURSA TEKNİK

DEVLET

BURSA

17

LEFKE AVRUPA

KKTC

KKTC

16

TOROS

VAKIF

MERSİN

15

BATMAN

DEVLET

BATMAN

13

ARDAHAN

DEVLET

ARDAHAN

12

GEDİK

VAKIF

İSTANBUL

11

PİRİ REİS

VAKIF

İSTANBUL

11

TUNCELİ

DEVLET

TUNCELİ

10

KARAMANOĞLU MEHMET BEY

DEVLET

KARAMAN

10

ADANA BİLİM VE TEKNOLOJİ

DEVLET

ADANA

8

OSMANİYE KORKUT ATA

DEVLET

OSMANİYE

7

PLATO MYO

VAKIF-MYO

İSTANBUL

3

ŞIRNAK

DEVLET

ŞIRNAK

1

 

Tablo 10: 2013-YGS/LYS’de başarı sırasına göre (Kümülatif) yerleşenlerin üniversite üniversite analizleri İLK 1-100.000 Sıralı:

ÜNİVERSİTE

TÜRÜ

ŞEHİR

İLK 1-100000

İSTANBUL

DEVLET

İSTANBUL

9465

GAZİ

DEVLET

ANKARA

6179

MARMARA

DEVLET

İSTANBUL

6144

HACETTEPE

DEVLET

ANKARA

4967

ANKARA

DEVLET

ANKARA

4866

DOKUZ EYLÜL

DEVLET

İZMİR

4539

YILDIZ TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

4147

SELÇUK

DEVLET

KONYA

4145

EGE

DEVLET

İZMİR

4008

ERCİYES

DEVLET

KAYSERİ

3999

KOCAELİ

DEVLET

İZMİT

3816

SAKARYA

DEVLET

SAKARYA

3429

ULUDAĞ

DEVLET

BURSA

3241

KARADENİZ TEKNİK

DEVLET

TRABZON

3236

ANADOLU

DEVLET

ESKİŞEHİR

3157

ORTA DOĞU TEKNİK

DEVLET

ANKARA

3118

ATATÜRK

DEVLET

ERZURUM

3108

İSTANBUL TEKNİK

DEVLET

İSTANBUL

2963

AKDENİZ

DEVLET

ANTALYA

2948

ÇUKUROVA

DEVLET

ADANA

2840

ONDOKUZ MAYIS

DEVLET

SAMSUN

2725

NECMETTİN ERBAKAN

DEVLET

KONYA

2394

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ

DEVLET

ESKİŞEHİR

2383

PAMUKKALE

DEVLET

DENİZLİ

2131

GAZİANTEP

DEVLET

GAZİANTEP

2085

DİCLE

DEVLET

DİYARBAKIR

1864

İNÖNÜ

DEVLET

MALATYA

1864

SÜLEYMAN DEMİREL

DEVLET

ISPARTA

1863

BOĞAZİÇİ

DEVLET

İSTANBUL

1828

CUMHURİYET

DEVLET

SİVAS

1756

KIRIKKALE

DEVLET

KIRIKKALE

1746

CELAL BAYAR

DEVLET

MANİSA

1725

İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT

VAKIF

ANKARA

1643

YEDİTEPE

VAKIF

İSTANBUL

1542

BALIKESİR

DEVLET

BALIKESİR

1516

YILDIRIM BEYAZIT

DEVLET

ANKARA

1512

TRAKYA

DEVLET

EDİRNE

1496

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART

DEVLET

ÇANAKKALE

1419

MERSİN

DEVLET

MERSİN

1364

KARABÜK

DEVLET

KARABÜK

1320

FIRAT

DEVLET

ELAZIĞ

1297

ABANT İZZET BAYSAL

DEVLET

BOLU

1215

ADNAN MENDERES

DEVLET

AYDIN

1179

MUĞLA SITKI KOÇMAN

DEVLET

MUĞLA

1163

İSTANBUL BİLGİ

VAKIF

İSTANBUL

1129

AFYON KOCATEPE

DEVLET

AFYON

1124

YÜZÜNCÜ YIL

DEVLET

VAN

999

BAHÇEŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

976

DUMLUPINAR

DEVLET

KÜTAHYA

974

MUSTAFA KEMAL

DEVLET

HATAY

960

ERZİNCAN

DEVLET

ERZİNCAN

957

KOÇ

VAKIF

İSTANBUL

952

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ

VAKIF

ANKARA

854

BÜLENT ECEVİT

DEVLET

ZONGULDAK

828

KASTAMONU

DEVLET

KASTAMONU

827

ADIYAMAN

DEVLET

ADIYAMAN

797

KAFKAS

DEVLET

KARS

796

İSTANBUL AYDIN

VAKIF

İSTANBUL

782

GİRESUN

DEVLET

GİRESUN

761

İZMİR KATİP ÇELEBİ

DEVLET

İZMİR

709

UŞAK

DEVLET

UŞAK

700

FATİH

VAKIF

İSTANBUL

681

AHİ EVRAN

DEVLET

KIRŞEHİR

673

BEYKENT

VAKIF

İSTANBUL

667

BAŞKENT

VAKIF

ANKARA

661

ÖZYEĞİN

VAKIF

İSTANBUL

660

İSTANBUL KÜLTÜR

VAKIF

İSTANBUL

652

İSTANBUL MEDİPOL

VAKIF

İSTANBUL

643

GAZİOSMAN PAŞA

DEVLET

TOKAT

621

NAMIK KEMAL

DEVLET

TEKİRDAĞ

621

NİĞDE

DEVLET

NİĞDE

621

KAHRMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM

DEVLET

KAHRAMANMARAŞ

610

ÇANKAYA

VAKIF

ANKARA

566

YALOVA

DEVLET

YALOVA

546

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

DEVLET

RİZE

540

DÜZCE

DEVLET

DÜZCE

531

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR

DEVLET

İSTANBUL

530

HARRAN

DEVLET

URFA

530

AKSARAY

DEVLET

AKSARAY

507

İZMİR

VAKIF

İZMİR

497

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN

DEVLET

AĞRI

490

BİNGÖL

DEVLET

BİNGÖL

482

MEVLANA

VAKIF

KONYA

480

YAŞAR

VAKIF

İZMİR

475

İSTANBUL TİCARET

VAKIF

İSTANBUL

463

SABANCI

VAKIF

İSTANBUL

460

TURGUT ÖZAL

VAKIF

ANKARA

455

ZİRVE

VAKIF

GAZİANTEP

453

İZMİR EKONOMİ

VAKIF

İZMİR

423

KİLİS YEDİ ARALIK

DEVLET

KİLİS

419

MALTEPE

VAKIF

İSTANBUL

418

OKAN

VAKIF

İSTANBUL

412

İSTANBUL ŞEHİR

VAKIF

İSTANBUL

405

YENİ YÜZYIL

VAKIF

İSTANBUL

390

İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

DEVLET

İZMİR

375

ORDU

DEVLET

ORDU

368

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

366

ATILIM

VAKIF

ANKARA

364

MEHMET AKİF ERSOY

DEVLET

BURDUR

362

GÜLHANE ASKERİ TIP AKDEMİSİ

DEVLET

ANKARA

362

KADİR HAS

VAKIF

İSTANBUL

359

DOĞUŞ

VAKIF

İSTANBUL

357

YAKIN DOĞU

KKTC

KKTC

346

HASAN KALYONCU

VAKIF

GAZİANTEP

345

GEDİZ

VAKIF

İZMİR

344

BEZM-İ ALEM VAKIF

VAKIF

İSTANBUL

333

TÜRK HAVA KURUMU

VAKIF

ANKARA

333

AMASYA

DEVLET

AMASYA

332

MELİKŞAH

VAKIF

KAYSERİ

313

İSTANBUL KEMERBURGAZ

VAKIF

İSTANBUL

305

MUŞ ALPARSLAN

DEVLET

MUŞ

295

BOZOK

DEVLET

YOZGAT

293

ÇAĞ

VAKIF

MERSİN

284

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ

DEVLET

NEVŞEHİR

283

GÜMÜŞHANE

DEVLET

GÜMÜŞHANE

275

İSTANBUL AREL

VAKIF

İSTANBUL

270

KIRKLARELİ

DEVLET

KIRKLARELİ

269

ARTVİN ÇORUH

DEVLET

ARTVİN

266

ŞİFA

VAKIF

İZMİR

264

İSTANBUL MEDENİYET

DEVLET

İSTANBUL

260

GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

DEVLET

İZMİT

257

IŞIK

VAKIF

İSTANBUL

256

BİLECİK ŞEYH EDEBALİ

DEVLET

BİLECİK

254

GALATASARAY

DEVLET

İSTANBUL

251

GİRNE AMERİKAN

KKTC

KKTC

247

KTO KARATAY

VAKIF

KONYA

241

SİİRT

DEVLET

SİİRT

239

DOĞU AKDENİZ

KKTC

KKTC

235

ULUSLARARASI KIBRIS

KKTC

KKTC

233

ÜSKÜDAR

VAKIF

İSTANBUL

226

MARDİN ARTUKLU

DEVLET

MARDİN

224

İSTANBUL GELİŞİM

VAKIF

İSTANBUL

217

İSTANBUL SEBAHATTİN ZAİM

VAKIF

İSTANBUL

209

UFUK

VAKIF

ANKARA

200

BARTIN

DEVLET

BARTIN

200

BİTLİS EREN

DEVLET

BİTLİS

195

ÇANKIRI KARATEKİN

DEVLET

ÇANKIRI

189

TED

VAKIF

ANKARA

188

ULUSLARARASI ANTALYA

VAKIF

ANTALYA

187

HALİÇ

VAKIF

İSTANBUL

183

İSTANBUL BİLİM

VAKIF

İSTANBUL

172

CANİK BAŞARI

VAKIF

SAMSUN

159

HİTİT

DEVLET

ÇORUM

150

KARAMANOĞLU MEHMET BEY

DEVLET

KARAMAN

148

SİNOP

DEVLET

SİNOP

144

ACIBADEM

VAKIF

İSTANBUL

126

ABDULLAH GÜL

DEVLET

KAYSERİ

119

SÜLEYMAN ŞAH

VAKIF

İSTANBUL

115

BATMAN

DEVLET

BATMAN

113

OSMANİYE KORKUT ATA

DEVLET

OSMANİYE

112

TUNCELİ

DEVLET

TUNCELİ

111

BURSA ORHANGAZİ

VAKIF

BURSA

109

NİŞANTAŞI

VAKIF

İSTANBUL

107

BURSA TEKNİK

DEVLET

BURSA

107

NUH NACİ YAZGAN

VAKIF

KAYSERİ

100

TÜRK-ALMAN

DEVLET

İSTANBUL

98

LEFKE AVRUPA

KKTC

KKTC

94

İSTANBUL 29 MAYIS

VAKIF

İSTANBUL

89

İPEK

VAKIF

ANKARA

83

ARDAHAN

DEVLET

ARDAHAN

79

ERZURUM TEKNİK

DEVLET

ERZURUM

70

BAYBURT

DEVLET

BAYBURT

67

PİRİ REİS

VAKIF

İSTANBUL

65

AVRASYA

VAKIF

TRABZON

62

GEDİK

VAKIF

İSTANBUL

57

TOROS

VAKIF

MERSİN

56

ADANA BİLİM VE TEKNOLOJİ

DEVLET

ADANA

50

HAKKARI

DEVLET

HAKKARİ

49

ŞIRNAK

DEVLET

ŞIRNAK

16

PLATO MYO

VAKIF-MYO

İSTANBUL

14

İSTANBUL KAVRAM MYO

VAKIF-MYO

İSTANBUL

5

ADIGÜZEL

VAKIF-MYO

İSTANBUL

3

IĞDIR

DEVLET

IĞDIR

2

KAPADOKYA MYO

VAKIF-MYO

NEVŞEHİR

1

 

2015-YGS/LYS Tercih Analizleri-2 / Yerleşenlerin Tercih Sıralarına Göre Analizleri

2015-YGS/LYS Tercih Analizleri-2 / Yerleşenlerin Tercih Sıralarına Göre Analizleri

2015-YGS/LYS’de

Tüm üniversitelerde, 983.081 (2104’te 686.671) aday yerleşti.

Devlet üniversitelerinde, 832.665 (2014’te 581.777) aday yerleşti.

Vakıf üniversitelerinde 138.642 (2014’te 96.301) aday yerleşti.

KKTC ve yurtdışı üniversitelerinde 11.774 (2014’te 8.593) aday yerleşti.

Devlet üniversitelerinde yerleşenlerin tercih sırası ortalaması 5,79 (2014’te 7,42) oldu.

Vakıf üniversitelerinde tercih sırası ortalaması 6,11 (2014’te 6,21) oldu.

KKTC-Y. Dışı üniversitelerde tercih sırası ortalaması 7,02 (2014’te 7,00) oldu

2015-YGS/LYS’de yerleşenlerin tercihlerin sırasına göre analizleri:

ÜNİVERSİTE TÜRLERİ DEVLET VAKIF K.K.T.C. ve  Y. Dışı TÜM ÜNİ. TOPLAMI
YERLEŞEN SAYISI % YERLEŞEN SAYISI % YERLEŞEN SAYISI % YERLEŞEN SAYISI %
TERCİH SIRALARI 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014
1. Tercihine Yerleşen 252486 136109 30,32 23,40 25229 17456 18,20 18,13 2785 2289 23,65 26,64 280500 155854 28,53 22,70
2. Tercihine Yerleşen 111318 67176 13,37 11,55 21795 14939 15,72 15,51 1650 1258 14,01 14,64 134763 83373 13,71 12,14
3. Tercihine Yerleşen 75950 45734 9,12 7,86 17225 12176 12,42 12,64 976 729 8,29 8,48 94151 58639 9,58 8,54
4. Tercihine Yerleşen 57793 37227 6,94 6,40 12046 8293 8,69 8,61 787 483 6,68 5,62 70626 46003 7,18 6,70
5. Tercihine Yerleşen 45341 31083 5,45 5,34 9890 6693 7,13 6,95 615 391 5,22 4,55 55846 38167 5,68 5,56
6. Tercihine Yerleşen 36778 26899 4,42 4,62 7600 5099 5,48 5,29 520 349 4,42 4,06 44898 32347 4,57 4,71
7. Tercihine Yerleşen 31212 23927 3,75 4,11 6225 4224 4,49 4,39 509 309 4,32 3,60 37946 28460 3,86 4,14
8. Tercihine Yerleşen 26885 21597 3,23 3,71 5327 3638 3,84 3,78 481 263 4,09 3,06 32693 25498 3,33 3,71
9. Tercihine Yerleşen 23370 19126 2,81 3,29 4528 3138 3,27 3,26 371 243 3,15 2,83 28269 22507 2,88 3,28
1-9 Tercihine Yerleşen Toplamı 661133 408878 79,40 70,28 109865 75656 79,24 78,56 8694 6314 73,84 73,48 779692 490848 79,31 71,48
10 ve Üstü Tercihine Yerleşen 171532 172899 20,60 29,72 28777 20645 20,76 21,44 3080 2279 26,16 26,52 203389 195823 20,69 28,52
Toplam Yerleşen 832665 581777 138642 96301 11774 8593 983081 686671
Yerleşme Tercih Sırası Ortalaması 5,79 7,42 6,11 6,21 7,02 7,00 5,85 7,24

 

23.12.2014

2014-YGS/LYS’de her 4 adaydan 1’i İlk tercihine yerleşti

2014-YGS/LYS Tercih Analizleri-2

2014-YGS/LYS’de tüm üniversitelerde yerleşen 686.671 adaydan (2013’te 605.344), 155.854’ü (2013’te 160.665) 1. Tercihine yerleşti.

1. Terchine yerleşenler tüm yerleşenlerin %22,70’i (2013’te %26,54).


Devlet üniversitelerinde
yerleşen 581777 adaydan (2013’te 520.686), 136.109’u (2013’te 143.065) 1. Tercihine yerleşti.

Devlet üniversitelerine yerleşenlerin %23,40’ı (2013’te %27,48), 1. Tercihine yerleşti.

Vakıf üniversitelerinde yerleşen 96.301 adaydan (2013’te 76.993), 17.456’sı  (2013’te 15.838) 1. Tercihine yerleşti.

Vakıf üniversitelerine yerleşenlerin %18,13’ü (2013’te %20,57), 1. Tercihine yerleşti.

KKTC ve Yurtdışı üniversitelerinde yerleşen 8593 adaydan(2013’te 7.665), 2289’u (2013’te 1.762)  1. Tercihine yerleşti.

KKTC ve Yurtdışı üniversitelerine yerleşenlerin %26,64’ü (2013’te %22,99), 1. Tercihine yerleşti.

 

2014-YGS/LYS’de yerleşenlerin tercih sıralarına göre analizleri:

YERLEŞME TERCİH SIRALARI DEVLET ÜNİVERSİTELERİ % VAKIF ÜNİVERSİTELERİ % K.K.T.C. VE YURTDIŞINDAKİ ÜNİVERSİTELER % ÜNİVERSİTELER TOPLAMI %
1. Tercihine Yerleşen 136109 23,40 17456 18,13 2289 26,64 155854 22,70
2. Tercihine Yerleşen 67176 11,55 14939 15,51 1258 14,64 83373 12,14
3. Tercihine Yerleşen 45734 7,86 12176 12,64 729 8,48 58639 8,54
4. Tercihine Yerleşen 37227 6,40 8293 8,61 483 5,62 46003 6,70
5. Tercihine Yerleşen 31083 5,34 6693 6,95 391 4,55 38167 5,56
6. Tercihine Yerleşen 26899 4,62 5099 5,29 349 4,06 32347 4,71
7. Tercihine Yerleşen 23927 4,11 4224 4,39 309 3,60 28460 4,14
8. Tercihine Yerleşen 21597 3,71 3638 3,78 263 3,06 25498 3,71
9. Tercihine Yerleşen 19126 3,29 3138 3,26 243 2,83 22507 3,28
10 ve Üstü Tercihine Yerleşen 172899 29,72 20645 21,44 2279 26,52 195823 28,52
Toplam Yerleşen 581777 100,00 96301 100,00 8593 100,00 686671 100,00
Yerleşme Tercih Sırası Ortalaması 7,42 6,21 7 7,24

 

 

 

 

2013-YGS/LYS’de yerleşenlerin tercih sıraları şöyle gerçekleşmişti:

YERLEŞME TERCİH SIRASI

ÜNİVERSİTELER

DEVLET

%

VAKIF

%

K.K.T.C. VE YURTDIŞI

%

TÜMÜ

%

1. Tercihine Yerleşen

143.065

27,48

15.838

20,57

1.762

22,99

160.665

26,54

2. Tercihine Yerleşen

57.650

11,07

12.440

16,16

1.148

14,98

71.238

11,77

3. Tercihine Yerleşen

42.284

8,12

9.943

12,91

738

9,63

52.965

8,75

4. Tercihine Yerleşen

34.952

6,71

7.105

9,23

539

7,03

42.596

7,04

5. Tercihine Yerleşen

29.120

5,59

5.324

6,91

411

5,36

34.855

5,76

6. Tercihine Yerleşen

24.861

4,77

3.935

5,11

331

4,32

29.127

4,81

7. Tercihine Yerleşen

21.368

4,10

3.226

4,19

256

3,34

24.850

4,11

8. Tercihine Yerleşen

18.681

3,59

2.681

3,48

255

3,33

21.617

3,57

9. Tercihine Yerleşen

16.297

3,13

2.287

2,97

234

3,05

18.818

3,11

10. ve üzeri Tercihine Yerleşen

132.408

25,43

14.214

18,46

1.991

25,98

148.613

24,55

TÜM YERLEŞEN

520.686

 

76.993

 

7.665

 

605.344

 

 

2015-YGS/LYS’de tüm üniversitelerde 17.969.171 (2104’te 18.301.522) tercih yapıldı

2015-YGS/LYS Tercih Analizleri-1

2015-YGS/LYS’de

Tüm üniversitelerde, 17.969.171 (2104’te 18.301.522) tercih yapıldı.

Tüm üniversitelerde, tercih sırası ortalaması 11,06 (2014’te 11,37) oldu.

Devlet üniversitelerinde, 15.392.037 (2014’te 16.257.394) tercih yapıldı.

Vakıf üniversitelerinde 2.423.498 (2014’te 1.969.032) tercih yapıldı.

KKTC ve yurtdışı üniversitelerinde 153.636 (2014’te 75.096) tercih yapıldı.

Devlet üniversitelerinde tercih sırası ortalaması 11,13 (2014’te 11,43) oldu.

Vakıf üniversitelerinde tercih sırası ortalaması 10,66 (2014’te 10,85) oldu.

KKTC-Y. Dışı üniversitelerde tercih sırası ortalaması 10,32 (2014’te 11,08) oldu

2015-YGS/LYS’de tercihlerin sırasına göre analizleri:

ÜNİVERSİTE TÜRLERİ DEVLET VAKIF K.K.T.C. ve  Y. Dışı TÜM ÜNİ. TOPLAMI
  TERCİH SAYISI % TERCİH SAYISI % TERCİH SAYISI % TERCİH SAYISI %
TERCİH SIRALARI 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014
1. Tercih 1076124 1114185 6,99 6,85 149348 118900 6,16 6,04 14328 6676 9,33 8,89 1239800 1239761 6,90 6,77
2. Tercih 1005504 1032248 6,53 6,35 155611 123606 6,42 6,28 12698 5764 8,26 7,68 1173813 1161618 6,53 6,35
3. Tercih 939309 965179 6,10 5,94 156752 124841 6,47 6,34 11246 5142 7,32 6,85 1107307 1095162 6,16 5,98
4. Tercih 896345 915928 5,82 5,63 151644 121183 6,26 6,15 10284 4601 6,69 6,13 1058273 1041712 5,89 5,69
5. Tercih 848662 865260 5,51 5,32 146224 117275 6,03 5,96 9383 4075 6,11 5,43 1004269 986610 5,59 5,39
6. Tercih 802812 818185 5,22 5,03 139780 111280 5,77 5,65 8148 3728 5,30 4,96 950740 933193 5,29 5,10
7. Tercih 758993 774498 4,93 4,76 131705 105141 5,43 5,34 7370 3409 4,80 4,54 898068 883048 5,00 4,82
8. Tercih 717459 734455 4,66 4,52 124016 99046 5,12 5,03 6728 3102 4,38 4,13 848203 836603 4,72 4,57
9. Tercih 677569 696434 4,40 4,28 115920 92722 4,78 4,71 6253 2950 4,07 3,93 799742 792106 4,45 4,33
1-9 Tercih Toplamı 7724792 7918386 50,19 48,71 1273015 1016008 52,53 51,60 88453 41461 57,57 55,21 9082230 8971827 50,54 49,02
10 ve Üstü Tercih 7669260 8341022 49,83 51,31 1152498 955038 47,56 48,50 67198 35649 43,74 47,47 8888956 9331709 49,47 50,99
Toplam Tercih 15392037 16257394   2423498 1969032   153636 75096   17969171 18301522  
Tercih Sırası Ortalaması 11,13 11,43   10,66 10,85   10,32 11,08   11,06 11,37  

23.12.2015

2014-YGS/LYS Tercih Analizleri-1

2014-YGS/LYS’de tüm üniversitelerde 18.301.522 tercih yapıldı. Tüm üniversitelerde tercih sırası ortalaması 11,37.

Devlet üniversitelerinde 16.257.394; Vakıf üniversitelerinde 1.969.032 tercih yapıldı. Devlet üniversitelerinde tercih sırası ortalaması 11,43. Vakıf üniversitelerinde tercih sırası ortalaması 10,85.

KKTC ve yurtdışı üniversitelerinde 75.096 tercih yapıldı. KKTC ve yurtdışı üniversitelerinde tercih sırası ortalaması 11,08.

2014-YGS/LYS’de tercihlerin sırasına göre analizleri:

  DEVLET ÜNİVERSİTELERİ % VAKIF ÜNİVERSİTELERİ % K.K.T.C. VE YURTDIŞINDAKİ ÜNİVERSİTELER % ÜNİVERSİTELER TOPLAMI %
1. Tercih 1114185 6,85 118900 6,04 6676 8,89 1239761 6,77
2. Tercih 1032248 6,35 123606 6,28 5764 7,68 1161618 6,35
3. Tercih 965179 5,94 124841 6,34 5142 6,85 1095162 5,98
4. Tercih 915928 5,63 121183 6,15 4601 6,13 1041712 5,69
5. Tercih 865260 5,32 117275 5,96 4075 5,43 986610 5,39
6. Tercih 818185 5,03 111280 5,65 3728 4,96 933193 5,10
7. Tercih 774498 4,76 105141 5,34 3409 4,54 883048 4,82
8. Tercih 734455 4,52 99046 5,03 3102 4,13 836603 4,57
9. Tercih 696434 4,28 92722 4,71 2950 3,93 792106 4,33
10 ve Üstü Tercih 8341022 51,31 955038 48,50 35649 47,47 9331709 50,99
Toplam Tercih 16257394 100,00 1969032 100,00 75096 100,00 18301522 100,00
Tercih Sırası Ortalaması 11,43 10,85 11,08 11,37

 

 

2013-YGS/LYS’de tercihlerin sırasına göre analizleri şöyle gerçekleşmişti:

TERCİH SIRASI

ÜNİVERSİTELER

DEVLET

%

VAKIF

%

K.K.T.C. VE YURTDIŞI

%

TÜMÜ

%

1

985.817

6,75

97.256

6,29

5.967

9,07

1.089.040

6,72

2

909.260

6,23

99.990

6,46

5.349

8,13

1.014.599

6,26

3

850.940

5,83

100.400

6,49

4.780

7,27

956.120

5,90

4

808.869

5,54

97.376

6,29

4.246

6,46

910.491

5,61

5

765.782

5,24

94.200

6,09

3.792

5,77

863.774

5,33

6

725.583

4,97

89.237

5,77

3.424

5,21

818.244

5,05

7

688.328

4,71

83.990

5,43

3.075

4,68

775.393

4,78

8

654.686

4,48

78.925

5,10

2.829

4,30

736.440

4,54

9

622.886

4,27

73.448

4,75

2.587

3,93

698.921

4,31

10+

7.591.054

51,98

732.383

47,34

29.712

45,18

8.353.149

51,51

TOPLAM TERCİH

14.603.205

 

1.547.205

 

65.761

 

16.216.171

 

TERCİH/KONTENJAN

11,537

 

10,640

 

10,723

 

11,448

 

 

Açık liseden örgüne geçiş için son şans

 Açık liseden örgüne geçiş için son şans

MEB Açıklaması:

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş, tercih, yerleştirme ve nakil işlemleri 2015 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e- Kılavuzu ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmıştır.

Bu süreçte örgün ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen bazı öğrencilerimiz, tercih yapmadıkları veya tercih ettikleri herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemedikleri için açık öğretim lisesine yönlendirilmişlerdir.

Söz konusu öğrenciler 20 Ekim 2015 tarihi mesai bitimine kadar herhangi bir ortaöğretim kurumuna başvurarak nakil ve geçiş talebinde bulunabileceklerdir. Bu öğrencilerin nakil ve geçiş işlemleri,  örgün ortaöğretim kurumlarına devam eden diğer öğrencilerin nakil ve geçiş talepleri ile birlikte taban puan ve açık kontenjan esasına göre 21 Ekim 2015 tarihinde okul müdürlüklerince değerlendirilerek, e-okul üzerinden açıklanacaktır.

13.09.2015

Liselere yerleştirmeler tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, 2015-2016 öğretim yılında sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9’uncu sınıflarına başlayacak öğrencilerin, merkezi yerleştirme işlemlerinin tamamlandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanlarına (YEP) göre 6-16 Temmuz’da tercihlerin alındığı ve yerleştirme işlemleri sonuçlarının 14 Ağustos’ta açıklandığı anımsatıldı.

Açıklamada, “Bu tarihlerde tercihte bulunan 1 milyon 108 bin 182 öğrenciden 1 milyon 36 bin 809 öğrenci tercihlerinden birine yerleşirken, tercih yaptıkları halde yerleşemeyen 71 bin 373 öğrenci ise açık öğretim kurumlarına sistem tarafından yönlendirildi. Yapılan bu yerleştirme işleminden sonra 14 Ağustos 2015 tarihi itibarıyla ortaöğretim kurumlarında bulunan boş kontenjan sayısı 248 bin 908 olarak gerçekleşti” denildi.

Üç dönem halinde yapılan yerleştirmeye esas nakil işlemleri kapsamında da 17-21 Ağustos’ta müracaat eden 434 bin 615 öğrenciden 101 bin 12’sinin tercihleri doğrultusunda bir başka okula nakil olduğu aktarılan açıklamada, 24-28 Ağustos’ta başvuran 341 bin 166 öğrenciden 69 bin 742’sinin, 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde müracaat eden 283 bin 795 öğrenciden ise 64 bin 784’ünün tercihleri doğrultusunda bir başka okula nakil olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2014/2015 TEOG kapsamında açık öğretim kurumlarına yerleşen 3 bin 495 öğrenciden 3 bin 344’ü, 7-10 Eylül 2015 tarihleri arasında nakil başvurusunda bulunarak Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları tarafından boş kontenjanı bulunan örgün eğitim kurumlarına yerleştirildi.

Böylece 2015-2016 öğretim yılında sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarının 9’uncu sınıflarına başlayacak öğrencilerin merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmış oldu. Bundan sonra nakil talebinde bulunacak öğrenciler için ‘Orta Öğretim Kurumları Nakil Yönetmeliği’ hükümleri geçerli olacak.”

1 Eylül 2015

Lisesini beğenmeyen öğrenciler için üçüncü nakil başvuruları başladı

3. Nakil Başvuruları İçin:

https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV00008.ASPX

başvurular 4 Eylül 2015’te sona erecek.

Adaylar, nakil olmak istedikleri 3 liseyi tercih edebilecek.

Lisesini beğenmeyen öğrenciler için ikinci nakil sonuçları açıklandı

Yerleştirmeye esas ikinci nakil işlemlerinin sonuçları, e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edildi.

Sonuçlar İçin:

http://www.meb.gov.tr/index.php

Boş Kontenjanlar İçin:

https://e-okul.meb.gov.tr/external.htm

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) uygulaması kapsamında lise nakillerinde 2. nakil dönemi sonuçlarını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 2014-2015 öğretim yılı “Temel Eğitimden Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi” kapsamında 8’nci sınıflara yönelik 6-16 Temmuz’da tercihlerin alındığı, yerleştirme sonuçlarının da 14 Ağustos’ta ilan edildiği anımsatıldı.

Bu kapsamda tercih yapan 1 milyon 108 bin 182 öğrenciden, 1 milyon 36 bin 809’unun tercihlerinden birine yerleştiği belirtilen açıklamada, 71 bin 373 öğrenci ise tercihlerinden birine yerleşemediğinden açık öğretim kurumlarına yönlendirildiği ifade edildi.

Açıklamaya göre, yerleştirmeye esas nakiller için 17-21 Ağustos’ta 434 bin 615 öğrenci müracaatta bulundu ve 101 bin 12’si tercihleri doğrultusunda bir başka okula nakiledildi.

Yerleştirmeye esas nakiller için 24-28 Ağustos’ta ise 341 bin 166 öğrenci müracaatta bulundu, bu öğrencilerden 69 bin 742’sinin tercihleri doğrultusunda bir başka okula nakilleri gerçekleştirildi.

TEOG kapsamında, nakil için 24-28 Ağustos’ta tercih yapan öğrenciler sonuçlarını, T.C kimlik numaralarıyla  “www.meb.gov.tr” adresinden öğrenebilecek.

3. dönem nakil başvuruları bugünden itibaren yapılacak

Öğrenciler, üçüncü dönem nakil başvurularını ise bugünden itibaren 4 Eylül’e kadar yapacak, sonuçları 7 Eylül’de açıklanacak.

Öğrenciler, bu süreler içerisinde yerleştirmeye esas nakil başvurusu için boş kontenjan şartı aranmaksızın 3 tercih yapacak ve tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğünden, boş kontenjan şartı aramaksızın yapıp onaylatabilecek. Yerleştirmeye esas nakil süreci 7 Eylül itibarıyla sona erecek. Ayrıntılı bilgi için “http://odsgm.meb.gov.tr” adresinde Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu da yayınlandı.

24 Haziran 2015

Yerleştirmeye esas ikşncş nakil işlemlerinin sonuçları, bugün ( 24 Ağustos 2015’te) e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edildi.

Boş kontenjanlar da açıklandı.

İkinci nakil işlemleri başladı. Nakil başvuruları 28 Ağustos 2015’te sona erecek. İkinci nakil sonuçları 31 Ağustos 2015’te açıklanacak.

Sonuçlar ve Boş Kontenjanlar İçin:

https://e-okul.meb.gov.tr/external.htm

21 Ağustos 2015

Lisesini beğenmeyen öğrenciler için ilk nakil dönemi bugün sona eriyor

2015-TEOG Lise Yerleştirme Sonuçları Yarın Açıklandı / Boş Kontenjanlar Açıklandı / Nakil Tercihleri Başladı ilk nakil dönemi yarın sona eriyor.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG–2015 Lise Tercihleri 6 Temmuz 2015’te başladı ve 16 Temmuz 2015 13.00’te sona erdi.

Sonuçlar http://teog2015.meb.gov.tr/ da açıklandı.

Boş Kontenjanlar:

http://www.sinavlar.gov.tr/kontenjan.aspx

Yerleştirmeye Esas Puanı hesaplanan 1 milyon 288 bin 315 öğrencimizden; 1 milyon 108 bin 182’si tercih başvurusunda bulunmuştur. Tercihte bulunan öğrencilerimizin % 94’ünü oluşturan 1 milyon 36 bin 809 öğrencimiz tercihlerinden birine yerleştirilmiştir. İlk beş tercihine yerleşen öğrenci sayımız % 66 ile 736 bin 796, ilk on tercihine yerleşen öğrenci sayımız % 87 ile 960 bin 136’dır. Tercih yaptıkları halde tercihlerinden birine yerleşemeyen 71 bin 373 öğrencimiz ile hiçbir tercihte bulunmamış ve herhangi bir özel öğretim kurumuna kaydını yaptırmamış öğrencilerimiz açık öğretim kurumlarına yerleştirilmiştir. Yerleştirme sonunda okullarımızda halen 248 bin 908 boş kontenjan bulunmaktadır.

Hiçbir tercihte bulunmayan veya tercihte bulunduğu halde tercihlerinden birine yerleşemeyerek açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrencilerimiz ile tercihleri doğrultusunda bir ortaöğretim kurumuna yerleşen öğrencilerimiz istemeleri hâlinde 17-21 Ağustos 2015, 24-28 Ağustos 2015, 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr adresinden yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir. Öğrencilerimiz bu süreler içerisinde yerleştirmeye esas nakil başvurusu için boş kontenjan şartı aranmaksızın 3 (üç) tercih yapacaklar ve tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğünden onaylatacaklardır. Yerleştirmeye esas nakil süreci 7 Eylül 2015 tarihi itibarıyla sona erecektir. Ayrıntılı bilgi odsgm.meb.gov.tr/ adresinden Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna ulaşarak edinilebilir.

Nakiller nasıl yapılacak?

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek.

Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak. Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek.

Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek.

Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için 7-10 Eylül´de, istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül´de eğitim öğretime başlanacak.

TEOG kapsamında yapılan merkezi sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanan özel okulların kayıt işlemleri ise 24 Haziran-5 Temmuz´da tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 10 Temmuz´da yapılacak.

Yerleştirme sonuçları 14 Ağustos´ta ilan edilecek

Öğrencilerin liselere yerleştirme işlemleri için 6-16 Temmuz´da saat 13.00´e kadar tercihler alınacak.

Yerleştirme sonuçları, 14 Ağustos´ta ilan edilecek. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 17-21 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 24 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 24-28 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 31 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 31 Ağustos-4 Eylül´de yapılacak ve sonuçlar 7 Eylül´de açıklanacak.

Öte yandan, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları 7-10 Eylül´de alınacak ve sonuçları da 11 Eylül´de ilan edilecek.

TEOG-2015 Lise Tercih Ekranı Erişime Açıldı

1.287.947  Öğrenci İle gerçekleşen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG–2015 Lise Tercihleri 6 Temmuz’da Başlıyor.

Tercih Ekranı:

https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV00008.ASPX

Nasıl Tercih Yapılacak?

http://oges.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2015_06/18102615_2015tercihyerletirmeklavuzuskasorulansorular17062015.pdf

Tercih Kılavuzu:

http://oges.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2015_05/28011227_28052015tercihyerlestirmeklavuz_gncl.pdf

Kontenjanlar ve liselerin 2014 %’lik dilimleri için:

https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV08008.ASPX

İstanbul Ankara İzmir Kontenjanlr ve %’lik Dilimler:

http://www.egitimvegelecek.com/?p=15761

http://www.egitimvegelecek.com/?p=15763

http://www.egitimvegelecek.com/?p=15856

Tercih Robotu:

Kontenjanlar ve liselerin 2014 %’lik dilimleri için:

https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV08008.ASPX

Sonuçlar için:

http://teog2015.meb.gov.tr

Sınav İtirazları İçin:

http://esinav.meb.gov.tr/ItirazGiris.aspx

 

Tercih Tanıtım Videosu:

http://www.meb.gov.tr/teog-yerlestirmeleri-icin-tanitim-videosu/haber/8967/tr#

Tercihler Nasıl Yapıacak?

Yeni kılavuza göre, 8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü esas alınarak yapılacak.

Tek tip ve bir defa tercih alınarak yerleştirme yapılacak. Yedek yerleştirme yapılmayacak. Öğrencilere 25 okul tercih hakkı verilecek. Tercih başvurusunda bulunmayan öğrencinin kaydı otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yapılacak. Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yapmış olanlar tercih hakkını kullanmış sayılacak. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek.

TEOG-2015 Liselere Geçiş Yönergesi Yayımlandı

Yönerge İçin:

http://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2015/yonerge/ortaogretimkurumlarinagecisyonergesi2015.pdf

19 Mayıs 2015

TEOG-2015 2. Dönem mazeret sınavları soru-cevapları yayımlandı

Sorular ve Cevaplar İçin: http://www.eba.gov.tr/teog/ortaksinav.html

15 Mayıs 2015

TEOG’da bu hafta sonu 5.404 öğrenci için mazeret sınavları yapılacak

TEOG sistemi kapsamında yapılacak mazeret sınavına, toplam 5 bin 404 öğrenci katılacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 8. sınıflar için Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında mazeret sınavları yarın ve pazar günü gerçekleştirilecek. MEB tarafından yapılan 2. dönem merkezi ortak sınavlarına mazereti nedeniyle giremeyen öğrenciler, 16 Mayıs Cumartesi ve 17 Mayıs Pazar günü sınava alınacak. Sınav yurtiçinde 586 merkezde 5 bin 242 öğrencinin; yurtdışında 2 merkezde 162 öğrencinin katılımıyla yapılacak. Sınav eş zamanlı yurtiçi ve dışında, saat 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacak, saat 12.00’de sona erecek. Öğrenciler,  cumartesi  günkü 1. oturumda; Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden; pazar günkü 2. oturumda ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden, Bakanlığın belirlediği merkezlerde sınava girecek. Sınav sonuçları, haziran ayı içerisinde açıklanacak.

6 Mayıs 2015

TEOG–2015 İkinci Aşama 1. ve 2. Oturum Sınav Sonuçları 5 Haziran’da Açıklancak

970 Merkez 18.349 Okul 93.938 Salonda, yurt dışında 8 ülkede 16 merkezde, 224.574 Öğretmen Gözetiminde 1.282.512 Öğrenci İle TEOG–2015 İkinci Aşama 1. ve 2. Oturum Sınavları Yapıldı.

2. Dönem Sınav Dersleri, Ders Saatleri, Sınav Tarihleri, Soru Sayıları ve Süreleri

TARİH

SAAT

DERS

SORU SAYISI

SÜRE

29 Nisan 2014 Çarşamba

09.00

TÜRKÇE

20

40 dk.

29 Nisan 2014 Çarşamba

10.10

MATEMATİK

20

40 dk.

29 Nisan 2014 Çarşamba

11.20

DİN KÜLTÜRÜ

20

40 dk.

30 Nisan 2014 Perşembe

09.00

FEN VE TEKNOLOJİ

20

40 dk.

30 Nisan 2014 Perşembe

10.10

İNKILAP TARİHİ

20

40 dk.

30 Nisan 2014 Perşembe

11.20

YABANCI DİL

20

40 dk.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG Merkesi Sınavlar MS kapsamında, 8. sınıf öğrencilerinin girmesi gereken merkezi ortak sınavların ilk aşaması, birinci dönem 26-27 Kasım 2014’te, mazeret sınavları 13-14 Aralık 2014’te yapıldı.
TEOG–2015 İkinci Aşama 1. ve 2. Oturum Sınavları Yapıldı. Mazeret sınavları ise 16-17 Mayıs 2015’te gerçekleştirilecek.
Sınavda öğrencilere dört ayrı kitapçık verilecek.

Millî Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 29 Nisan’da başlayacak ikinci dönem ortak sınavları için iş ve işlemlerinin yürütüldüğü kampüste güvenlik tedbirlerini artırdı.

Bu kapsamda, sınav evraklarının basım aşaması olan kapalı devre süresince, 24 saat esaslı silahlı nöbetçi uygulamasına geçildi. Sınav evrakının sevkiyatında kullanılan kamyonların kapıları ve sınav merkezlerinde bulunan “sınav kutuları muhafaza odaları”nın güvenliği, özel kilit sistemi ve emniyet ile jandarma güçlerinin, 24 saat esasına dayalı tuttuğu nöbetle sağlandı. Güvenlik tedbirinin, evrakların sınav merkezine dönüşü aşamasında da alınması için tedbirler alındı. Bu çerçevede, tüm araçlar gidiş ve dönüşlerinde GPS ile sürekli takip edilecek.

Sınav için 10 bin soru hazırlandı

Sınav sorularını hazırlamak için Türkiye´nin çeşitli okullarından 93 öğretmen görevlendirildi. Bu öğretmenlere soru hazırlamada uzmanlaşmış 42 öğretmen de destek verdi. Ayrıca, soruları hazırlama ve redaksiyon aşamasında 135 öğretmen çalıştı ve sorular 28 ölçme değerlendirme ve alan uzmanı akademisyen tarafından incelendi. Yaklaşık 10 bin soru, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının programı ölçü alınarak kazanım esaslı hazırlandı.

Tasarıma önem verildi

Soru kitapçıklarının biçim ve içeriği, soru nitelikleri, görselleri ve soruların yerleştirildiği zemin yenilendi. Ayrıca kitapçığın ön yüzündeki kalabalık uyarı bölümleri, gerekli olanların dışında arka sayfaya alınarak öğrencinin göz ve zihin yorgunluğunun önüne geçildi.

Az gören ve görme engelli öğrenciler için var olan sorular içerik ve biçim açısından düzenlendi.

Kapalı dönemdeki personel sınav sonrası çıkacak

Baskı sürecinde kapalı dönem çalışmasına katılan 60 personel sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra 23 Mart-30 Nisan arası kapalı devre çalışmasına alındı.

 “Türkçe, matematik, din kültürü” yazılıları yarın

Yarınki oturumda, sırasıyla Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılıları gerçekleştirilecek. Ortak sınavlar; ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullar ile yurt dışında KKTC ve MEB´e bağlı okulların bulunduğu, sınav için uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20´de başlayacak ve aynı anda yapılacak.

Ortak sınavlarda, her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak, değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Ortak sınavlarda A, B, C ve D kitapçığı olmak üzere dört kitapçık verilecek. Sınav süresi her ders için 40 dakika olacak. Dinlenme süresi ise 30´ar dakika olacak.

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilere ise alacakları sınav hizmetinden dolayı, her bir ders için sınav süresi 55´er dakika, dinlenme süresi ise 15´er dakika verilecek.

Her bir ders sınavı için salonlara 20´şer öğrenci yerleştirilecek, öğrencilerin sıralara tek tek oturması sağlanacak.

Her dersin sınavı başladıktan sonra ilk 15 dakika içinde gelen öğrenciler sınava alınacak ancak bu öğrencilere ek süre verilmeyecek.

Öğrenciler, sınav salonlarına, saat fonksiyonu dışında özellikleri olan saat, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi ile çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz ve radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla alınmayacak. Bu gereçleri bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, tutanakla geçersiz sayılacak.

Ortak sınavın ikinci oturumu ise 30 Nisan Perşembe günü yapılacak. İkinci oturumda ise fen ve teknoloji, T.C inkılâp tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek.

119 öğrenci evde sınava girecek

Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak. Ancak, sınavdan önce özel gereksinimini belgelendiren 2 öğrenci hastanede, 119 öğrenci evde, 8 bin 328 öğrenci tek kişilik sınıflarda sınava alınacak.

Sınav, yurt genelinde 970 merkezde 18 bin 349 okulda, yurt dışında 8 ülkede 16 merkezde 282 bin 512 öğrencinin katılımıyla yapılacak. Sınavda, 224 bin 574 kişi, 93 bin 938 salonda görev alacak. Sınava, 1 milyon 282 bin 512 öğrenci katılacak. Öğrencilerden, 1 milyon 281 bin 607´si İngilizce, 403´ü Fransızca, 355´i Almanca, 8´i İtalyancadan sınava girecek. 139 öğrenci ise yabancı dil dersi sınavından muaf tutulacak.

Sınav soru kitapçıkları, ikinci gün oturumu tamamlandıktan sonraki gün, isteyen öğrencilere dağıtılacak.

Mazeret sınavları 16-17 Mayıs´ta

Mazeret sınavları ise 16-17 Mayıs´ta gerçekleştirilecek. Sonuçlar haziran ayında açıklanacak.

Ortak sınavların gerçekleştirileceği günlerde, sınavların yapıldığı okullardaki 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri ve ortaokullarla aynı bahçede eğitim gören diğer okullardaki öğrenciler ders yapmayacak.

TEOG soru ve cevapları EBA´da yayımlanacak

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi kapsamında ortaokul 8´inci sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem ortak sınavının soru ve cevaplarını, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden öğretmenlerin anlatımıyla videolu olarak yayımlayacak.

Bakanlık, ilk oturumu yarın yapılacak 8. sınıf 2. dönem ortak sınavının, soru ve cevaplarına ilişkin yeni bir uygulamaya imza atacak.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile Ölçme ve Değerlendirme Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliğiyle, perşembe günü gerçekleştirilecek son oturumun hemen ardından, soru ve cevaplar, hem yazılı hem de ders öğretmenlerinin anlatımıyla videolu olarak EBA portalın web adresi “www.eba.gov.tr” üzerinden yayımlanacak.

İlk oturum testleri, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine ait soru ve cevaplarının videolu anlatımı perşembe günü saat 13.00´de, ikinci oturumun fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, İngilizce derslerine ait ortak sınav soru ve cevaplarının videolu anlatımı da perşembe günü saat 14.00 ile 16.00 arasında EBA´da yayımlanacak.

EBA´da neler var?

MEB´in eğitim bilişim ağı EBA´da farklı içeriklerle hazırlanmış 150 binin üzerinden dijital eğitim içeriği bulunuyor. Bakanlık, EBA portal üzerinden merkezi ortak sınavlara girecek 8. sınıf öğrencileri için 6 dersten hazırladığı ders videolarını bir süre önce yayımlamaya başlamıştı.

Portala, cep telefonlarından, tabletlerden ya da tüm bilgisayarlardan ulaşılabiliyor. Her kademede öğrencinin videolu ders içeriklerine ulaşabildiği EBA portalının 2 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

Ortak sınavlar öncesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illere genelge gönderildi. Genelgeye göre, ortak sınavlarda görevlendirilecek öğretmenlerin kendi okulları ve branşları haricinde görevlendirilmelerine dikkat edilecek. Ortak sınavların yapıldığı günlerde sınavların yapıldığı okulda ders yapılmayacak. Ortak sınavlarda görevli olmayan ancak o gün dersi olan okulun öğretmenleri de sınavların yapıldığı gün en geç 09.00’da kendi okullarında hazır bulunacak. Sınav başladıktan sonra görevine ihtiyaç duyulmayan öğretmenler okuldan ayrılacak. Özel durumları nedeniyle (bina değişikliği gibi) kendi okullarında sınava giremeyen ve sınava girebilmeleri için bütün öğrencileri bir başka okula yerleştirilen okul idarecilerinden en az birinin bu sınavın gerçekleştirileceği okulda, bina sınav komisyonunda görevlendirilmesine dikkat edilecek. Bu öğrenciler için önceden basılmış sınav evrakı geçerli olacak. Özel okullarda yapılacak sınavlar için MEB’in kadrolu öğretmenlerinin bina sınav komisyonu, salon başkanı, gözetmen olarak görevlendirilmeleri ve sınav yapılan özel okulun yöneticilerinden olmak üzere en az iki idarecinin de bina sınav komisyonuna yardımcı olacak şekilde binada bulunması sağlanacak. Naklen yer değişikliği ve benzeri hallere bağlı zorunlu ikamet değiştiren, başka il ve ilçelerdeki okullara nakil olan veya ailesi tarım işçisi olarak çalışan öğrencilerin durumları, Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafından sisteme işlenemeyen, sınavda özel hizmet alması gereken öğrencilerin durumları, cezaevlerinde tutuklu veya hükümlü bulunan 8. sınıf öğrencilerinin durumları, yurt dışında MEB’e bağlı olmayan okullarda öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerinden sınava girme talebinde bulunanların durumları ve açık öğretim ortaokulu öğrencilerinden sınava girme talebinde bulunanların durumları da milli eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilecek. Bu durumdaki öğrencilerin, bulundukları il ve ilçelerdeki sınav merkezlerinin yedek salonlarında, evde, hastanede veya cezaevinde gerekli tedbirler alınarak sınava alınmaları sağlanacak.

970 Merkez 15.353 Okul 93.589 Salonda 215.000 Öğretmen Gözetiminde 1.287.847 Öğrenci İle TEOG–2015 İkinci Aşama   Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş TEOG-2015’te ilk aşama ortak sınavlar 26-27 Kasım 2014’te yapılmıştı TEOG-2015’te tüm ortaokul 8. Sınıf öğrencileri için, her iki öğretim yarıyılında, Fen Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil derslerinin ikinci (2.) ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin ise birinci (1.) okul sınavları olmak üzere 12 okul sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı MEB denetiminde merkezi olarak uygulanıyor. İlk yarıyılda sınavlar 26-27 Kasım 2014’te yapılmıştı, 2. Yarıyılda ise 29-30 Nisan 2015’te yapılacak. Merkezi sınavların soruları MEB tarafından hazırlanıyor. Sınavların kapsamı okul sınavlarından olduğu gibi sınava kadar o derslerde işlenmiş olan tüm konulardan oluşuyor. Sınavlar çoktan seçmeli. Yanlış seçenekler doğru seçenekleri götürmüyor. Sınavda her ders için 20 soru var. Öğrencilerin soruları 40 dakika içinde çözmeleri isteniyor. Her sınav arasında 20 dakikalık aralar var. Öğrenciler sınavlara kendi okullarında giriyor. Gözetmen öğretmenler ise kendi öğretmenleri dışındaki görevlendirilmiş öğretmenlerden oluşuyor. Kopya çekilmesini önlemek için sınavlar 2 ayrı formda oluşturuluyor.

DÖNEM

SINAV TARİHLERİ

MAZERET SINAVI TARİHLERİ

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI

1.       Dönem

26-27 Kasım 2014

Çarşamba-Perşembe

13-14 Aralık 2014

Cumartesi – Pazar

Ocak 2015

2.       Dönem

29-30 Nisan 2015

Çarşamba-Perşembe

16-17 Mayıs 2015

Cumartesi – Pazar

Haziran 2015

1. Dönem Sınav Dersleri, Ders Saatleri, Sınav Tarihleri, Soru Sayıları ve Süreleri

TARİH

SAAT

DERS

SORU SAYISI

SÜRE

26 Kasım 2014 Çarşamba

09.00

TÜRKÇE

20

40 dk.

26 Kasım 2014 Çarşamba

10.10

MATEMATİK

20

40 dk.

26 Kasım 2014 Çarşamba

11.20

DİN KÜLTÜRÜ

20

40 dk.

27 Kasım 2014 Perşembe

09.00

FEN VE TEKNOLOJİ

20

40 dk.

27 Kasım 2014 Perşembe

10.10

İNKILAP TARİHİ

20

40 dk.

27 Kasım 2014 Perşembe

11.20

YABANCI DİL

20

40 dk.

2. Dönem Sınav Dersleri, Ders Saatleri, Sınav Tarihleri, Soru Sayıları ve Süreleri

TARİH

SAAT

DERS

SORU SAYISI

SÜRE

29 Nisan2015 Çarşamba

09.00

TÜRKÇE

20

40 dk.

29 Nisan2015 Çarşamba

10.10

MATEMATİK

20

40 dk.

29 Nisan2015 Çarşamba

11.20

DİN KÜLTÜRÜ

20

40 dk.

30 Nisan 2015 Perşembe

09.00

FEN VE TEKNOLOJİ

20

40 dk.

30 Nisan 2015 Perşembe

10.10

İNKILAP TARİHİ

20

40 dk.

30 Nisan 2015 Perşembe

11.20

YABANCI DİL

20

40 dk.

 

Sınav sonunda, her ders için 100 üzerinden puan verilecek. Sonra bu puanlar, her dersin katkı katsayısına göre ağırlıklıandırılacak. Her dönem için, 6 dersin tümünün ağırlıklı puanlarının toplamı önce 18’e, sonra 100’e bölünecek, sonra da 700 ile çarpılarak (ya da kısaca 0,39 ile çarpılarak) 700 tam puan üzerinden Ağırlıklı Merkezi Sınav Puanı ASP hesaplanacak. İki dönemin Ağırlıklı Merkezi Sınav Puanı ASP’nin ortalaması genel OGES-ASP’yi verecek.

DERS

DERS SAATİ SSAYISI

KATKI KATSAYISI

FEN VE TEK.

4

4

MATEMATİK

4

4

TÜRKÇE

5

4

YABANCI DİL

4

2

DİN KÜLTÜRÜ

2

2

İNKILAP TARİHİ

2

2

  1.Dönem ASP: (((Türkçe SP x 4 + Mat.SP x 4 + Fen Tek. SP x 4 + İnkılap Tar. SP x 2 + Y. Dil SP x 2 + Din K. SP x 2) /18) /100))*700 Ya da (Türkçe SP x 4 + Mat.SP x 4 + Fen Tek. SP x 4 + İnkılap Tar. SP x 2 + Y. Dil SP x 2 + Din K. SP x 2) * 0,389   2.Dönem ASP: (((Türkçe SP x 4 + Mat.SP x 4 + Fen Tek. SP x 4 + İnkılap Tar. SP x 2 + Y. Dil SP x 2 + Din K. SP x 2) /18) /100))*700 Ya da (Türkçe SP x 4 + Mat.SP x 4 + Fen Tek. SP x 4 + İnkılap Tar. SP x 2 + Y. Dil SP x 2 + Din K. SP x 2) * 0,389   Genel ASP: (1. Dönem ASP + 2. Dönem ASP) / 2   Örnek ASP:

DERS

1. DÖNEM

2. DÖNEM

ASP

MS PUANI

MS ASP

ASP

MS PUANI

MS ASP

ASP

 

FEN VE TEK.

100

400

 

100

400

 

 

MATEMATİK

100

400

100

400

TÜRKÇE

100

400

100

400

YABANCI DİL

100

200

100

200

DİN KÜLTÜRÜ

100

200

100

200

İNKILAP TARİHİ

100

200

100

200

 

 

1800

700

 

1800

700

ASP

 

700

ASP Kısa Yol Formülü: (Türkçe Doğru x 3,89 + Mat. Doğru x 3,89 + Fen Tek. Doğru x 3,89 + İnkılap Tar. Doğru x 1,94 + Y. Dil Doğru x 1,94  + Din K. Doğru x 1,94)   ASP’de Derslerin Puana Katkı %’leri

%
TÜRKÇE 22,22
MATEMATİK 22,22
FEN VE TEKNOLOJİ 22,22
İNKILAP TARİHİ 11,11
YABANCI DİL 11,11
DİN KÜLTÜRÜ 11,11

ASP’nin %70’i ile birlikte, ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin 6-7-8. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanları YBP’lerin ortalamasının %30’u kullanılarak, önce 1000 üzerinden Yerleştirmeye Esas Puan YEP hesaplanacak. Sonra bulunan puan 2’ye bölünerek 500 tam puan üzerinden Yerleştirmeye Esas Puan YEP hesaplanacak. Ortaokul 8. Sınıf öğrencileri, Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Öğretmen, Anadolu İmam-Hatip, Anadolu Meslek-Teknik liseler gibi liselere, tercihleri doğrultusunda YEP’lerine göre yerleştirilecek. YEP: ((ASP + 6 YBP + 7 YBP + 8 YBP)) / 2           Örnek YBP:

DERS

YBP

6. SINIF

100

7. SINIF

100

8. SINIF

100

ORTALAMA

100

  Örnek YEP:

DERS

1. DÖNEM

2. DÖNEM

ASP

MS PUANI

MS ASP

ASP

MS PUANI

MS ASP

ASP

FEN VE TEK.

100

400

 

100

400

 

 

MATEMATİK

100

400

100

400

TÜRKÇE

100

400

100

400

YABANCI DİL

100

200

100

200

DİN KÜLTÜRÜ

100

200

100

200

İNKILAP TARİHİ

100

200

100

200

 

 

1800

700,00

 

1800

700,00

ASP

700,00

SINIF

YBP

6

100

7

100

8

100

YEP

500,00

      YEP’te Derslerin ve YBP’lerin Puana Katkı %’leri

%
TÜRKÇE 15,56
MATEMATİK 15,56
FEN VE TEKNOLOJİ 15,56
İNKILAP TARİHİ 7,78
YABANCI DİL 7,78
DİN KÜLTÜRÜ 7,78
DERSLER TOPLAM 70,00
YBP 6. SINIF 10,00
YBP 7. SINIF 10,00
YBP 8. SINIF 10,00
YBP’LER TOPLAM 30,00

  YEP Kısa Yol Formülü: (Türkçe Doğru x 1,94 + Mat. Doğru x 1,94 + Fen Tek. Doğru x 1,94 + İnkılap Tar. Doğru x 0,97 + Y. Dil Doğru x 0,97  + Din K. Doğru x 0,97 + 6 YBP x 0,5 +7 YBP x 0,5 + 8 YBP x 0,5)   Ek Puan TÜBİTAK uluslararası yarışmalarda kazanıp temsil etme hakkı kazananlara ek puan verilecek. Altın madalya alanlara / 1. Olanlara %10 Gümüş madalya alanlara / 2. Olanlara %9 Bronz madalya alanlara / 3. Olanlara %8 Madalya alamayan ya da dereceye giremeye ama katılmış olanlara %7 oranında katıldığı yıla ait YBP kadar ek puan verilecek.     YEP’te Puan eşitliği söz konusu olursa, sırasıyla: Tercih Önceliği 8. Sınıf YBP’si Yüksek Olan 7. Sınıf YBP’si Yüksek Olan 6. Sınıf YBP’si Yüksek Olan Özürsüz Devamsızlığı Az Olan daha başarılı sayılacak.   Hangi okul hangi puanla öğrenci alacak?:

LİSELER

YERLEŞME PUAN TÜRÜ

ANADOLU

YEP

FEN

YEP

SOSYAL BİLİMLER

YEP

ÇOK PROGRAMLI ANADOLU

YEP

ANADOLU İMAM-HATİP

YEP

ANADOLU MESLEK

YEP

Aydın: “Sorulması gereken soru, dershanelerin, öğrencilere, okullara bir zararının olup olmadığıdır.”

Aydın: “Sorulması gereken soru, dershanelerin, öğrencilere, okullara bir zararının olup olmadığıdır.”

“Türkiye’de Dershaneler Gerçeği” / 10 Ekim 2013

Genel Yayın Yönetmenimiz Oktay Aydın’ın dershaneler tartışmasına ilişkin 10 Ekim 2013’te yayımladığı yazı:

 

Türkiye’de Dershaneler Gerçeği

Eğitim gündemimizi bir kez daha dershaneler oluşturuyor. Yine, “kapansın mı kapanmasın mı?” tartışmaları yapıyoruz.

Verdiği hizmet ve hitap ettiği öğrenci kitlesi açısından çok sayıda türde dershane olmakla beraber tartışmaya konu olan ve en yaygın olan iki tür dershane var. Birincisi, sınavla öğrenci alan liselere giriş amacıyla yapılan sınavlara (TEOG, SBS, OKS, LGS) hazırlık dershaneleri.  Bu dershanelere, çoğunlukla ortaokul 8. sınıf, kısmen de 6-7. sınıf öğrencileri devam ediyor. İkincisi, devlet-vakıf tüm üniversitelere giriş amacıyla yapılan sınavlara (YGS/LYS, ÖSS, ÖSS/ÖYS, ÜSS/ÜYS) hazırlık dershaneleri.  Bu dershanelere, çoğunlukla lise 12. sınıf, kısmen de 11. sınıf öğrencileri devam ediyor.

Tartışmaya konu olan bu iki tür dershane, ayrıca eğitsel ve mali açıdan da ikiye türden oluşuyor. Birincisi, eğitsel ve idari anlamda Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) onaylanan ve denetlenen, mali olarak da Maliye Bakanlığına bağlı olarak kayıt altında olup SGK-KDV-Kurumlar Gelir gibi vergilerini veren yasal kurumlar. İkincisi se MEB’e başvurmadan, kadro ve öğretmenlerini onaylatmadan ve faaliyetlerini denetime kapalı, gizli sürdüren, kayıt dışı olarak fatura kesmeyen, vergi vermeyen, kısacası yasa dışı dershaneler, etüt merkezleri, eğitim danışmanlık ofisleri ve özel ders büroları. Yasal olan grupta yaklaşık 4000 dershanede 1 milyona yakın öğrenci sınavlara hazırlık eğitimi alıyor. Yasa dışı olan İkinci grupta ise 2000’e yakın birimde, 500 bine yakın da öğrencinin sınavlara hazırlık eğitimi aldığı öngörülüyor.

Gündemdeki “kapansın mı kapanmasın mı?” sorusunun yanıtı bir çırpıda verilecek kadar net değil. Öncelikle konuyu ve sorunu doğru tanımlamak gerekiyor.

Dershaneler, liselere ve üniversitelere girişte yaşanan, sıralama ve eleme sınavları içindeki yarış ve rekabetten doğmuş olan okul dışı kurumlardır. Kurucuları, öğretmenleri ne söylerse söylesin, yan hangi başka amaçlara hizmet ediyor olursa olsun, dershanelerin tek görevi, öğrencilerini liselere ve üniversitelere girişte uygulanan sıralama ve eleme sınavlarında diğer adaylara göre daha başarılı kılacak, sınava hazırlık çalışmalarıdır. Ortaokulu bitiren her öğrenci daha “iyi” bir liseye gitmek için, liseyi bitiren her öğrenci de bir üniversiteye ya da “daha iyi” bir üniversiteye gidebilmek için savaş veriyor. Liselere geçişte uygulanan modelin genel adı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş-TEOG. Bu sistemde ortaokul 8. Sınıfta altı temel dersin her dönem birer sınavı, MEB’ce, Merkezi Ortak Ders Sınavları olarak uygulanıyor. Sınav konuları, ortaokul 8. Sınıfta okutulan bu derslerin okullarda okutulan “müfredat1 denilen program içeriklerinden oluşuyor.  Üniversitelere geçişte uygulanan modelin genel adı ise, Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi-ÖSYS. Bu sistem iki aşamadan oluşuyor. İlk aşamada lise 9. sınıf konularından oluşan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı-YGS var. İkinci aşamada ise lise 10-11-12. sınıf konularını içeren Lisans Yerleştirme Sınavları-LYS bulunuyor. Hem TEOG hem de YGS/LYS’lerde, sorular okullarda öğretilen konulardan oluşuyor olmasına karşın, öğrenciler, akran rakiplerine karşı, daha “iyi” bir liseye/üniversiteye gidebilmek açısından üstünlük sağlayabilmek için çalışma ve hazırlık arayışlarına yöneliyor.

Bu arayış çeşitli biçimlerde cevap buluyor olsa da, en yaygın olanı, hafta içi okul sonrası ve hafta sonları tek işleri ve görevleri bu sınavlara hazırlık olan ve işlerini de çok iyi yapan dershanelere gitmek biçiminde yankı buluyor.

Liselere ve üniversitelere girişteki bu merkezi sınav ve yerleştirmeler kaldırabilir ya da en azından kitlesellikten çıkarılabilirse dershanelere olan ihtiyaç ya hiç kalmayacak ya da çok aza inecektir. Bu durumda, herhangi bir yasaya ya da talimata gerek kalmadan, dershaneler, çok azı dışında ya tümüyle kapanacak ya da başka eğitsel alanlara (özel okul, mesleki kurs) dönüşmek durumunda kalacaktır.

Aslında, sorulması gereken bir soru belki de en önemli soru, dershanelerin, eğitime, yaşama, öğrencilere, velilere ve tüm topluma bir zararının olup olmadığıdır.

Dershanelerin, öğrencilere okullarda pek de öğretilmeyen çoktan seçmeli soruları çözme becerisi kazandırdığı, buna bağlı olarak da olsa zaman yönetimi becerisi geliştirdiği, sosyalleşmeye olanak sağladığı ve orta/alt gelir grubunun okul eksikliğini kısmen giderme şansı verdiği bir gerçek. Ancak dershanelerin, amaçları ve niyetleri zarar vermek olmasa da, bu yararlarının çok üstünde verdiği zararlar da var.

 • Okul sonrası ödevlerini yapmaları, kendilerine zaman ayırmaları ve dinlenmeleri gereken öğrencilerin, okullar başlamadan bir ay yaz, okullar açılınca da hafta içi, okullarındaki sekiz saat dersin üzerine ve hafta sonu hem cumartesi hem pazar ders yapıyor olmaları, yorgun ve yılgın öğrenciler yaratıyor. Öğrencilerin bireysel gelişimleri önemli ölçüde engellenmiş oluyor.
 • Sınavlara hazırlık yapan öğrenciler, kendi açılarından haklı ve rasyonel olarak, ya tümüyle ya da sınavdan soru çıkmayan bazı dersleri (yabancı dil-müzik-resim-felsefe-spor vb.) ve etkinlikleri dikkate almayarak, kısmen okullarını yok sayıyorlar. Bu da o sınıflarda alınması gereken temel kazanımların eksik kalmasına neden oluyor. Okullar/öğretmenlerle öğrenciler sık sık karşı karşıya geliyor ve temelde okula olan istek konusunda da olumsuz bir davranış pekiştirilmiş oluyor.
 • Bir sorunun ancak tek doğrusu vardır, kısa yoldan çözmek, ezberleyerek ve tüyolarla sonuca ulaşmak gibi, kısa erimde anlık hedeflere ulaştıran ancak uzun erimde analitik düşünceye ket vuran bir düşünme biçimi yerleşiyor.
 • Veliler için ek ekonomik maliyet getiriyor. 5 ile 50 bin TL arasında değişen bir ek külfet söz konusu veliler için.
 • Okullarda ve kamuoyunda sınav baskısını “fetiş” düzeylerde hissettirerek, okul misyonlarının yerine getirilmesine ket vuruluyor.

 

Sonuç olarak sorulması gereken temel soru, “dershaneler kapansın mı kapanmasın mı?” sorusundan daha çok, bu olumsuzlukları gidermek için ön koşul olan “merkezi giriş sınavları ve merkezi yerleştirmelerin kaldırılması mümkün müdür?” sorusudur. TEOG ve YGS/LYS’yi ayrı ele almakta yarar var.

TEOG’da tüm ortaokul 8. Sınıf toplam 1.200.000 öğrenci var. Sınavsız öğrenci alan Çok Programlı Liseler, İmam-Hatip Liseleri ve Meslek Liseleri (500 bin kontenjan – % 60) dışında 8.117 lisede 688.208 kontenjana merkezi sınav sonucu merkezi yerleştirme yapılıyor.

2013:

OKUL TÜRÜ

OKUL SAYI

KONTENJAN

Fen Liseleri

150

15.780

 Sosyal Bilimler Liseleri

32

2.782

Anadolu Liseleri

2.163

356.352

Anadolu Teknik-Meslek

4.399

184.353

Anadolu Öğretmen

300

35.360

Anadolu İmam-Hatip

572

64.162

Toplam

8.117

688.208

 

Bir de bunun dışında sadece TEOG Ham puanı ile öğrenci alan özel yabancı ve Türk liseleri var. 150’ye yakın lisede toplam kontenjan 5 bine yakın.

Sınav sürecine dahil kontenjan 700 bine yakın görünmekle beraber, TEOG’da gerçek yarışın yapıldığı ve rekabetin yaşandığı lise sayısı 100’ü kontenjanı da 100 bini geçmiyor. Aslında TEOG’da merkezi sınav, pratikte “de facto” kalkmış durumda, gerekli olan MEB’in ve kamuoyunun bunu “de jure” olarak, yazılı ve yasa olarak da oluşturması ve duyurmasıdır. Her öğrenci e-okul sistemi ile adresine en yakın liseye yerleştirilebilir. Sadece yarışılan 100 lise (Galatasaray, İstanbul Erkek, Kabataş, Ankara Atatürk, Bornova Anadolu Atatürk Fen, Robert vb.)  için merkezi bir sınav ve yerleştirme yapılabilir. Ülkemizin bu tür lokomotif liselere de ihtiyacı var. Bunların genel içine alınmamasında yarar var. Ancak sınavla da alınsa bu yarış 100 bin öğrenciyi geçmeyecektir. Bu da 1 milyon dershane ihtiyacını hiç değilse TEOG’da %90 azaltarak 100 bine indirecektir.

YGS/LYS’de sınava sınavlara giren 1 milyon 800 bin öğrenciden 1 milyonu lisans programı tercih hakkı kazanıyor. Girilebilecek kontenjanlar da artık tam tersine aday sayısından çok az değil, 750bin.

2013:

Tercih Hakkı Olan

1.069.370

Tercih Yapan

671820

Tercih Yapan / Tercih Hakkı Olan %

62,82

Tercih Yapmayan

397.550

Tercih Yapmayan / Tercih Hakkı Olan %

37,18

 

2013:

KONTENJANLAR

Devlet Üniversiteleri

649.746

Vakıf Üniversiteleri

113.170

KKTC Üniversiteleri 

16.708

Diğer Ülkelerdeki Üniversiteler

1.982

TOPLAM

781.606

 

YGS/LYS’de üniversite giriş sınavı yarışları ve merkezi yerleştirme, 105 devlet, 80 vakıf 185 üniversite arasındaki nitelik farkları ortadan kaldırılmadan tümüyle kaldırılamaz.

Ancak yapılabilecek iyileştirme noktaları  da yok değil.

 • Sayıca 80’e,  kontenjan olarak 150 bine ulaşmış olan vakıf üniversiteleri, merkezi sınav ve yerleştirme dışına alınır. Genel olarak vakıf üniversiteleri zaten arz-talep dengesinde kontenjanlarının ancak %60’ını doldurabiliyor. Bir kısmı dışında bir yarıştan söz etmek de zaten söz konusu değil.
 • Belli başlı (sayıca 15-20 öngörülüyor) devlet üniversitesi dışındaki 85’e yakın üniversite için de ciddi bir yarış söz konusu değil.
 • Bazı bölümlerin (tıp-hukuk vb) çok talep almasına karşın birçok bölüm devlet ya da vakıf çok da talep edilmiyor ve boş kalıyor.
 • Devlet ve vakıf üniversitelerinden %10-15’i için ya kendi ya da yine merkezi yerleştirme sınavı yapılabilir, geri kalan için başvuru ön kayıt ve kayıt esası ile öğrenci alınabilir.
 • Bazı üniversiteler için yapılacak sınavlar da yılda tek bir kez uygulanmak yerine, 9. Sınıfın sonundan itibaren yılda 2-3 kez uygulanabilir. Her adayın 9-10 kez sınavı alabilme ve en yüksek olanı skorunu saydırma hakkı olabilir.

Tüm bunlar tümüyle kapatmasa da dershanelere olan ihtiyacı %85 oranında azaltabilir ve makul düzeye çekebilir.

Bir de dershaneler konusunda oluşmuş, oluşturulmuş şehir efsaneleri var. Onlara da yeri gelmişken bir kez daha değinmek isterim:

Üniversite Giriş Sınavlarında Kazandıran Okul Değil Dershanedir!

Üniversite giriş sınav soruları, liselerde verilen 9-10-11 ve 12. sınıf içeriklerinden oluşur. Lisede iyi öğrenim almış olan adaylar daha başarılı olur. Dershaneler, ancak lise altyapısı iyi olan öğrencilere, sınava özel hazırlık konusunda, çoktan seçmeli sınavda başarı konusunda destek olabilir. Lise akademik altyapısı olmayan adaylara, dershane katkısı yok denecek kadar azdır. LYS puan ortalamalarının lise türlerine göre dağılımı da bunu çok açık ortaya koymaktadır. En başarılı liseler, lise giril sınavları ile seçilerek gelen, zaten başarılı olan öğrencilerden oluşan daha nitelikli ve akademik düzeyi daha yüksek, başarılı liselerdir.

2013 – LYS Puan Ortalamalarının Lise Türlerine Göre Dağılımı:

LİSE TÜRÜ

MF

TM

ORT.

ADAY

ORT.

ADAY

FEN LİSESİ

384.707

8.375

368,488

4.135

ÖZEL FEN LİSESİ

353,531

3.170

343,873

2.078

ANADOLU LİSESİ

289,216

94.128

293,148

96.598

Y. DİL ÖZEL LİSE

273,795

13.664

265,986

19.489

GENEL LİSE

207,821

124.535

224,743

231.040

*Tam puan 500’dür.

Ayrıca, dershaneler, aday öğrencileri,  düzey belirleme sınavlarına alarak, kendilerinden önce elde etmiş oldukları lise akademik düzeylerine göre sıralamakta ve sınıfları homojen oluşturmaktadırlar. Üniversite giriş sınavlarında başarı oranlarının “iyi” sınıflarda yüksek olduğu, “orta” ve “düşük düzey” sınıflarda ya çok az olduğu ya da hiç olmadığı da bilinen bir gerçektir.

Üniversite giriş sınavlarına hazırlık yapan dershanelerin çoğunun TEOG Hazırlık kursları da vardır. Genel slogan da şudur: “İyi bir lise üniversiteye girişte garantidir.”. Üniversite giriş sınavlarında okul değil de dershane tek etken olsaydı, TEOG hazırlık da, “iyi” bir liseye gitmek de, üniversite giriş sınavları bağlamında anlamsız olmalıydı. Sınavları kazandıran dershane olsaydı, hangi liseye gidiyor olmanın bir önemi kalmamalıydı. Öyle olmadığı, “iyi” bir lise öğreniminin bireysel gelişim, yabancı dil, sosyal beceriler gibi birçok konudaki katkısı yanında, üniversite giriş sınavlarında başarıda da önemli bir etken olduğu tartışmasız bir gerçektir. Böyle olması da çok doğaldır, çünkü sınav lise içeriğinin ölçüldüğü bir sınavdır.

Dershaneler sadece sınava hazırlık yapılan yerler değildir, neredeyse lisenin yerini almaya başlayan birer eğitim-öğretim kurumlarıdır!

Doğrudur, üniversite giriş sınavlarına hazırlık için gidilen dershanelerde yapılan işin tanımı da eğitimdir, “sınavlara hazırlık eğitimi”dir. Sonuçta davranışta (bilgi ya da uygulama düzeyinde) değişiklik meydana getirmenin genel tanımı “eğitim”dir. Ancak, çok emek ve özveri barındırmasına ve amacına uygun çok da etkin yapılıyor olmasına karşın, dershanelerde yapılan eğitime, bütüncül (bireysel, sosyal, bilişsel, akademik ve mesleki gelişim) bir eğitim etkinliği demek, hem tanım gereği hem de dershanelerin esas işleri ve işlevleri açısından çok da doğru olmaz.

Dershanelerde temel olarak yapılan (yapılması gereken de o olduğu için) şudur:

 • Sınavlar ve sınavlarda başarılı olmak isteyen adaylar vardır; TEG, YGS/LYS.
 • Bu sınavlar çoktan seçmelidir.
 • Sınavların içerikleri, TEOG’da 1 yıl boyunca 180 ders günü ortaokullarda, YGS/LYS’de 4 yıl boyunca, 4 x 180= 720 ders günü liselerde yapılan eğitim-öğretimden oluşur.
 • Önce adaylar ortaokuda/lisede aldıkları eğitimin düzeyine göre “homojen” sınıflara yerleştirilir.
 • 1 yıl (sadece ortaokul 8/lise 12. sınıfta) devam edenler için 550-650; 2 yıl (hem ortaokul6-7 hem 8/hem lise 11 hem de lise 12. sınıfta)  devam edenler için 1100-1300 ders sınava hazırlık programı uygulanır.
 • Önce adayların varsa konu eksiklikleri, hızlı konu anlatımları ile giderilir.
 • Her konu sonunda konuya özgü zorluk derecesi kolaydan zora doğru “konu testleri” uygulanır.
 • 3-4 konuda bir, adayın birçok konu bir arada test becerisini geliştirmek için “konu tarama testleri” yapılır.
 • Son olarak da tüm soru ve konuları içeren TEOG/ÖSYS’ye benzer “deneme sınavları” uygulanır.
 • Her aşamada, çok ciddi veri analiz çalışmaları yapıldığı için, adayın eksik kaldığı konular saptanır ve bunlar için (yapılan anlaşmaya bağlı olarak ya ücretli ya ücretsiz) ek dersler, özel dersler, etütler ve soru çözüm seansları düzenlenir.

1 yıllık ortaokul/4 yıllık bir lise içeriğinden oluşan bir sınav var. Farklı düzeylerde ve hedeflerde adaylar var. 600-1300 saat derste, hem ciddi emek, çaba, hazırlık, çalışma, mesai gerektiren sınava hazırlık yapılması hem de aynı anda sınava hazırlık dışında kalan diğer eğitim-öğretim etkinliklerinin yapılması teorik olarak da matematiksel olarak da zaten olası değildir.

Dershaneler sınavlara hazırlık işinde odaklıdır ve çok başarılıdır. Ancak bu yapılan etkinliğin bütüncül olarak bir eğitim-öğretim etkinliği olduğu sonucuna ulaştırmaz.

Ayrıca dershane ortamlarının okul olabilecek nitelikleri (koridor, öğrenci tuvaletleri, bahçe, uygulama alanları vb.) taşımadığı da bir gerçektir. MEB’e göre dershanelerin en fazla %1’i okula dönüşmeye uygun.

Dershaneler kapatılınca eğitimin sorunları bitecek mi? Eğitimin tüm sorunları bitti de dershane mi kaldı?

Tüm tartışmalara bu açıdan bakılırsa, hiçbir şeyin tartışılmaması, ya da sadece öncelikler sırasına göre tartışılması gerekir. Doğrudur, eğitimde

 • Fiziki donanım (okul binası, derslik sayısı, eğitim araç-gereçleri)
 • Nitelikli öğretmen
 • Yeterli öğretmen sayısı
 • Öğrenci motivasyonu
 • Etkili mesleki yönlendirme
 • Sınavsız torpilsiz etkin kademe geçişleri
 • Türkçenin etkin kullanımı
 • Yabancı dil öğretimi
 • Sosyal beceri (özgüven, kendini ifade, sunum, arkadaşlık ilişkileri vb)
 • Değerler eğitimi gibi

bir çok konuda sorunumuz var. Bunların ivedilikle ele alınması gerekiyor. Tartışma ve uygulama boyutunda ele alınıyor da zaten. Başka sorunlar olması, dershaneler konusunu ele almaya engel değil, olmamalı da. Zaten var olan eğitim sorunlarına, öğrencilerin zihinsel olarak ve ortaokul 8 / lise 11 ve 12. sınıfta fiilen okullarını yok saymalarının eklenmesi gerekmiyor. Bunu irdelemek ve çözüm aramak yanlış olmayacaktır. Ancak, dershanelerin varlık nedeni olan ve acımasız bir rekabet içeren sıralama-eleme sınavları kitlesellikten minimalist noktaya alınmadan kapansın demekle kapanmayacağı, yasa ile kapatılsa bile gerçekte kapanmayacağı sadece kayıt dışında gideceği de bir gerçektir.

Biz eğitimcilere düşen, TEOG’da 2 miyona yakın adayı 11 bine yakın liseye, YGS/LYS’de 2 milyona yakın adayı, 200’e yakın üniversitede 1 milyona yakın kontenjana, sınavsız (ya da en az sınavla) en adil, en etkin nasıl yerleştirebileceğimizi tartışmak olmalıdır. Bu mümkün müdür? Uygulayabilen ülkeler var. Kelimesi kelimesine aynısını almasak da, esinlenebilir, bize uygun bir model geliştirebiliriz. Yine de dershaneler olacaktır. Ancak, eğitimi bu denli etkileyen bir boyutta olmayacaktır. Devlete düşen de,  devlete güvenerek bu kurumlara yatırım yapan ve kayıt içinde kalarak vergisini veren eğitim girişimcilerini ve hafta sonlarını çalışarak geçiren eğitim emekçisi dershane öğretmenlerini mağdur etmeyecek bir çözüm bulmaktır.

Sonuç olarak, TEOG ve YGS/LYS’deki yarış nedeniyle ortaya çıkmış olan dershanelerin, temel ve tek amacı bu sınavlarda, bu yarışta başarıdır. Başka eğitsel faaliyetler yapmaları, çok özverili çalışmaları bu gerçeği değiştirmez. Katkı yaptığı tek nokta da sınav ve yarış başarısıdır. Eğer yarış sınavları “major” olmaktan çıkartılır “minör” haline getirilirse (ki bu iddia edildiği gibi imkansız değil pek ala olasıdır), dershaneler de minimize olarak yaşamlarını sürdürür. Okullar da sınav ve dershane baskısı olmadan etkin eğitim yapmaya odaklanır. Çocuklar ve gençler de hem bireysel gelişimlerine hem de kendilerine zaman ayırma fırsatı yakalamış olur.

 

YGS Sonuçlarından Ne Çıkarılamaz?

YGS Sonuçlarından Ne Çıkarılamaz?

  Her yıl yükseköğretime geçiş sınav sonuçları (YGS/LYS) açıklandığında, sonuçlardan yola çıkılarak Türkiye’deki eğitim sistemi ile ilgili yanlış tanılar konuyor. Yükseköğretime geçiş sistemini ve sonuçlarının ne ifade ettiğini, belki de daha önemlisi neler ifade edemeyeceğini anlatmaya çalışacağım. Türkiye’de ortaöğretimden (liseden), yükseköğretime (üniversitelere ve meslek yüksekokullarına) geçiş, merkezi sınav sistemi (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi-ÖSYS) ile ve merkezi sınavlarla (Yükseköğretime Geçiş Sınavı-YGS / Lisans Yerleştirme Sınavları-LYS ile) gerçekleşiyor. Merkezi sınav ve yerleştirmenin nedeni, yükseköğretime geçmek isteyen aday sayısı ile (talep ile), yükseköğretime geçebilecek aday sayısı (arz) arasında birebir örtüşme olmaması, üniversiteli olmak isteyen aday sayısının, üniversitelerdeki kontenjanların 2 katı olması.

Sınav Giren Aday Sayısı
YGS-2014                       1.987.484

 

Program Türü Kontenjan (2014*)
Lisans 479.850
Ön Lisans 500.797
Özel Yetenek 25.674
Toplam 1.006.321

*2015 henüz açıklanmadı. Merkezi sınav ve yerleştirmenin nedeni, yükseköğretime geçmek isteyen aday sayısı ile (talep ile), yükseköğretime geçebilecek aday sayısı (arz) arasında birebir örtüşme olmaması, üniversiteli olmak isteyen aday sayısının, üniversitelerdeki kontenjanların 2 katı olması. Kaldı ki, adaylarla kontenjanlar sayısı birebir aynı bile olsa, çok istenen üniversite ve programlar (bölümler) için yine de ya merkezi ya da üniversite-bölüm bazında bir sınav yapılması gerekecektir.

Üniversite Yerleşen Adayların Başarı Sıraları Aralığı (2014**)
Boğaziçi 1 – 70.300
İTÜ (UOLP’ler Hariç) 809 – 87.800

**2015 henüz oluşmadı. Kısacası, YGS/LYS’ler, Türkiye’de yükseköğretime geçmek isteyen adayları önce sınav puanlarına (100-500 aralığında) ve başarılarına göre sıralar. Lise diplomasından gelen Ortaöğretim başarı Puanı-OBP (30-60 aralığında) ekler. Sonra, bu puanlara göre merkezi tercih ve yerleştirme işlemi yapar. En sonunda, bölümleri tercih eden adaylar arasından, kontenjan kadar yukarıda olanlarını yerleştirir, altta kalanları da eler. ÖSYM’nin bu sınavlarla ve yerleştirme ile amaçladığı tek şey de budur; adayları sınav başarı sıralarına (puanlarına) göre sıralamak, elemek ve yerleştirmektir. ÖSYM’nin de, ÖSYS’nin de bundan başka, Türkiye’deki eğitim düzeyini ortaya koymak, üstün zekâlıları ayrıştırmak türü başkaca amacı yoktur. Adayların bu sınavlara girmekteki tek amaçları, istediği üniversitenin istediği bölümüne girebilmektir. Bunun için de amaçladığı şey, sınav sonucuna göre, orayı tercih edecekler arasında, puan başarı sırasında kontenjan sayısının üstünde olmaya çalışmaktır. Bu sıralar ve puanlar sabit değildir. Her yıl sınava giren ve o bölümleri tercih eden adaylar, tercih ettikleri bölümler için, elde ettikleri puanlar ve sıralarla yeniden oluşturmuş olur. 2015 henüz belli değil. LYS’ler de yapıldıktan, sonuçlar açıklandıktan, tercih işlemleri bittikten sonra adaylarca sistem içinde sistem gereği belirlenmiş olacak. Kamuoyu 27 Temmuz 2015’te ÖSYS-2015 yerleştirme sonuçları açıklanınca öğrenmiş olacak.. Aynı amaçla sınavlara katılan adaylar, mezun oldukları lise türleri (genel ve mesleki-teknik), lise alan türleri (genel liselerde fen, Türkçe-matematik,  sosyal bilimler, yabancı dil; meslek-teknik liselerde de mesleki alanlar), ağırlıklı olarak ders seçtikleri alanlar, mezun oldukları yıllar, hali hazırda üniversite öğrencisi ya da mezunu olup olmamak gibi birçok açıdan da farklılıklar gösterir. Ayrıca her adayın istediği üniversite ve bölüm, bilinçli ya da değil, ilgisine, isteğine göre de farklılık göstermektedir. Adayların büyük çoğunluğunun sahip oldukları akademik düzeylerin de farkında oldukları (okul notları, öğretmen görüşleri, okul-dershane-özel öğretmen deneme sınavı sonuçları) ve sınava yaklaşımlarını etkilediği de ayrı bir gerçektir. Bir de tercih edilen üniversitelerin devlet ve vakıf olarak ikiye ayrıldığını, vakıf üniversitelerinde burslu olmayan ücretli bölümlere olan talebin (çoğunlukla ekonomik nedenlerle) az olduğu da bilinmektedir. Sınavlara hiçbir amaç taşımadan, sınav heyecanını görmek/yenmek, dalga geçmek, aile baskısı ile girmiş için girmiş olmak, sistemi protesto etmek, üniversitede istediği bölümde okuduğu halde dershanelerden ödül koparabilmek gibi birçok gerçek amacı dışında giren aday da vardır. Ayrıca 2015’te, sorular yayımlanmadığı için, soruları ezberleyerek elde edebilmek amacıyla giren ve salt kendi alanındaki testleri yanıtlayan yayınevi sahipleri ya da öğretmenler de oldu. YGS sonucu itibariyle hem Yerleştirme (Y)-YGS-1-2-3-4-5-6 puan türü ile alan ön lisans programları için kullanılan bir sınav. Aynı zamanda, içerdiği 4 testten (Türkçe-Sosyal Bilimler-Matematik-Fen 40’ar soru toplam 160 soru) elde edilen net sayılarının (4 Yanlış-1 Doğru eksiltmesi sonucu) LYS puanlarına da katılan bir sınav. Ayrıca YGS, LYS’lere katılma hakkı kazananların da saptandığı bir sınav. YGS’de herhangi bir puan türünde 180’i aşan adaylar LYS’lerden istediğine katılma hakkı kazanıyor. 140-180 arası alanlar ise sadece Y-YGS puanları ile MYO ön lisans programlarına (meslek liselilerin sınavsız geçiş hakkından arta kalanların arasından) başvurabiliyor. 140 üzeri alan tüm adaylar isterlerse ayrıca ya da aynı anda Özel Yetenek Sınavları ile alan yetenek bölümlerine (resim-heykel-tiyatro-tasarım-spor vb.) de başvuru hakkı kazanıyorlar.

  2015 2014
  SAYI % SAYI %
140 Altında Puan Alan Tüm 165.083 8,31 138.739 7,11
         
140 ve Üstü Puan Alan Tüm 1.779.850 89,55 1.761.353 90,32
         
140 -180 Arası Puan Alan Tüm 410.703 20,66 338.229 17,34
         
180 ve Üstü Puan Alan Tüm 1.369.147 68,89 1.423.124 72,97

YGS-2015’te, 42.062 adayın, “puanın hesaplanabilmesi için, YGS’deki her birinde 40’ar soru olan 4 testten en az 2’sinden 0,5’er 4 yanlış 1 doğruyu eksilttikten sonra net puan çıkaramadığı (ya da altında çıkardığı) için puanı hesaplanmadı.  Böylece, puanı hesaplanan aday sayısı 1.944.933 oldu. Puanı hesaplanan adaylardan %68,89’U herhangi YGS puanından 180’i aşarak LYS’lere katılma hakkı kazandı. Bu adaylar, aynı zamanda, 140’ı geçtikleri her YGS puanı için ön lisans tercihi ya da özel yetenek başvurusu yapma hakkını da kazandı. Puanı hesaplanan adaylardan %20,66’sı herhangi YGS puanından ancak 140-180 arasında kaldı. Bu adaylar, LYS’lere katılma hakkı kazanamadı. Bu adaylar, sadece, 140’ı geçtikleri her YGS puanı için ön lisans tercihi ya da özel yetenek başvurusu yapma hakkını da kazandı. Puanı hesaplanan adaylardan %8,31’i herhangi YGS puanından 140’ı aşamadı. Bu adaylar, LYS’lere katılma hakkı kazanamadı. Bu adaylar,  (eğer meslek liseli olup kendi alanında ön lisans sınavsız geçiş hakkını kullanmayacaksa) YGS puanı için ön lisans tercihi ya da özel yetenek başvurusu yapma hakkını da kazanamadı. Şu ana kadar sınavın fotoğrafını çekmeye çalıştım. Elbette eksiklikleri vardır. Ancak ana hatları ile sınavın durumu budur. Şimdi bu fotoğraftan ne çıkarılabilir ne çıkarılamaz onu aktarmaya çalışacağım. Ne Tür Çıkarımlar Yapabiliriz? Adaylar:

 • “Şu şu testlerden istediğim kadar net çıkardım/çıkaramadım. Hedeflediğim üniversite ve bölüm için LYS öncesi iyi bir avantaj yakaladım/yakalayamadım.”
 • Bu şöyle de olabilir: “Şu şu testlerden istediğim kadar net çıkardım, bu da iyi bir puan ve başarı sırası getirdi. Rakiplerimin çok önüne geçtim.” / “Şu şu testlerden istediğim kadar net çıkaramadım, bu da iyi bir puan ve başarı sırası getirmedi. Rakiplerimin çok gerisine düştüm.”
 • LYS öncesi her durumda da yapılması gereken, yapılabilecekler var, adaylar nezdinde.
 • (Eğer YGS ile alan ön lisans düşünüyorsa), “Şu ön lisans programı için yeterli olabileceğine inandığım puanı aldım / alamadım.”
 • Bu şöyle de olabilir: “Şu puan türünde iyi bir puan ve başarı sırası aldım. İstediğim ön lisans programı için rakiplerime göre iyi bir avantaj yakaladım.” / “inandığım puanı aldım / alamadım.” / “Şu puan türünde iyi bir puan ve başarı sırası alamadım. İstediğim ön lisans programı için rakiplerime göre dezavantajlı duruma düştüm.”
 • Bunun dışında adayların, “Şampiyon oldum. Çok mutluyum.” / “1.-2.-3. oldum, dershanemden para/araba/ev ödülü alacağım. Çok mutluyum.” vb, yapabileceği başkaca çıkarımlar elbette olabilir. Ama bunlar sınavın özü, amacı ve uygulanma nedenleri dışında kalacaktır.

Liseler-Öğretmenler-MEB-İl Valileri/Milli Eğitim Müdürleri:

 • Durum Saptama: “Sınav doğrudan liseyi ölçmese de sorular lise içeriklerinden geliyor. Lisemiz/ilimiz/ülkemiz şu şu testlerden şu şu net ortalamalarını/lise başarı sıralamasını/il başarı sırasını elde etti.“
 • Analiz: “Olumlu/olumsuz nedenleri ne olabilir?”
 • Analiz: “İçerik (bilgi-yorum gücü) eksikliği olabilir mi? Yeterince test tekniği kazandırılmamış olabilir mi? Öğrenciler sınavı ciddiye almaları için yeterince motive edilmediler mi acaba? Uygun sınav taktiği verilemedi mi acaba?” türü sorular.

    Ne Tür Çıkarımlar Yapamayız?

 • “Şu kadar aday “sıfır” çekti, şu kadar aday Matematik/Fen’den “sıfır” çekti. Ülkemizde eğitim içler acısı” çıkarımını YGS-2015 sonuçlarına bakarak yapamayız. Bu durum gerçek olabilir. Bunu mutlaka araştırmalı, gerçekse (ki öyle olduğu kuvvetle muhtemel) düzeltmek için neler yapılması gerektiğini araştırmalı ve yapmalıyız. Ama YGS sonucuna bakarak değil. YGS ile oynayarak asla.
 • Çünkü YGS-2015 fotoğrafında da belirtmeye çalıştığım gibi farklı okul türleri, lise alanları, ekonomik yapıları, düzeyleri ve hedefleri olan 2 milyonu aşkın bireysel yarışçı ve bir eleme-sıralama sınavı söz konusu. Binlerce değişkenin söz konusu olduğu, bu tür yarışçıların olduğu bir eleme-sıralama sınavı sonucundan tek değişken olan “liselerde verilen eğitim” ile “sınav sonuçları” arasında ilişki kurmaya çalışmak tümüyle yanlış olmasa da bir hayli eksik olacaktır.
 • YGS’de şampiyonluklar ilan edilmesi, ödüllendirilmesi, kamuoyunu bu kadar meşgul etmesi de doğru değil. Elbette 1.-2.-3. olan ya da ilk 100/1000/10.000 gibi derecelere giren adayları kutlamak lazım. Kendileri adına güzel bir başarıya imza atmış oldular. Ancak, YGS/LYS şampiyon çıkarmak için yapılan sınavlar değildir. Tam aksine, amaç, öyle sorular sormak ki, 2 milyona yakın aday bir yerde yığılmadan birbirinden çok uzaklaşamadan 1.’den 1.944.933.’ye kadar ayrışarak sıralansın, 160 soruda toplam 32 civarı net çıkaramayacak ve 180’i aşamayacaklar LYS açısından elensin. Aynı şekilde, 160 soruda toplam 16 civarı net çıkaramayacak ve 140’ı aşamayacaklar sistemden bu yıl için tümden elensin.
 • YGS/LYS’nin sıralamakla ve elemekle hedeflediği ise, fırsatta eşitlik sağlayarak ama adayların en yetkin olanından başlayarak, en çok istediği üniversite ve bölüme girmelerine adilce olanak sağlamaktır.
 • Ayrıca, şampiyonluk şu açıdan da önemli değil; girilmek istenen üniversite ve bölümlere baktığımızda 1’den fazla (40-50-100 vb) öğrenci aldıkları için, en tepedekiler de bile giren adayların 1. İle 550. arasında değiştiğini görüyoruz. Yani esas amaç açısından 1. Olmakla 550. olmak, bu tür bölümler için bile önemli değil. Bu böyle daha alt puanlı bölümlere kadar indirgenebilir.
 • “Okullar bu işi yapamıyor” çıkarımı da tümüyle yanlıştır. Türkiye’nin başarılı okulları (tamam bu da ayrı bir tartışma konusudur: “okullar en iyi öğrencileri aldıkları için mi başarılıdır?”) birkaç açıdan sınavlarda çok ama çok başarılıdır:
  • İlk 3/10/100/1000/10000 gibi derecelere baktığımız zaman adayların liseleri başarıları tartışılamayacak kadar üst düzeyde olan Fen/Anadolu/Özel Yabancı/Özel Türk liseleridir.
  • Bu tür liselerde barem altı kalan öğrenci ya yoktur ya da yok denecek kadar azdır. Olanların da yurt dışına gitmek, özel yetenekli bölümler istemek gibi nedenleri olduğu okul verilerinden kolaylıkla görülebilir.

Sonuç olarak, bu sınav arz-talep dengesizliği nedeniyle (ya da çok istenen yerler için) yapılan ve yapılmaya da (önemi ve fetişizmi azalarak elbette) devam edecek bir sıralama-yarış ve eleme sınavıdır. Bu sınavlara bundan daha fazla anlam yüklemek, yanlış, hadi iyimser bir yaklaşımla eksik çıkarımlar da bulunmak doğru değildir. Hele, bu sonuçlardan yola çıkarak eğitim sisteminin tümü üzerinden yargılara varmak, önerilerde bulunmak tümüyle hatalıdır. Kaldı ki lise eğitimi sadece akademik başarılardan özellikle de çoktan seçmeli yeteneklerinden oluşmuyor. Lise eğitimi, özgüven, iletişim, kendini ifade edebilme, sunum, analitik düşünebilme, ekip-takım çalışması, hoşgörü gibi bireysel yetenek ve özellikler, sanat, spor, kültür ve teknoloji gibi birçok alanda da bireysel bilgi birikimi ve deneyimler kazandırmayı da içerir, içermeli. Elbette, eğitim sistemimizin de fotoğraflarını çekmeli, hata ve eksikliklerini saptamalı ve gerekli önlemleri tartışmalıyız. Bunun için okul sınavlarını kullanabileceğimiz gibi, il bazında, ülke bazında ders ya da okullar düzeyinde standart hale getirilmiş sınavlar yapabilir ve bunların sonuçlarını kullanabiliriz. Sınav dışı yöntemler geliştirmeli, gözlem, aday-veli-öğretmen-yönetici-iş dünyası memnuniyet araştırmaları da yapabilmeliyiz. Bütçe-kazanım dengesi, ayrılan zaman-kazanım değerlendirmelerine mutlaka yer vermeliyiz. Ama asla tek başına YGS ve LYS’leri değil.

Akademik Başarılı Çocuklar Mutlu Anne Babalar

Akademik Başarılı Çocuklar Mutlu Anne Babalar

Çocuklarının akademik olarak başarılı olmasını, dolayısıyla da mutlu olmak isteyen anne-babalara kısa kısa öneriler:

ü  Hamileliğin 3. Ayından itibaren bebek dışarıdan gelen tüm uyarılara duyarlıdır. Pozitif olmaya çalışın. Sıkıntılarınızı atlatabileceğiniz hobileriniz, dertlerinizi paylaşabileceğiniz ve yapıcı öneriler alabileceğiniz dostlarınız olsun. Tüm konuşmalarınızda dilinizi en iyi biçimde kullanmaya özen gösterin. Sakin ve huzurlu ortamlarda bulunun. Tartışmalarınızda ses tonunuza ve kullandığınız sözcüklerinize dikkat edin. Nitelikli müzik dinleyin, kaliteli filmler ve televizyon programları izleyin. Bebeğinizi ne kadar çok özlemle beklediğinizi sık sık ifade edin. Eşinize (kadın-erkek her ikisi için de) böyle bir duyguyu yaşattığı için sık sık teşekkür edin.

ü  Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren her fırsatta ona dünyayı, çevreyi anlatmaya çalışın. Emzirirken, omuzunuzda gaz çıkartırken, altını değiştirirken, mamasının hazır olmasını beklerken, onunla konuşun, gördüğünüz her eşyayı ona tarif edin. Her fırsatta ona sahip olduğunuz için ne kadar mutlu olduğunuzu, sadece beden dili ile değil, sadece öperek-koklayarak değil sözcüklerle de cümlelerle de ifade edin.

ü  Bebeğinizin yanında, aynen hamilelikte olduğu gibi, pozitif olmaya çalışın. Sıkıntılarınızı atlatabileceğiniz hobileriniz, dertlerinizi paylaşabileceğiniz ve yapıcı öneriler alabileceğiniz dostlarınız olsun. Tüm konuşmalarınızda dilinizi en iyi biçimde kullanmaya özen gösterin. Sakin ve huzurlu ortamlarda bulunun. Tartışmalarınızda ses tonunuza ve kullandığınız sözcüklerinize dikkat edin. Nitelikli müzik dinleyin, kaliteli filmler ve televizyon programları izleyin.

ü  Konuşmaya başladığında, her sözcüğünü, cümlesini sabırla dinleyin. O konuşurken ya da soru sorarken bir şey yapıyorsanız bırakın ve tüm odağınızı ona verin. Bir şey okuyorken, izliyorken ya da bir şey yaparken dinlemeyin, doğrudan sadece onları dinleme işini yapın.

ü  Sorularından bıkmayın. Bildiğiniz kadarıyla tüm sorularına yanıt verin. Bilmediğinizde de, internetten ya da bir kitaptan beraber öğrenme deneyimi yaşayın, yaşatın.

ü  Eşinize (kadın-erkek her ikisi için de) en ufak bir tartışmada, sorunların kaynağının o olduğunu ima dahi edebilecek sözcüklerden, cümlelerden, işaretlerden kaçının.

ü  Her ortamı, eve gelen arkadaşlarınızla olan sohbetlerinizi, tatillerinizi, izlediğiniz televizyon programları ya da filmleri, öğrenme fırsatına çevirin. Eğlenmenin tadını kaçırmayacak ölçülerde, bu ortamlarda, bir biçimde ona doğrudan açıklamalar yapın, anlamayabileceğini düşündüğünüz konu ve kavramları onun anlayabileceği düzeylere indirmeye çalışın.

ü  Size eğlenceli gelmese de onunla birlikte onun istediği oyunları da oynayabilin.

ü  Sadece sizin seçtiğiniz etkinliklere, gezmelere, alışverişlere katılan olarak değil, sık sık onun seçtiği, ona ati etkinlikler düzenleyin. Birlikte parka gidin, birlikte maç yapın, basket oynayın bisiklete binin.

ü  Onu sadece kuru kuru sevmeyin. Olabildiğince de tanımaya çalışın. Nelere yatkın, neleri yapmakta zorlanıyor, bol bol gözlemeye bakın. Nelerden hoşlanıyor, nelere sinirleniyor, onu ne motive ediyor, ne kaygılandırıyor, tanılamaya çalışın.

ü  Yanında yaşam heyecanını kaçıracak değil kamçılayacak konuşmalar (o yanınızdayken başkaları ile yaptıklarınız da dahil) yapmaya, gelecekte güzel şeyler yapmaya özendirecek vizyonlar katmaya çalışın.

ü  Kardeşleri dahil kimseyle karşılaştırmayın, hep kendi davranışlarını kendi ölçütleri ile değerlendirin.

ü  O bir eğitim düzeyine başlamadan önce o düzeyle ilgili yetkin duruma gelin. Hangi eğitim kurumu türü iyidir, hangi içerikler işleniyor, eğitim kurumunun yönetimi nasıl, kuralları neler, okutulan dersler hangileri, zorunlu, seçmeli ders yarımı ne demek gibi tüm sorulara yetkin yanıtlarınız olsun.

ü  Onun okuduğu düzeyleri iyi izlemekle kalmayıp, o düzeydeki, hangi etkinliğin, dersin ileride karşısına (karşınıza) nasıl çıkacağını, nerelerde ne kadar işine (işinize) yarayacağını da öğrenmeye, öngörmeye çalışın.

ü  Onu akademik olarak da çok iyi tanımaya çalışın. Zeka katsayısı nedir, akademik algı düzeyi nasıldır, hangi alanlarda daha iyi, hangilerinde daha zayıf ya da eksik, nelerde, ne zaman ve hangi nedenlerle motive oluyor, nelerde, ne zaman ve hangi nedenlerle, neleri yapmak istemiyor çok iyi bilin. Bu konularda olabildiğince gerçekçi olun. Tüm saptamalarınızdan %25 anne-babalık abartma payınızı düşün.

ü  Eğitim kurumu seçerken de, onun hakkında akademik kararlar alırken de, hem onunla ilgili hem de kurumlar, kurallar, derslerle ilgili kulaktan dolma bilgilerle değil, ya bizzat kendi araştırmalarla edindiğiniz nesnel verileri ya da bir yetkiliden, uzmandan aldığınız bilgileri kullanın.

ü  Varlık durumunuz ne olursa olsun, yapabilecek durumda olduklarınız da dahil, her isteğini hemen yerine getirmeyin. Öncelikler sıralamanız olsun. Bir şeyi istemeyi, onun için beklemeyi, para ya da zaman ya da ne gerekiyorsa biriktirmeyi öğretmeye çalışın.

ü  Eğitim kurumlarına en sık giden anne-babaların çocukları ile en çok ilgilenen anne-babalar olduğu yanılsamasına kapılmayın. Gerekmedikçe okuluna gitmeyin. Gittiğinizde de gerekli olmayan konularla ne kendi belleğinizi ne de öğretmenlerinkini gereksiz yere yormayın. Sorumluklarını sahip çıkmasını sağlamaya çalışın. Sonucunda bedel ödeyecekse ödemesine (yaşamsal bir konu olmadıkça) izin verin. Bedelini ödesin ki, bir daha yapmama isteği oluşsun.

ü  Okulundaki her ders için, her etkinlik için sizin önceden hem o ders ve etkinlikle ilgili bilginiz olsun hem çocuğunuzla ilgili sağlıklı bir fikriniz, saptamanız olsun. Öğretmenleri ile eğitim yöneticileri ile konuşurken bu bilgi ve fikirler çok işinize yarayacaktır. Elbette sizin göremediğiniz (ya da onun evde size göstermediği) özellikleri de olacaktır. Onların bir kısmını okulundan duyacaksınız, ama tümüyle yabancı birinden söz ediliyormuş gibi pozisyona düşmenizin, “nasıl anne-babasınız siz?” yargısının ötesinde, çocuğunuza olası katkılara ket vuracağını unutmayın.

ü  Kendini geliştirmede derslerin ve teorinin ancak 1/5’ini oluşturduğunu, insanı en çok geliştiren etmenlerin, katıldığı etkinlikler, edindiği sağlam dostluklar, okuduğu kitaplar, çalıştığı işler, yer aldığı projeler, katkıda bulunduğu çalışmalar, kısacası hataları, doğruları ile tüm yaşamı, tüm deneyimleri olduğunu çocuğunuza öğretmeye, anlatmaya çalışın.

ü  Tüm kademeler arası geçişleri, okul öncesinden ilkokula, ilkokuldan ortaokula, ortaokuldan liseye ve liseden üniversiteye geçiş süreçleri çok iyi öğrenin. Özellikle de sınavlı geçiş süreçleri olan ortaokuldan liseye geçişte, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG ve liseden üniversiteye geçiş süreçlerinde, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS’leri) çok iyi analiz etmeye çalışın.

ü  Okullarda ortak zorunlu derslerin neler olduğunu öğrenin. Çocuğunuz neye yatkın olursa olsun, ileride ne işte çalışacak olursa olsun, ne yazık ki, bu ortak zorunlu derslerin tümünü almak ve başarılı olmak zorunda olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun olası yapamayacağını düşündüğünüz dersler için erken önlemler almaya çalışın.

ü  Okullarda seçmeli ders kavramın hem kağıt üstünde hem de gerçeklikte ne demek olduğunu, ne tür dersler olduğunu çok iyi öğrenin. Hem onun ilgisine, yapısına hem de ileride kademe geçişlerinde, sınavlara ya da yaşamında, iş yaşamında işine yarayacak dersleri seçmesi konusunda onu özendirin, destekleyin, yapıcı ikna konuşmaları yapın.

ü  Öğrenme, içsel bir olgu. İhtiyaç hissedilirse ve yeterli-gerekli motivasyon varsa, insanın öğrenmeye karşı istekli olabileceğini, gerekli-yeterli akademik düzey, etkin öğretmen ve uygun ortamlar varsa öğrenmenin ancak gerçekleşebileceğini asla unutmayın. Dışarıdan sürekli, baskı ve kontrol ile öğrenmesini sağlamaya çalışmak (ki %100 başarısız olacaksınız) yerine, onda öğrenmeye karşı ihtiyaç yaratmaya çalışın. Kendini geliştirmenin ona hem iç tatmin, hem yüksek yaşam standartları, iyi iş olanakları getireceğini paylaşmakla başlayabilirsiniz.

ü  Ergenlikte ve gençlikte, -ortaokul ve liseye denk geliyor aşağı yuları- her ne kadar sizle çok ilgili gibi görünmeseler de, sizin onlarla da okullarıyla da dersleri de ilgilenmelerini istemeseler de, onları boğmadan, çoğu zaman da haberlerinin olması gerekmeden, her şeylerini, hafiye kıvamında değil, anne-baba tadında, bilin, izleyin, öğrenin. Az da olsa onun anlattıkları, sizin okuldan, toplantılardan, yönetici ve öğretmenlerinden duyduklarınız ve anne-baba sezisi ile sezinlediklerinizin tümünü belleğinize iyi kaydedin. E-okul gibi digital uygulamalarda notları, devamsızlığı gibi bilgiler var, mutlaka izleyin. Ama bu izleme ya da sahip olduğunuz bilgileri asla ona karşı kullanmayın, temcit pilavı gibi sık sık önüne getirmeyin, siz bilin, o bildiğinizi bilmesin, siz karar süreçlerinde bu bilgilerden yaralanın o kadar.

ü  Yapamadığı dersler, etkinlikler olabilir, doğru nedenlerini saptamaya çalışın. Zorunlu derslerse, ya da geçiş süreçlerindeki gerekli sınavlarsa (TEOG, YGS/LYS gibi) istemese de, yeteneği çok yoksa da, yapılması gereken olduğunu, en azından elinden geleni ortaya koyması gerektiği konusunda ilerleyin. Olanağınız varsa ek takviye desteği sağlayın. Seçmeli derslerde ya da etkinliklerde, yapabileceğine ve istediklerine yönelmesini sağlayın.

ü  Ders çalışmak zevkli bir şey değildir. Onları sanki çok zevkli bir şey neden ders çalışmak istemiyorsunuz gibi bakışlarla eleştirmeyin. Dürüstçe onlara, yaşamda her zaman istediklerimizi ve zevkli olanları yapmıyoruz, yapamıyoruz, yapamayacağız olgusunu aktarmaya çalışın. Okulların bitmesi, iyi liselere, iyi üniversitelere gitmek için derslerin ve notların araç olduğunu, sevsek de sevmesek de zorunlu olduğunu, tüm bu süreçlerin de iyi işleri iyi yaşam standartlarının bir aracı olduğunu, tek aracı olmasa da şu an için en etkin aracı olduğu fikrini kabul ettirmeye çalışın.

ü  Çocuğunuz tüm akademik sonuçlarını kabullenin. Önemli olan elinden geleni yapmış olmasıdır. Buna özen gösterin. Sonuç bireyden bireye değişecektir. Evrende her şey çan eğirişi dağılımındadır. Akademik olarak da, ya sizin çocuğunuz bu eğrinin en sağ ucunda olacak ya da başkasının çocuğu. Birileri en sol ucunda, çoğunluğunda en ortadaki o sevimsiz ortalama çubuğunun sağında solunda kümelenmiş olacak. Bu kendi başına üzücü bir durum değil. Doğa kanunu. Önemli olan kendi gerçekliklerimizin farkında olup, kendi kapasitemizin en üst düzeylerine kendimizi çıkarabilmemiz olduğunu unutmayın.

ü  İnsanın çocuk sahibi olmasının motiflerinden biri, kendini çok sevdiği ve beğendiği için, kendine benzer ya da benzerlerinden oluşturmaya çalışma dürtüsüdür. Bu motifle dünyaya getirmiş de olsanız unutmayın çocuğunuz ayrı bir insan ayrı bir birey size benzer yanları (ki daha çoktur benzeyenleri) olacağı gibi hiç benzemeyecek yanları da olacaktır. Sizin gibi düşündüğü anlar, konula olabileceği hiç size katılmayacağı anlar, alanlar, konular da elbette olacaktır. Seçimlerinde de, tercihlerinde de, sizle aynı fikirde olmayabilir. Seçimleri ve tercihleri nedeniyle, ileride zarar göreceğini ya da az kar edeceğini düşünüyorsanız, tek yapabileceğiniz şey, size benzer biri daha olsun diye yaşam verdiğiniz bu canı, en iyi tanıyanlardan biri, birileri olarak ikna etmeye çalışmanız olacaktır. Olmuyorsa da yapacak hiçbir şeyiniz yok. Ha diyelim ileride zarar gördü. Bırakın kendi seçiminden dolayı zarar görsün, sürekli sizi suçlayarak, sizin yüzünüzden olduğunu dillendirmenin, onun arkasına saklanmanın vereceği zarardan emin olun kesinlikle daha fazla olmayacaktır bu zarar.

ü  Son olarak, çocuğunuzun ileride salt başarı ve somut kazançlar hırsı nedeniyle mutsuz orta yaşlı ya yaşlı olmasını istemiyorsanız, sadece kendi için çalışmanın, ya da bireysel başarıların mutluluk için yeterli olmayacağını ona aktarın. Mutlu ve iç tatminine sahip insan olabilmek için, mutlaka başkalarını da düşünmek, başkalarında da yararlı olmak gerektiğini, ona öğretmeye çalışın.

Bir gülüşüne, bir sarılmasına, bir sevgi sözcüğüne, yaşamlarınızı adadığınız çocuklarınızın üzüntülerinden daha çok mutluluklarını ve başarısızlıklarından daha çok başarılarını görmenizi dilerim.

Şeamet Tellalı Eğitimciler

Şeamet Tellalı Eğitimciler

Yeni moda bir eğitimci tipi çıktı ortaya. Türkiye’de eğitimde ne kadar olumsuzluk varsa, bulup çıkarmaya ve her türlü sosyal medyada yayımlamaya çalışıyorlar. Eğitime dair ulusal uluslararası ne kadar olumsuz rapor, gösterge ve veri varsa, büyük bir iştahla herkesle paylaşmaya gayret ediyorlar.

Eğitimdeki gerçekleri gizleyelim, ortaya koymayalım demiyorum. Tam aksine, var olan tüm olumsuzlukları, göstergeleri ve verileri ortaya çıkarmanın, insanı, insanını, dünyayı ve ülkesini seven her eğitimcinin boynunun borcu olduğuna inananlardanım. Ancak, olumsuzluklar, sorunlar, daha iyisine ulaşmak amacıyla ve çözüm önerileri ile birlikte ortaya konabilirse, yararlı ve yapıcı olur. Diğer türlü, bu eğitimcilerin “amacı üzüm yemek olmayan tek derdi bağcıyı dövmek” olan art niyetli damgası yemeleri kaçınılmazdır.

Aynı eğitimcilerin, çocuk eğitiminden bahis açıldığında, “çocuklara sürekli olumsuzluklarından bahsetmek, hep hatalarından söz etmek, sadece yanlışlarını sıralamak, çocukta hiçbir gelişmeye olanak tanımayacağı gibi, çocuğun özgüvenini yerle yeksan ederek, bir daha kendi var olan yeteneklerini asla ortaya çıkaramayacak duruma sokacaktır” derler. Bu eğitimcilere, eğitim sistemi ile ilgili görüş sorulduğunda da, “şunu şunu iyi yapamadın ya da eksik yaptın” demek yerine, az da olsa iyi yaptığı noktaları yakalayıp, “bunu bunu şöyle yaptın, şu kadar yaptın, şöyle şöyle yaparsan daha da iyi olur” diyerek, gerçekçi olan bir cesaretlendirme ve özendirme yapmak gerektiğini söylemekteler.  Ayrıca, sadece durum saptama yapmayıp, geçmişle karşılaştırma yaparak, az da olsa varsa, gelinen olumlu noktaları da ortaya koyup, gelişmeyi ve çabayı desteklememiz gerekiyor.

Konu ülke genelinde makro eğitim göstergelerine gelince, durum çocuktan, bireyden çok da farklı değildir. Ne kadar çok olumsuzluklara odaklanır, hiç olumlu noktalara değinmezsek, aynen çocukta olduğu gibi ülkenin ve ister kamu ister özel ülke eğitimcilerinin özgüvenlerini de kırmış ve az da olsa, küçük de olsa hiçbir olumlu iş ortaya koyamaz duruma getirmiş oluruz. Şeamet tellalı bu eğitimciler, eğer öğrencilerine de ülkelerine davrandıkları gibi davranıyorlarsa, yazık o talihsiz öğrencilere.

“PISA’da şu kadar sondayız”, “derslik başına düşen öğrenci sayısı şu kadar çok”, “fende dünya sıramız şu kadar geri”, “patent sayımız yerlerde”. Buna benzer çok sayıda olumsuzluğu, üstelik hiçbir olumlu bir olgu paylaşmadan, defalarca sosyal medyalarda paylaşan eğitimcilerin amacını gerçekten merak ediyorum. İzliyorum da onların paylaşımlarını, Türkiye’de hiç olumlu bir şey yok. Bir de ısrarla inceliyorum, sorunlara ve olumsuzluklara, başka ülkelerin başarı modellerini aktarmaktan öte, Türkiye gerçeklerine uygun hiçbir çözüm önerileri de yok.

Tebrikler, amacınız bu idiyse,  iliklerimize kadar hissediyoruz “biz çok kötüyüz”, “biz çok aşağılardayız”. “tüm dünyada eğitimde sonuncuyuz”

Kutlarım, başardınız, her öğrenci alnında, her okul tabelasında gururla bu tabelayı taşıyor artık “Bizden bir şey olmaz.”

Eğitimimiz süper, her şey güllük gülistanlık demiyorum. Tüm illerde tüm düzeylerde okullarla ve eğitimcilerle buluşan ve görüşen bir eğitimci olarak, sorunların ve olumsuzlukların ben de farkındayım.  Bilen bilir, elimden geldiğince yapıcı olmaya çalışarak, sık sık eleştirilerimi de ortaya koymaktan çekinmeyen bir eğitimciyim. Ama var olan olumlu yanları da yapılan iyi işleri de hem kamu hem özel eğitimcileri özendirmek adına ortaya koyduğuma inanıyorum. Sadece olumsuzlukları ortaya koyanlar kadar salt olumlu olandan ve iyi olandan söz edip de, hiç olumsuzluklardan bahsetmeyenler de hem çocuklarımıza hem okullarımıza hem de eğitimcilerimize yarar değil zarar veriyor.

Çocukta da ülkede de, iyi olanı ortaya koymak ve daha iyisi için özendirmek, olumsuza odaklanmaktan ve özgüvene ket vurmaktan, her zaman daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Ey kötülük çığırtkanı eğitimciler, gidin ideolojik kavganızı başka satıhlarda yapın, elinizi, çocuklarımızdan da okullarımızdan da çekin!